Системи оподаткування Фізичних осіб

Системи оподаткування для Фізичних осіб - підприємців

Оподаткування в Україні є одним з найскладніших у світі. Хоча в Україні і не найбільші ставки оподаткування, але складність визначення сум податків, постійні зміни законодавчих актів, відсутність інструкцій з заповнення форм звітності, все більше і більше змушують платників податків вникати в питання оподаткування або вдаватися до допомоги фахівців.

Прийняття Податкового кодексу України (далі ПКУ) стало не закінченням реформи, а тільки відправною точкою. Стає нормою, коли підприємець здійснює діяльність, не знаючи відповідей на багато питань оподаткування своєї діяльності. Не знає не тому, що не хоче знати, а тому що на законодавчому рівні питання просто не врегульовані. Ця сторінка нашого сайту присвячена наступним питанням:

Системи оподаткування для фізичних осіб - підприємців представлені двома формами:

Загальна система оподаткування для фізичних осіб
    ✔ Спрощена система оподаткування для фізичних осіб

Сподіваємося, наша стаття внесе ясність у деякі питання для підприємців, хоча б у рамках того, що вже відомо на сьогодні. У статті ми розповімо Вам швидше про те, який вибір на сьогодні мають громадяни, яке виявило бажання стати суб'єктами підприємницької діяльності.

Для здійснення підприємницької діяльності підприємець (поки тільки в душі і планах) зобов'язаний зареєструватися в порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців". Звичайно, Ви можете не реєструватися, посилаючись на те, що «не знали», «не чули» і т.д. Однак, тут застосовна всім відома істина «не знання закону - не звільняє від відповідальності». Тому, щоб не мати неприємностей, Вам належить зареєструватися і отримати Виписку про державну реєстрацію фізичної особи підприємця. Після чого Ви зіткнетеся з вибором системи оподаткування.

Який вибір наданий Підприємцям?

В даний час приватні підприємці можуть вибрати одну з двох систем оподаткування доходів, отриманих від заняття підприємницькою діяльністю:

Загальна система оподаткування для фізичних осіб

Традиційна загальна система оподаткування для фізичних осіб існує з моменту виникнення приватного підприємництва.

Умови роботи на загальній системі оподаткування встановлені ст. 177 Податкового Кодексу України. Податок з доходів підприємця сплачується за ставкою 18%.

Крім податку з доходів підприємці сплачують єдиний соціальний внесок (далі ЄСВ) у розмірі 22% від чистого доходу. 

Приватні підприємці, які обрали такий спосіб оподаткування своїх доходів, не мають пільг, повного або часткового звільнення від сплати певних видів податків і зборів.

Незаперечна перевага загальної системи оподаткування полягає в тому, що розмір сплачуваних доходів в основному залежить від розміру одержуваних доходів і понесених витрат. Іншими словами, якщо підприємець за звітний період не отримав доходу від своєї діяльності, то відповідні податки він не платить.

На загальній системі на відміну від єдиного податку, немає обмежень щодо обсягів реалізації, виду здійснюваної діяльності, кількості найманих працівників.

Основним недоліком даного способу оподаткування доходів приватного підприємця є його складність. Підприємці зобов'язані вести облік і документально підтверджувати свої доходи і витрати. При цьому до витрат включаються ті витрати, які документально підтверджені і відносяться до витрат операційної діяльності згідно з розділом ІІІ Податкового Кодексу України. Складність швидше за все є наслідком того, що вказаний розділ кодексу не враховує особливостей ведення господарської діяльності приватними підприємцями. Для розуміння дивіться порівняння загальної та спрощеної системи для фіз.осіб.

Така система оподаткування доходів для приватних підприємців, які здійснюють діяльність не систематично. Її переваги незаперечні при невисокій рентабельності продажів, так як об'єктом оподаткування є чистий дохід (грубо дохід - витрата)

Підприємець може опинитися на загальній системі «в покарання» - якщо порушить умови перебування на єдиному податку. До таких порушень законодавці відносять:

  • здійснення видів діяльності, не зазначеної у свідоцтві платника єдиного податку підприємцями 1 і 2 групи;
  • використання не грошових розрахунків;
  • перевищення встановленого ліміту доходу реалізації для відповідної групи платників єдиного податку;
  • інші порушення умов перебування на єдиному податку.

Якщо підприємець допустить зазначені вище правопорушення, то він сплатить податок з доходів за ставкою 15% і буде змушений перейти на загальну систему оподаткування.

Спрощена система оподаткування для фізичних осіб

Спрощена система оподаткування доходів приватного підприємця - єдиний податок, первинно мала мету - спрощення системи оподаткування шляхом заміни сукупності податків і зборів на один податок. Сьогодні єдиний податок втратив своє первісне призначення і вже не замінює всі податки, тому платники єдиного податку сплачують крім основного і ряд інших податків.

При виборі приватним підприємцем єдиного податку, він звільняється від сплати частини визначених законодавством податків і зборів. Наприклад: податку на доходи з отриманого доходу, ПДВ (якщо підприємець не вибрав ставку 3% або 5%), збором на розвиток виноградарства, земельного податку (крім податку за земельні ділянки, які не використовуються для ведення господарської діяльності).

Розрахунок бази оподаткування на єдиному податку настільки ускладнили, що податок перестав бути спрощеною системою оподаткування. Оскільки при бажанні, у будь-якого підприємця можна знайти порушення, яке може «викинути» підприємця з платників єдиного податку, що обернеться непередбачуваними податками і штрафами на загальній системі оподаткування.

