Бухгалтерський облік підприємця в питаннях і відповідях

Пропонуємо Вашій увазі нову сторінку сайту компанії "Аудит. Бухгалтерія. Аутсорсинг", на якій розглянемо  питання бухгалтерського обліку для Фізичних осіб які часто зустрічаються. Структура пропонованої сторінки сайту побудована у формі запитань-відповідей. Якщо Ви підприємець, тоді ця сторінка для Вас.

 Тут зібрані відповіді тільки по темі ведення бухгалтерського обліку для підприємців, більш розширений список питань і відповідей дивіться тут.

  1. Чи треба витрати чп - єдинника підтверджувати? Коли їх відображати у книзі?
  2. Чи потрібно суму перевищення над граничним обсягом виручки обкладати податком на доходи в загальному порядку?
  3. Чи потрібно підприємцю реєструвати зміни у трудовому договорі з найманим працівником?
  4. Чи зобов'язаний підприємець здавати виручку в банк?
  5. Коли реєструвати довідки на найманих працівників підприємця на єдиному податку? Реєстрація Книги доходів на найманих працівників.
  6. Як рахувати виручку підприємця на єдиному податку при реалізації товару за агентським договором?
  7. Які штрафні санкції передбачені за несвоєчасну сплату єдиного податку?
  8. Яку документацію повинен надати єдинник, щоб з нього не утримувалися податки при виплаті доходу?
  9. Чи можна використовувати одночасно дві системи оподаткування?
  10. Який порядок ведення Книги обліку доходів на єдиному податку?
  11. Чи обов'язкова здача підприємцем на єдиному податку звіту за ф. 1ДФ. Чи є фізична особа - підприємець податковим агентом?
  12. Чи законно продовження планової податкової перевірки підприємця?
  13. Оподаткування повернення авансу підприємцю платнику єдиного податку
  14. Як підприємцю підтвердити трудовий стаж?
  15. Терміни здачі звітності підприємцем на єдиному податку 1-ї групи?
  16. Самостійне виправлення підприємцем помилок у звітності

Чи треба витрати чп - єдинника підтверджувати? Коли їх відображати у книзі?

Питання 1. Чи повинен я, підприємець на єдиному податку 2-ї групи, підраховувати витрати? Де в Книзі доходів я їх повинен відображати? Чи обов'язково їх підтверджувати документально?

Відповідь на питання 1. Витрати приватного підприємця на єдиному податку не впливають на розмір єдиного податку. З 2012 р. введена в дії нова Книга обліку доходів (далі - Книга). Існує два види Книги для підприємців «єдинників» - одна для підприємців 1, 2 та 3 групи неплатників ПДВ, друга - для підприємців 3 групи - платників ПДВ.

Однак наявність документів, що підтверджують витрати, обов'язково для підприємця. Відсутність документації по видатках тягне адміністративний штраф. У деяких випадках (при втраті статусу платника єдиного податку) Наявність документації може зменшити податки, що сплачуються до бюджету і Пенсійного фонду.

Чи потрібно суму перевищення над граничним обсягом виручки обкладати податком на доходи в загальному порядку?

Питання 2. Я підприємець, платник єдиного податку на 2 групі. У мене обсяг виручки від реалізації товарів, розрахованої з початку 2012 року, перевищив 1 млн. гривень. Чи потрібно суму перевищення над граничним обсягом виручки обкладати податком на доходи в загальному порядку?

Відповідь на питання 2. Підприємець, який обрав системою оподаткування єдиний податок на 2 групі, повинен відповідати умовам, які на законодавчому рівні закріплені в п. 291.4 Податкового Кодексу України. Відповідно до зазначеної статті кодексу, у підприємців на єдиному податку 2-ї групи виручка від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за календарний рік не повинна перевищувати 1 млн. гривень. Якщо виручка перевищила названий межа в одному з кварталів, то такий підприємець - єдинник допрацьовує до кінця цього кварталу на спрощеній системі оподаткування, А з початку наступного кварталу - переходить на загальну систему оподаткування.

Щоб не втратити статус платника єдиного податку, підприємцю бажано не допустити перевищення 1 млн. гривень і своєчасно перейти на 3-ю групу. У 3 групі підприємцю дозволений обсяг реалізації в розмірі 5 млн. гривень (правда в 3 групі ставка єдиного податку 3-5% від доходу).

