Найняти співробітника або укласти ЦПД!

 

Кого найняти, співробітника, укласти договір з ФОП або укласти ЦПД (Цивільно-правовий договір)?

В Інтернеті існує дуже багато матеріалу, який описує відмінності між наймом співробітника, укладенням цивільно-правового договору (ЦПД), або укаденням договору з ФОП. В кожному випадку є свої переваги, недоліки, ризики, тому завжди враховуйте баланс між оптимізацією податків і розумним підходом до побудови своєї бізнес моделі.

Сьогодні ми розглянемо лише декілька головних відмінностей між ФОП-підрядником, найманим працівником, і укладенням цивільно-правового договору з фізичною особою. Це дасть можливість зрозуміти в яких випадках залучення ФОП виправдано, а коли це дійсно буде вважатися прихованим працевлаштуванням.

  Позначення:
  ЦПД -Цивільно-правовий договір 
  ЗП -Заробітна плата
  ЄСВ -Єдиний соціальний внесок
  ВЗ -Військовий збір
  ФОП -Фізична особа підприємець 
  КЗпП -Кодекс Законів про Працю 
  ПДФО -Податок з доходів фізичних осіб 
  

Головні відмінності полягають в тому, що у кожному випадку, відносини регулюються різними кодексами України:

 • З співробітником, відносини регулюються згідно з Трудовим Кодексом України;
 • По Цивільно-правовому договору – Цивільним Кодексом України;
 • З ФОП, відносини регулюються – Господарським Кодексом України;

Відмінність між трудовим і цивільно-правовим договорами

Відносини за трудовим договором зі співробітником:

 1. Якщо роботодавець приймає співробітника в штат – він повинен укласти трудовий договір, і відповідальність між сторонами регулюється згідно трудового законодавства, зокрема КЗпП;
 2. Співробітник має соціальні гарантії від держави: відпустка, лікарняні, охорона праці і т.п;
 3. Співробітник повинен дотримуватися внутрішнього трудового розпорядку;
 4. Співробітник має трудові зобов`язання за трудовим договором і посадовою інструкцією;
 5. Співробітник отримує заробітну плату за процес виконання своїх трудових зобо`язань. З заробітної плати сплачуються податки та ЄСВ.

Відносини за цивільно-правовим договором:

На відміну від трудового договору, ЦПД регулюється нормами Цивільного Кодексу України. Податки залишаються такими ж як і при трудових відносинах. У роботодавця немає багатьох зобов'язань, включаючи: медичний огляд, охорону праці, відпустку, лікарняний, і т.п.

 1. При оформленні ЦПД, будуть дві рівноправні сторони (виконавець та замовник), які домовляються про виконання робіт або надання послуг, з обов`язковим зазначенням їх вичерпного переліку.
 2. Факт виконання обов’язково оформляють актом виконаних робіт/наданих послуг;
 3. Обов`язково вказується термін виконання робіт/надання послуг або окремого етапу робіт. Строк договору про надання послуг встановлюється за домовленістю сторін згідно зі ст. 905 ЦКУ;
 4. Обов`язково зазначається вартість за вичерпний перелік виконання робіт, надання послуг.
 5. Виконавець не підпорядковується трудовому розпорядку Замовника, не забезпечується обладнанням та інструментом для виконання робіт.

Самою суттєвою різницею є, те що за ЦПД оплачується не процес праці, а результат, або окремий етап робіт. Наприклад: за трудовим договором працівнику оплачується робочий день, протягом якого він продає товар (незалежно від того, проданий товар чи ні). За ЦПД виконавцю оплачується продаж певної кількості товару, за яку він отримає винагороду. (наприклад, за 10 або 20 одиниць будівельної техніки 4000 грн.).

Врахуйте, що виконавець за договором немає ніякого відношення до штатного розпису (посади), він не підпорядковується правилам трудового розпорядку і не має соціальних гарантії від держави (оплату лікарняного, відпуски). Договір, кожна зі сторін у будь-який момент може припинити.

Законодавством не встановлено мінімального чи максимального терміну, на який може укладатися ЦПД. Водночас договори ЦПД не можуть укладатися на невизначений строк. Не варто укладати цивільно-правові договори на тривалий строк замість трудових, бо при перевірці їх можуть перекваліфікувати в трудові договори.