Спрощена система має суттєві переваги порівняно із загальною системою:

  • підприємці платять фіксовану суму єдиного податку (для 1-ї та 2-ї групи єдиний податок сплачується в розмірі 10-20% від мінімальної заробітної плати, або суму у відсотках від обороту - 3 або 5% від доходу);
  • підприємці сплачують єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі 22% від мінімальної зарплати;
  • ведеться спрощений облік доходів і витрат;
  • надається підприємцями переважно лише дві форми звітності - декларація платника єдиного податку та податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. № 1ДФ). Платники єдиного податку за ставкою 3% здають декларацію з податку на додану вартість.

Платниками податку на загальній системі оподаткування можуть бути громадяни України, апатриди (особи без громадянства), іноземні громадяни, не обмежені законом у правоздатності та дієздатності. Застосування спрощеної системи оподаткування пов'язане з цілою низкою умов і обмежень.

Крім вищевказаних умов, чинним законодавством України передбачено ряд інших обмежень по можливості переходу або застосування спрощеної системи оподаткування.

Для реєстрації в якості платника єдиного податку підприємець повинен подати до органу податкової служби за місцем державної реєстрації заяву встановленого зразка. Після чого, протягом десяти днів з дня подачі заяви заявнику видається, без додаткових держмита і оплат, Виписку з реєстру платників єдиного податку або мотивовану відмову в видачі. У разі переходу на спрощену систему оподаткування після застосування загальної системи, заява подається не пізніше, ніж за 15 днів до початку наступного звітного періоду за умови оплати всіх установлених податків та платежів за попередній звітний період. Рішення про застосування спрощеної системи оподаткування можна прийняти не більше одного разу на рік.

Для визначення результатів господарської діяльності, підприємець веде Книгу обліку доходів.

Доходи фізичної особи - підприємця, отримані ним при здійсненні підприємницької діяльності, які облагаються єдиним податком, що не включаються до складу сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року. Сплачена сума єдиного податку є остаточною і не включається до перерахунку загальних податкових зобов'язань платника податку.

Аналітики відзначають, що дві третини підприємців України тільки завдяки єдиному податку здійснюють легально свою підприємницьку діяльність. Ліквідація такого виду системи оподаткування спричинить масовий відхід суб'єктів малого та середнього бізнесу в тіньову економіку.

Незважаючи на ряд обмежень, спрощена система оподаткування є більш зручною в застосуванні і найбільш повно дозволяє підприємцю використовувати систему розрахунків готівкою, а це особливо актуально в сфері роздрібної торгівлі та надання побутових послуг населенню. Однак підприємцю при виборі системи оподаткування просто необхідно зважити всі переваги і недоліки обох систем оподаткування, щоб вибрати і найбільш прийнятну і в оподаткуванні, і в застосуванні.

Наша компанія «Аудит. Бухгалтерія. Аутсорсинг » надає підприємцям послуги бухгалтера з ведення обліку та складання звітності.

 


Якщо у Вас виникли питання, то Ви завжди можете звернутися до нас. З нашою новою послугою - online консультацій, ми можемо відповісти на всі Ваші питання по skype.

Останні новини
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про...
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про доходи?

Який штраф, якщо не подати декларації про доходи?! Податкова декларація подаєтьс [ ... ]

Перереєстрація ПРРО, як здійснити?...
Перереєстрація ПРРО, як здійснити?

Перереєстрація ПРРО! Як інформує ДПС, відповідно до п. 8 розділу II Порядку реєстр [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 рок...
Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 року!

Зміни в проведенні податкових перевірок! ДПС повідомили, що Законом України від  [ ... ]

Коли не потрібно застосовувати РРО?...
Коли не потрібно застосовувати РРО?

Коли не потрібно РРО! Відповідно з пунктом 14 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 р. №265/9 [ ... ]

Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!...
Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!

Щиро вітаємо Вас з Новим 2022 роком та Різдвом Христовим! bsp;... ]

Порядок ведення товарного обліку для ФОП!...
Порядок ведення товарного обліку для ФОП!

Порядок ведення товарного обліку! Порядок набирає чинності через 10 днів з дня йо [ ... ]

ПРРО та як його вибрати?
ПРРО та як його вибрати?

ПРРО та як його вибрати? ПРРО є програмним реєстратором розрахункових операцій,  [ ... ]

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РР...
Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО до 2023 року!

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО! Вже з 2022 року всі платники [ ... ]

Популярні публікації
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2021 роціsp;]

Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при...
Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при перевірці за місцем реалізації товарів?

Штрафи за відсутність первинних документів! Відповідно частини другої t19" target="_blank" rel="noindex">статті 19  [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення...
Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення

Декларація ПДВ-2021! Процес заповнення декларації з ПДВ в Україні пов'язаний з мак [ ... ]

Як правильно вести Головну книгу?...
Як правильно вести Головну книгу?

Як вести Головну книгу? 21 липня 2021 року Міністерство фінансів України видало нак [ ... ]

Строки давності для застосування штрафів!...
Строки давності для застосування штрафів!

Строки давності штрафів! Граничним строком застосування штрафних санкцій (штра [ ... ]

Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!...
Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!

Нульова декларація з ПДВ 2021! З початку весни поточного року вступили в силу онов [ ... ]

Штрафи за трудовим законодавством 2021!...
Штрафи за трудовим законодавством 2021!

Штрафи за трудовим законодавством На законодавчому рівні в Україні від мінімал [ ... ]

Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!...
Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!

Штрафи за тіньових працівників! Держпраці розповідає, що заходи до притягнення  [ ... ]