Сума перевищення доходу над граничним обсягом доходу 1 та 2 групи підприємця обкладається за ставкою єдиного податку, дорівнює 15%, згідно з п. 293.4 Податкового Кодексу України. На 3 групі сума перевищення буде оподатковуватись за подвійною ставкою, тобто 6% та 10% відповідно.

Чи потрібно підприємцю реєструвати зміни у трудовому договорі з найманим працівником?

Питання 3. Я приватний підприємець на загальній системі оподаткування. У своїй діяльності використовую працю двох найманих працівників. Так уже сталося, що в укладені з ними трудові договори були внесені зміни. Чи потрібно реєструвати їх у центрі зайнятості?

Відповідь на питання 3. З 2015 року змінились умови прийняття найманого працівника, детальніше читайте у статті "Як оформити найманого працівника".

Чи зобов'язаний підприємець здавати виручку в банк?

Питання 4. Я, приватний підприємець, працюю таксистом. Нещодавно купив у кредит автомобіль і змушений був відкрити в банку розрахунковий рахунок. Чи повинен я здавати в банк всю виручку або можу здавати тільки ту частину виручки, яка необхідна для погашення кредиту?

Відповідь на питання 4. Ви вправі здавати тільки частина виручки, необхідну для погашення кредиту.

Згідно з Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, підприємці, які відкрили рахунок у банку, здійснюють розрахунки за своїми грошовими зобов'язаннями переважно в безготівковій формі.

Для обліку операцій з готівковою виручкою приватні підприємці на єдиному податку застосовують Книгу обліку доходів, яку фізичні особи - су6'екти підприємницької діяльності ведуть протягом календарного року.

Положенням визначено, що приватні підприємці можуть використовувати готівкову виручку для забезпечення потреб, що виникають у процесі здійснення господарської діяльності, а також для розрахунків з бюджетами та цільовими фондами по сплаті податків та інших платежів за відсутності податкового боргу.

Підприємцями ліміт каси не встановлюється, тому штрафні санкції за перевищення ліміту каси до підприємця не застосовуються. На підприємців не поширюється вимога щодо здавання готівкової виручки в банк, тому Ви як підприємець маєте право самостійно визначати, здавати Вам в банк всю виручку або тільки її частину, необхідну для погашення кредиту.

Коли реєструвати довідки на найманих працівників підприємця на єдиному податку? Реєстрація Книги доходів на найманих працівників.

Питання 5. Я - приватний підприємець на єдиному податку. Маю кілька найманих працівників. В які терміни я повинен отримувати на працівника довідку про трудові відносини? Чи потрібно на найманого працівника отримувати окрему Книгу доходів?

Відповідь на питання 5. З 2012 р. довідка на найманих працівників підприємця на єдиному податку не передбачена. Книгу на найманого працівника підприємець на єдиному податку не реєструє.

Найманому працівникові нараховується і виплачується заробітна плата з відповідними нарахуваннями та перерахуваннями ЄСВ та податку на доходи за найманого працівника.

Як рахувати виручку підприємця на єдиному податку при реалізації товару за агентським договором?

Питання 6. Я, як приватний підприємець на єдиному податку реалізував товар згідно агентського договору. У складі виручки відбив тільки винагорода за договором. Мій консультант стверджує, що до виручки потрібно відносити не тільки мою винагороду, а й кошти, отримані за реалізацію товару. Чи правильно я вказав дохід за агентським договором?

Відповідь на питання 6. Вважаємо, що відповідно до чинного законодавства Ви виручку вказали правильно. Пояснимо нашу точку зору.

Згідно з п. 292.4 ПКУ у разі надання підприємцем послуг, виконання робіт за договорами доручення, транспортного експедирування або за агентськими договорами, доходом вважається сума отриманої винагороди повіреного (агента).

Звертаємо увагу, п. 292.4 ПКУ жодних згадок про договори комісії не містить. Тому сьогодні питання віднесення до доходу тільки комісійної винагороди за договорами комісії залишається відкритим.

Які штрафні санкції передбачені за несвоєчасну сплату єдиного податку?

Питання 7. Я являюсь підприємцем, платником єдиного податку 2-ї групи. За березень 2015р. я несвоєчасно сплатив єдиний податок. Які штрафи можуть бути нараховані в даному випадку?