Таблиця порівняння працівника за трудовим договором і за ЦПД

Трудовий договір ЦПД
Відносини між працівником і роботодавцем регулюються Кодексом законів про працю та іншими актами трудового законодавства, галузевими та регіональними угодами, а також колективним договором; Відносини між сторонами регулюються нормами Цивільного Кодексу України;
Працівник виконує роботу за трудовою угодою під керівництвом роботодавця; Оплачується не процес праці, а його результат. Результат визначається у кількісних показниках. Виконавець вирішує всі питання самостійно;
Працівник приймається на посаду, згідно штатного розкладу підприємства для виконання певної роботи (функції) за необхідною кваліфікацією, професією, посадою; Виконавець за договором роботу може передоручити замовити у інших осіб (субпідрядників);
Працівник підпорядковується внутрішньому трудовому розпорядку; Фізична особа, яка виконує роботу (надає послуги), не підкоряється правилам внутрішнього трудового розпорядку, виконує роботу на власний ризик;
Оформлення трудового договору, підтверджується наказом роботодавця про прийом працівника (за його заявою) на роботу; При цивільних відносинах достатньо договору ЦПД та актів прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг);
Роботодавець зобов'язується виплачувати працівникові зарплату і забезпечувати умови праці та соціальні гарантії, передбачені законодавством про працю, колективним договором і укладеним трудовим договором. Особа, яка виконує роботу, не має гарантій, наданих працівникам трудовим законодавством (оплата лікарняного, відпустки і т.п.)

Різниця в подачі інформації за трудовим договором і за ЦПД

Якщо підписується трудовий договір з працівником, то роботодавець повинен відразу подати повідомлення в податкову, що найнятий працівник з певної дати приступить до роботи.

Якщо оформляється ЦПД, то інформація подається в податкову інспекцію в наступних місяцях в звіті ЄСВ та 1ДФ, про те, що був такий ЦПД і по ньому виплачена певна сума.

Враховуючи, що подати інформацію про виконавця за ЦПД потрібно пізніше ніж при трудовому договорі, деякі роботодавці, ЦПД можуть підписати тільки тоді, коли "прийшла" перевірка.

Якщо все так просто, то на чому "проколюються" роботодавці при перевірках, коли договори ЦПД визнають укладеними як з працівником:

 • Сам Договір ЦПД не має бути схожим на трудовий договір;
 • Договір має бути з вказанням кінцевих термінів і на виконання кінцевої мети для чого Ви наймаєте робітника;
 • При перевірці, "Співробітник" за ЦПД розповідає про внутрішній розпорядок фірми, що він як співробітник працює, у нього своє робоче місце і він отримує за свій трудовий процес винагороду . Саме це, є помилка роботодавця, про те, що сплачується фактично заробітна плата.
 • Працівник не отримує "інтсруктаж" від роботодавця що саме він повинен розповідати податківцям.   

Різниця між співробітником і ФОП

Яка ж різниця при найманні ФОП замість оформлення співробітника? Основна різниця це податки :)

Так як, читачами матеріалів на нашому сайті є підприємці, а не професійні бухгалтера, наведемо невеличкий приклад з дуже спрощеним прикладом які податки потрібно сплатити за співробітника, при ЦПД і які податки з ФОП:

1. Будемо враховувати наступні вхідні дані:

 • Заробітна плата становить 10 тис. грн.
 • Для ЦПД і ФОП - послуги, які виконуються для роботодавця і становлять 10 тис. грн.

2. Податки за працівника або за роботи які виконує фіз.особа за ЦПД:

 • 22% ЄСВ - це нарахуванння на ЗП які сплачує роботодавець в пенсійний фонд;
 • 18% ПДФО - податок з доходів фізичних осіб сплачується з доходів працівника;
 • 1,5% військовий збір - також сплачується з доходів працівника;

Співробітник:

Вираховуємо податки які потрібно сплатити з ЗП в 10тис.грн = 22% ЄСВ + 18% ПДФО + 1.5% ВЗ. Звідси маємо - 10тис * 41,5% = 4 150грн сума податків, які потрібно сплатити з 10 тис. грн ЗП. Залишається до виплати працівнику  - 8 050 грн (але тут є маса зобов'язань по КЗпП). В бюджет сплачується  4150 грн.

ЦПД оформлено з фіз.особою:

Вираховуємо податки які потрібно сплатити з ЦПД в 10тис.грн = 22% ЄСВ + 18% ПДФО + 1.5% ВЗ. Звідси маємо - 10тис * 41,5% = 4 150грн сума податків які потрібно сплатити з 10 тис.грн по договору ЦПД. Залишається "на руки" -  8 050 грн (тут немає КЗпП, відповідальність визначена тільки договором). В бюджет також сплачується 4150 грн.

Більш детально як рахувати податки за ЦПД, Ви можете дізнатись тут .

3. Якщо ж Ваш співробітник ФОП:

ФОП 3гр. Єдиний податок (5% від винагороди від 10тис. - 500грн)

Кожний ФОП сплачує кожного місяця - ЄСВ 22% від мінімальної ЗП. ( мінімальна ЗП - в 2020 році становить - 4723грн * 22% = 1039,06 грн)

Тобто - податки які потрібно сплатити - 500грн + 1039,06 грн = 1 539,06 грн. Економія на податках становить 2611 грн, тобто 26% від нарахованої зарплати. ФОП отримає 8461 грн.

Самий мінімальний податок виходить з оформленням ФОП, але все не так просто.