Відповідь на питання 7. Згідно з п. 122.1 ПКУ за несплату або несвоєчасну сплату єдиного податку підприємець 1-й і 2-ї групи несе відповідальність у вигляді штрафу, що становить 50% ставки єдиного податку, встановленої для підприємця даної групи. Сума єдиного податку для фізичних осіб вважається узгодженим грошовим зобов'язанням. Відповідно до ст. 129 ПКУ, на суму недоїмки (несплаченого податкового зобов'язання) нараховується пеня. Пеня нараховується на суму недоїмки і на суму штрафної санкції. Наприклад, якщо підприємець мав сплатити 229,40 грн. єдиного податку, То на день, наступний за граничним терміном сплати, йому нараховується штраф у розмірі 114,70 грн. та пеня за кожний день затримки платежу.

Яку документацію повинен надати єдинник, щоб з нього не утримувалися податки при виплаті доходу?

Питання 8. Я зареєстрований приватним підприємцем на єдиному податку. Яку документацію я повинен надавати юридичним і фізичним особам, щоб у мене не утримували податок з доходів при виплаті доходу?

Відповідь на питання 8. Щоб не утримували з підприємця єдиний податок - йому необхідно підтвердити свій статус підприємця і підтвердити види діяльності, з яких він сплачує єдиний податок. Для підтвердження статусу підприємця, єдиннику достатньо надати копію Свідоцтва про реєстрацію або виписки, копію свідоцтва платника єдиного податку. А щоб уникнути нарахування та утримання єдиного внеску - витяг з єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб.

Чи можна використовувати одночасно дві системи оподаткування?

Питання 9. Я - підприємець - платник єдиного податку. Планую зайнятися додатковим видом підприємницької діяльності, який не зазначений у свідоцтві платника єдиного податку. На першому етапі додаткова діяльність принесе мало доходів, тому мені зручно обкладати доходи за правилами загальної системи оподаткування. Чи маю я право здійснювати два види підприємницької діяльності одночасно і обкладати отримані доходи податками за різними системам оподаткування?

Відповідь на питання 9. Здійснювати кілька видів підприємницької діяльності не заборонено. Але оподатковувати доходи підприємця одночасно за правилами відразу двох систем оподаткування законодавство України не дозволяє.

Згідно зі ст. 291.3 ПКУ підприємець може самостійно обрати систему оподаткування і якщо він відповідає умовам перебування на єдиному податку, То може обрати єдиний податок з зазначенням необхідних видів діяльності. При цьому він отримує Свідоцтво про сплату єдиного податку. Якщо ж підприємець не отримує свідоцтво єдинника, то він автоматично потрапляє на загальну систему оподаткування. Вам потрібно визначитися, на якій системі оподаткування Вам вигідніше працювати: спрощеною або загальною. Якщо схиляєтеся до першого варіанту - то до початку здійснення нового виду діяльності потрібно подати до податкового органу заяву про те, щоб його занесли до Свідоцтва єдинника. Якщо Вам ближче другий варіант - не пізніше, ніж за 15 днів до початку наступного звітного кварталу, потрібно подати заяву про відмову від спрощеної системи, і тоді з початку обраного кварталу до отриманих доходів буде застосовуватися загальна система оподаткування.

Який порядок ведення Книги обліку доходів на єдиному податку?

Питання 10. Поясніть, який порядок ведення книги обліку доходів фізичними особами - платниками єдиного податку?

Відповідь на питання 10. Існує дві форми книги для платників на спрощеній системі оподаткування. Наказом Мінфіну № 1637 від 15.12.2011 р. затверджено нову форму та порядок ведення «Книги обліку доходів» (для підприємців 1, 2 та 3 групи, які не є платниками ПДВ), а також форма та порядок ведення «Книги обліку доходів і витрат» - для підприємців 3 групи, платників ПДВ. Законодавством встановлено, що підприємці 1, 2 та 3 групи, які не платники ПДВ заповнюють в книзі тільки доходи, а платники ПДВ 3 групи - заповнюють і доходи, і видатки. Книги реєструються в податковій службі безкоштовно.

Книга повинна знаходитися у Вас в період здійснення підприємницької діяльності. Записи в ній ведуться в хронологічному порядку підсумковою сумою доходу за день. Запис вноситься до книги тільки у випадку за фактом отримання доходів.

Книга та первинні документи (у тому числі електронні) зберігаються у Вас впродовж трьох років після останнього зробленого в Книзі запису.

Окрема Книга обліку доходів на найманих працівників єдинника не виходить, не залежно від того, чи отримують наймані працівники грошові кошти від покупців чи ні.

Чи обов'язкова здача підприємцем на єдиному податку звіту за ф. 1ДФ. Чи є фізична особа - підприємець податковим агентом?

Питання 11. Чи повинен підприємець подавати ф. 1ДФ щодо іншого підприємця? Чи є один підприємець податковим агентом для іншого підприємця?

Відповідь на питання 11. Згідно з пп. 14.1.226 і 14.1.180 ПКУ фізична особа-підприємець - самозайнята особа - податковий агент щодо податку на доходи, які виплачує у грошовій або негрошовій формі фізичній особі. Якщо підприємець оплатив товар або послуги, придбані у іншого підприємця, то він має подати ф. 1ДФ і вказати в ній суму виплаченого доходу і за наявності - суму утриманого податку.

Щоб не утримувати податок з доходів, підприємцю потрібно отримати копії підтверджуючої документації, що підприємець сплачує податки самостійно. Такою документацією можуть бути копії свідоцтва про реєстрацію, виписки з єдиного державного реєстру фізичних та юридичних осіб, копія свідоцтва платника єдиного податку.

Чи законно продовження планової податкової перевірки підприємця?

Питання 12. Скажіть, будь ласка, чи є законним продовження планової податкової перевірки для підприємця? Наскільки правомірні дії перевіряючих органів?

Відповідь на питання 12. Тривалість і порядок продовження термінів проведення планових виїзних перевірок органами державної податкової служби визначені у ст. 77 ПКУ.

Тривалість планової перевірки для Вас, як підприємця - суб'єкта малого підприємництва не повинна перевищувати 10 робочих днів. Продовження термінів проведення перевірки, можливо, не більше ніж на 5 робочих днів.

Разом з тим, терміни проведення перевірки можуть бути перенесені у зв'язку з відновленням втрачених документів, а також у разі необхідності отримання документів у правоохоронних та інших органів у разі їх вилучення.

Оподаткування повернення авансу підприємцю платнику єдиного податку.

Питання 13. Підприємець на єдиному податку оплатив аванс за послуги юридичній особі. Послуги надані на меншу суму і частина передоплати юридична особа повертає підприємцю. Чи потрібно повернення авансу включати в оподатковуваний дохід?

Відповідь на питання 13. Повернення авансу, сплаченого підприємцем за послуги, включати в дохід не потрібно. Згідно ПКУ, не всі надходження підприємець повинен включати в дохід. Винятки з загального випадку вказані у п. 292 ПКУ. Так, згідно з ч. 5 п. 292 ПКУ доходом підприємця платника єдиного податку не вважаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару або послуг, якщо така ситуація виникла внаслідок повернення товару, розірвання договору або згідно листа про повернення коштів.

Як наслідок, якщо відсутній дохід, то сума повернення не записується до Книги доходів. Але не забудьте подбати про наявність листа про повернення коштів.

Як підприємцю підтвердити трудовий стаж?

Питання 14. Я здійснюю підприємницьку діяльність в якості приватного підприємця протягом останніх двадцяти років. Як мені зарахувати до трудового стажу час, коли я був зареєстрований приватним підприємцем. Чи потрібно мені самому вносити запис в трудову книжку?

Відповідь на питання 14. Час роботи осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, заснованою на приватній власності та виключно на їх роботі, зараховується до трудового стажу за наявності довідки з Пенсійного фонду України. (Порядок підтвердження трудового стажу для пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. № 637).

У Постанові № 637 йдеться, що трудовий стаж підтверджується на підставі довідки Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків для осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, заснованою на приватній власності та виключно на їх роботі, за період до 1 травня 1993 року.

Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності до 01.07.2000 р. зараховується до страхового стажу за умови надання документів про сплату страхових внесків. Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності з 01.07.2000 р. підтверджується даними персоніфікованого обліку.

Сам підприємець запис в трудову книжку не вносить і не має на це повноважень, а от запастися документацією для підтвердження стажу, Вам, як підприємцю просто необхідно.

Рекомендуємо Вам для підтвердження стажу, протягом якого Ви були підприємцем, отримати довідку з Пенсійного фонду про сплату страхових внесків (про яку написано вище). Керуючись практичним досвідом, для більшої підстраховки, радимо разом з отриманою довідкою, зберігати платіжні документи про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду. Якщо є можливість, проведіть звірку розрахунків з Пенсійним фондом. У такому випадку, Ви будете мати кілька шляхів, цілком законних (у тому числі через суд) для відстоювання свого трудового стажу.