Потрібно враховувати: Якщо Ви, оформлюєте співробітника як ФОП, його діяльність повинна мати ознаки ФОП, а не співробітництва лише з підприємством роботодавця. Якщо податкова служба знайде ознаки фіктивності таких "підприємницьких відносин", то податкова може визначити, що роботодавець фактично здійнив підміну трудових відносин. Наслідком такої перекваліфікації відносин стануть донараховані податки та штрафи.

Отже, ознаки трудових відносин:

 • Періодичність отримання винагороди за виконані роботи або надані послуги;
 • Надання особою послуг за дорученням і під контролем підприємства;
 • Отриманий дохід такої особи є єдиним джерелом доходу або становить 75 і більше відсотків його доходу протягом 6 календарних місяців;
 • Роботи та послуги особа виконує на робочому місці з дотриманням внутрішніх правил компанії - одержувача цих послуг, а сама ця компанія надає такому працівникові обладнання;
 • Компанія отримує послуги, визначає тривалість робочого часу особи і тривалість відпочинку.

Відзначимо, що якщо як мінімум 3 умови з цього переліку виконуються, то відносини між роботодавцем і особою, що надає послуги, податкова буде вважати трудовими.

Враховуючи різний підхід і різницю в податках з винагороди за роботу, кожний роботодавець будує свою схему бізнесу, головне враховувати ризики і розумний підхід. Завжди пам`ятати, що навіть саму кращу схему оптимізації можна спотворити неякісним виконанням в оформленні документації: трудових договорів, договорів ЦПД, або в оформленні документації з ФОП. Слід не лише застосовувати але й обгрунтувати схему обраної взаємодії сторін.

Останні "нововведення", потребують рекомендацій для підприємців і підприємств. Пропонуємо завітати до нас на вогник, і обговорити актуальні питання. Вже сьогодні потрібно вносити зміни в бізнес процеси, щоб в майбутньому не отримати неочікуваніі штрафи, втрачений час та нерви на перевірки.


Якщо у Вас виникли питання, то Ви завжди можете звернутися до нас. З нашою новою послугою - online консультацій, ми можемо відповісти на всі Ваші питання по skype.

Останні новини
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про...
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про доходи?

Який штраф, якщо не подати декларації про доходи?! Податкова декларація подаєтьс [ ... ]

Перереєстрація ПРРО, як здійснити?...
Перереєстрація ПРРО, як здійснити?

Перереєстрація ПРРО! Як інформує ДПС, відповідно до п. 8 розділу II Порядку реєстр [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 рок...
Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 року!

Зміни в проведенні податкових перевірок! ДПС повідомили, що Законом України від  [ ... ]

Коли не потрібно застосовувати РРО?...
Коли не потрібно застосовувати РРО?

Коли не потрібно РРО! Відповідно з пунктом 14 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 р. №265/9 [ ... ]

Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!...
Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!

Щиро вітаємо Вас з Новим 2022 роком та Різдвом Христовим! bsp;... ]

Порядок ведення товарного обліку для ФОП!...
Порядок ведення товарного обліку для ФОП!

Порядок ведення товарного обліку! Порядок набирає чинності через 10 днів з дня йо [ ... ]

ПРРО та як його вибрати?
ПРРО та як його вибрати?

ПРРО та як його вибрати? ПРРО є програмним реєстратором розрахункових операцій,  [ ... ]

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РР...
Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО до 2023 року!

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО! Вже з 2022 року всі платники [ ... ]

Популярні публікації
РРО для ФОП з 2020 року, коли застосовувати, як пр...
РРО для ФОП з 2020 року, коли застосовувати, як працювати, та про які штрафи потрібно знати

З 2020 РОКУ, КОЛИ ФОП ЗАСТОСОВУВАТИ РРО, ЯК ПРАЦЮВАТИ З РРО, ТА ЯКІ ШТРАФИ ПРИ ВИКОРИ [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2020 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2020 рік

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2020 роціsp;]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2021 роціsp;]

Найняти співробітника або укласти ЦПД!...
Найняти співробітника або укласти ЦПД!

Кого найняти, співробітника, укласти договір з ФОП або укласти ЦПД (Цивільно-прав [ ... ]

Здача річної звітності 2020!
Здача річної звітності 2020!

Здача річної звітності! п помиляються, що здають звітність ті [ ... ]

Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при...
Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при перевірці за місцем реалізації товарів?

Штрафи за відсутність первинних документів! Відповідно частини другої t19" target="_blank" rel="noindex">статті 19  [ ... ]

Нові перевірки діють вже з 31 грудня!...
Нові перевірки діють вже з 31 грудня!

Новий порядок перевірок Держпраці діє з 31 грудня!!! nbsp;... ]

Юрособам в 2020 році потрібно оновити іформацію пр...
Юрособам в 2020 році потрібно оновити іформацію про власників!

Інформацію про бенефіціарів в ЄДР слід оновити в 2020 році! Подання держреєстрато [ ... ]

Коли потрібен РРО для Інтернет магазину?...
Коли потрібен РРО для Інтернет магазину?

КОЛИ ІНТЕРНЕТ МАГАЗИНУ НЕ УНИКНУТИ РРО? рібно з [ ... ]