Терміни здачі звітності підприємцем на єдиному податку 1-ї та 2-ї групи?

Питання 15. Я є підприємцем, платником єдиного податку 1-ї групи. Яку звітність я повинен здавати і в який термін?

Відповідь на питання 15. Згідно з п. 296.2 ПКУ платники єдиного податку 1-ї та 2-ї групи надають до органу податкової служби податкову декларацію платника єдиного податку у строк, передбачений для річного звітного періоду. У декларації відображається обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені згідно з п. 295.1 ПКУ. Річна податкова декларація надається, якщо платник єдиного податку не допустив перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного у п. 291.4 ПКУ або самостійно не перейшов на сплату єдиного податку за ставками, встановленими для платників 3 групи.

Якщо ж обсяг доходу перевищено або платник самостійно змінив групу платника єдиного податку, то відповідно до п. 296.5.1 ПКУ платники єдиного податку 1-ї та 2-ї групи надають до органу податкової служби податкові декларації у строки, встановлені для квартального податкового періоду. Платники єдиного податку 3 групи здають податкову звітність у строк, передбачений для квартального звітного періоду.

Самостійне виправлення підприємцем помилок у звітності

Питання 16. Прошу дати роз'яснення: що робити, якщо я підприємець, платник 2-ї групи, знайшов помилку в своїй податковій декларації? Чи потрібно її виправляти?

Відповідь на питання 16. Якщо підприємець, незалежно від групи, знайшов помилку в своєму зданої податкової декларації, то він може: або залишити помилку без змін, або виправити помилку шляхом подання уточнюючої декларації.

При виявленні помилки, ми рекомендуємо Вам у будь-якому випадку з'ясувати наслідки для Вас помилки в майбутньому. Залежно від виду помилки, Ви можете вибрати один з наступних варіантів вирішення ситуації:

  1. Якщо по виявлені помилки минув термін давності, то помилку можна залишити без виправлень, оскільки при перевірці недоїмку помилково співробітники податкової служби зобов'язані будуть списати як безнадійний борг. Звичайно, за своїм розсудом, підприємець може виправити виявлену помилку. Звертаємо увагу, якщо виправляється помилка за період, що перевірявся вже податковою службою, то податкова служба має право повторно перевірити перевірений період.
  2. Якщо помилка не тягне за собою появу недоїмки у підприємця (недоплати до бюджету), то помилку можна не поспішати виправляти. Спочатку слід оцінити ризики виправлення, а потім вирішувати чи варто «наводити красу» у звітності.
  3. Якщо ж помилка тягне недоїмку, то помилку треба виправляти негайно. Але найголовніше, як можна швидше слід доплатити встановлену недоїмку, тому що по ній кожен день підприємцю росте пеня.

Дії підприємця повинні бути наступні:

  • внести виправлення в звітність, Надавши до податкової служби уточнюючу декларацію;
  • сплатити до бюджету суму недоїмки і штрафні санкції;
  • розрахувати і сплатити до бюджету суму пені з недоїмки до бюджету.

Звертаємо увагу, якщо при виправленні помилки в декларації, Ви виявите факт перевищення максимального обсягу доходу для відповідної групи, то ви повинні: по-перше, розрахувати єдиний податок з урахуванням підвищеної ставки 15%, по-друге - подбати про перехід на загальну систему оподаткування з реєстрацією відповідної книги підприємця на загальній системі оподаткування. Особливо болісно, якщо така помилка виникає через кілька звітних періодів і у підприємця на момент виявлення такої ситуації не виявиться первинних документів, що підтверджують витрати.

Якщо Вам самостійно складно виправити виявлені помилки, то Ви завжди можете звернутися до фахівців, в т.ч. до співробітників нашої компанії «Аудит. Бухгалтерія. Аутсорсинг»
Вибір завжди залишається за Вами, можливо і Ви захочете приєднатися до підприємців, які давно користуються послугами кваліфікованих бухгалтерів.


Якщо у Вас виникли питання, то Ви завжди можете звернутися до нас. З нашою новою послугою - online консультацій, ми можемо відповісти на всі Ваші питання по skype.

Пропонуємо Вашій увазі нову сторінку сайту компанії "Аудит. Бухгалтерія. Аутсорсинг", на якій розглянемо  питання бухгалтерського обліку для Фізичних осіб які часто зустрічаються. Структура пропонованої сторінки сайту побудована у формі запитань-відповідей. Якщо Ви підприємець, тоді ця сторінка для Вас.

 Тут зібрані відповіді тільки по темі ведення бухгалтерського обліку для підприємців, більш розширений список питань і відповідей дивіться тут.

  1. Чи треба витрати чп - єдинника підтверджувати? Коли їх відображати у книзі?
  2. Чи потрібно суму перевищення над граничним обсягом виручки обкладати податком на доходи в загальному порядку?
  3. Чи потрібно підприємцю реєструвати зміни у трудовому договорі з найманим працівником?
  4. Чи зобов'язаний підприємець здавати виручку в банк?
  5. Коли реєструвати довідки на найманих працівників підприємця на єдиному податку? Реєстрація Книги доходів на найманих працівників.
  6. Як рахувати виручку підприємця на єдиному податку при реалізації товару за агентським договором?
  7. Які штрафні санкції передбачені за несвоєчасну сплату єдиного податку?
  8. Яку документацію повинен надати єдинник, щоб з нього не утримувалися податки при виплаті доходу?
  9. Чи можна використовувати одночасно дві системи оподаткування?
  10. Який порядок ведення Книги обліку доходів на єдиному податку?
  11. Чи обов'язкова здача підприємцем на єдиному податку звіту за ф. 1ДФ. Чи є фізична особа - підприємець податковим агентом?
  12. Чи законно продовження планової податкової перевірки підприємця?
  13. Оподаткування повернення авансу підприємцю платнику єдиного податку
  14. Як підприємцю підтвердити трудовий стаж?
  15. Терміни здачі звітності підприємцем на єдиному податку 1-ї групи?
  16. Самостійне виправлення підприємцем помилок у звітності

Чи треба витрати чп - єдинника підтверджувати? Коли їх відображати у книзі?

Питання 1. Чи повинен я, підприємець на єдиному податку 2-ї групи, підраховувати витрати? Де в Книзі доходів я їх повинен відображати? Чи обов'язково їх підтверджувати документально?

Відповідь на питання 1. Витрати приватного підприємця на єдиному податку не впливають на розмір єдиного податку. З 2012 р. введена в дії нова Книга обліку доходів (далі - Книга). Існує два види Книги для підприємців «єдинників» - одна для підприємців 1, 2 та 3 групи неплатників ПДВ, друга - для підприємців 3 групи - платників ПДВ.

Однак наявність документів, що підтверджують витрати, обов'язково для підприємця. Відсутність документації по видатках тягне адміністративний штраф. У деяких випадках (при втраті статусу платника єдиного податку) Наявність документації може зменшити податки, що сплачуються до бюджету і Пенсійного фонду.

Чи потрібно суму перевищення над граничним обсягом виручки обкладати податком на доходи в загальному порядку?

Питання 2. Я підприємець, платник єдиного податку на 2 групі. У мене обсяг виручки від реалізації товарів, розрахованої з початку 2012 року, перевищив 1 млн. гривень. Чи потрібно суму перевищення над граничним обсягом виручки обкладати податком на доходи в загальному порядку?

Відповідь на питання 2. Підприємець, який обрав системою оподаткування єдиний податок на 2 групі, повинен відповідати умовам, які на законодавчому рівні закріплені в п. 291.4 Податкового Кодексу України. Відповідно до зазначеної статті кодексу, у підприємців на єдиному податку 2-ї групи виручка від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за календарний рік не повинна перевищувати 1 млн. гривень. Якщо виручка перевищила названий межа в одному з кварталів, то такий підприємець - єдинник допрацьовує до кінця цього кварталу на спрощеній системі оподаткування, А з початку наступного кварталу - переходить на загальну систему оподаткування.

Щоб не втратити статус платника єдиного податку, підприємцю бажано не допустити перевищення 1 млн. гривень і своєчасно перейти на 3-ю групу. У 3 групі підприємцю дозволений обсяг реалізації в розмірі 5 млн. гривень (правда в 3 групі ставка єдиного податку 3-5% від доходу).

Сума перевищення доходу над граничним обсягом доходу 1 та 2 групи підприємця обкладається за ставкою єдиного податку, дорівнює 15%, згідно з п. 293.4 Податкового Кодексу України. На 3 групі сума перевищення буде оподатковуватись за подвійною ставкою, тобто 6% та 10% відповідно.

Чи потрібно підприємцю реєструвати зміни у трудовому договорі з найманим працівником?

Питання 3. Я приватний підприємець на загальній системі оподаткування. У своїй діяльності використовую працю двох найманих працівників. Так уже сталося, що в укладені з ними трудові договори були внесені зміни. Чи потрібно реєструвати їх у центрі зайнятості?

Відповідь на питання 3. З 2015 року змінились умови прийняття найманого працівника, детальніше читайте у статті "Як оформити найманого працівника".

Чи зобов'язаний підприємець здавати виручку в банк?

Питання 4. Я, приватний підприємець, працюю таксистом. Нещодавно купив у кредит автомобіль і змушений був відкрити в банку розрахунковий рахунок. Чи повинен я здавати в банк всю виручку або можу здавати тільки ту частину виручки, яка необхідна для погашення кредиту?

Відповідь на питання 4. Ви вправі здавати тільки частина виручки, необхідну для погашення кредиту.

Згідно з Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, підприємці, які відкрили рахунок у банку, здійснюють розрахунки за своїми грошовими зобов'язаннями переважно в безготівковій формі.

Для обліку операцій з готівковою виручкою приватні підприємці на єдиному податку застосовують Книгу обліку доходів, яку фізичні особи - су6'екти підприємницької діяльності ведуть протягом календарного року.

Положенням визначено, що приватні підприємці можуть використовувати готівкову виручку для забезпечення потреб, що виникають у процесі здійснення господарської діяльності, а також для розрахунків з бюджетами та цільовими фондами по сплаті податків та інших платежів за відсутності податкового боргу.

Підприємцями ліміт каси не встановлюється, тому штрафні санкції за перевищення ліміту каси до підприємця не застосовуються. На підприємців не поширюється вимога щодо здавання готівкової виручки в банк, тому Ви як підприємець маєте право самостійно визначати, здавати Вам в банк всю виручку або тільки її частину, необхідну для погашення кредиту.

Коли реєструвати довідки на найманих працівників підприємця на єдиному податку? Реєстрація Книги доходів на найманих працівників.

Питання 5. Я - приватний підприємець на єдиному податку. Маю кілька найманих працівників. В які терміни я повинен отримувати на працівника довідку про трудові відносини? Чи потрібно на найманого працівника отримувати окрему Книгу доходів?

Відповідь на питання 5. З 2012 р. довідка на найманих працівників підприємця на єдиному податку не передбачена. Книгу на найманого працівника підприємець на єдиному податку не реєструє.

Найманому працівникові нараховується і виплачується заробітна плата з відповідними нарахуваннями та перерахуваннями ЄСВ та податку на доходи за найманого працівника.

Як рахувати виручку підприємця на єдиному податку при реалізації товару за агентським договором?

Питання 6. Я, як приватний підприємець на єдиному податку реалізував товар згідно агентського договору. У складі виручки відбив тільки винагорода за договором. Мій консультант стверджує, що до виручки потрібно відносити не тільки мою винагороду, а й кошти, отримані за реалізацію товару. Чи правильно я вказав дохід за агентським договором?

Відповідь на питання 6. Вважаємо, що відповідно до чинного законодавства Ви виручку вказали правильно. Пояснимо нашу точку зору.

Згідно з п. 292.4 ПКУ у разі надання підприємцем послуг, виконання робіт за договорами доручення, транспортного експедирування або за агентськими договорами, доходом вважається сума отриманої винагороди повіреного (агента).

Звертаємо увагу, п. 292.4 ПКУ жодних згадок про договори комісії не містить. Тому сьогодні питання віднесення до доходу тільки комісійної винагороди за договорами комісії залишається відкритим.

Які штрафні санкції передбачені за несвоєчасну сплату єдиного податку?

Питання 7. Я являюсь підприємцем, платником єдиного податку 2-ї групи. За березень 2015р. я несвоєчасно сплатив єдиний податок. Які штрафи можуть бути нараховані в даному випадку?

Відповідь на питання 7. Згідно з п. 122.1 ПКУ за несплату або несвоєчасну сплату єдиного податку підприємець 1-й і 2-ї групи несе відповідальність у вигляді штрафу, що становить 50% ставки єдиного податку, встановленої для підприємця даної групи. Сума єдиного податку для фізичних осіб вважається узгодженим грошовим зобов'язанням. Відповідно до ст. 129 ПКУ, на суму недоїмки (несплаченого податкового зобов'язання) нараховується пеня. Пеня нараховується на суму недоїмки і на суму штрафної санкції. Наприклад, якщо підприємець мав сплатити 229,40 грн. єдиного податку, То на день, наступний за граничним терміном сплати, йому нараховується штраф у розмірі 114,70 грн. та пеня за кожний день затримки платежу.

Яку документацію повинен надати єдинник, щоб з нього не утримувалися податки при виплаті доходу?

Питання 8. Я зареєстрований приватним підприємцем на єдиному податку. Яку документацію я повинен надавати юридичним і фізичним особам, щоб у мене не утримували податок з доходів при виплаті доходу?

Відповідь на питання 8. Щоб не утримували з підприємця єдиний податок - йому необхідно підтвердити свій статус підприємця і підтвердити види діяльності, з яких він сплачує єдиний податок. Для підтвердження статусу підприємця, єдиннику достатньо надати копію Свідоцтва про реєстрацію або виписки, копію свідоцтва платника єдиного податку. А щоб уникнути нарахування та утримання єдиного внеску - витяг з єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб.

Чи можна використовувати одночасно дві системи оподаткування?

Питання 9. Я - підприємець - платник єдиного податку. Планую зайнятися додатковим видом підприємницької діяльності, який не зазначений у свідоцтві платника єдиного податку. На першому етапі додаткова діяльність принесе мало доходів, тому мені зручно обкладати доходи за правилами загальної системи оподаткування. Чи маю я право здійснювати два види підприємницької діяльності одночасно і обкладати отримані доходи податками за різними системам оподаткування?

Відповідь на питання 9. Здійснювати кілька видів підприємницької діяльності не заборонено. Але оподатковувати доходи підприємця одночасно за правилами відразу двох систем оподаткування законодавство України не дозволяє.

Згідно зі ст. 291.3 ПКУ підприємець може самостійно обрати систему оподаткування і якщо він відповідає умовам перебування на єдиному податку, То може обрати єдиний податок з зазначенням необхідних видів діяльності. При цьому він отримує Свідоцтво про сплату єдиного податку. Якщо ж підприємець не отримує свідоцтво єдинника, то він автоматично потрапляє на загальну систему оподаткування. Вам потрібно визначитися, на якій системі оподаткування Вам вигідніше працювати: спрощеною або загальною. Якщо схиляєтеся до першого варіанту - то до початку здійснення нового виду діяльності потрібно подати до податкового органу заяву про те, щоб його занесли до Свідоцтва єдинника. Якщо Вам ближче другий варіант - не пізніше, ніж за 15 днів до початку наступного звітного кварталу, потрібно подати заяву про відмову від спрощеної системи, і тоді з початку обраного кварталу до отриманих доходів буде застосовуватися загальна система оподаткування.

Який порядок ведення Книги обліку доходів на єдиному податку?

Питання 10. Поясніть, який порядок ведення книги обліку доходів фізичними особами - платниками єдиного податку?

Відповідь на питання 10. Існує дві форми книги для платників на спрощеній системі оподаткування. Наказом Мінфіну № 1637 від 15.12.2011 р. затверджено нову форму та порядок ведення «Книги обліку доходів» (для підприємців 1, 2 та 3 групи, які не є платниками ПДВ), а також форма та порядок ведення «Книги обліку доходів і витрат» - для підприємців 3 групи, платників ПДВ. Законодавством встановлено, що підприємці 1, 2 та 3 групи, які не платники ПДВ заповнюють в книзі тільки доходи, а платники ПДВ 3 групи - заповнюють і доходи, і видатки. Книги реєструються в податковій службі безкоштовно.

Книга повинна знаходитися у Вас в період здійснення підприємницької діяльності. Записи в ній ведуться в хронологічному порядку підсумковою сумою доходу за день. Запис вноситься до книги тільки у випадку за фактом отримання доходів.

Книга та первинні документи (у тому числі електронні) зберігаються у Вас впродовж трьох років після останнього зробленого в Книзі запису.

Окрема Книга обліку доходів на найманих працівників єдинника не виходить, не залежно від того, чи отримують наймані працівники грошові кошти від покупців чи ні.

Чи обов'язкова здача підприємцем на єдиному податку звіту за ф. 1ДФ. Чи є фізична особа - підприємець податковим агентом?

Питання 11. Чи повинен підприємець подавати ф. 1ДФ щодо іншого підприємця? Чи є один підприємець податковим агентом для іншого підприємця?

Відповідь на питання 11. Згідно з пп. 14.1.226 і 14.1.180 ПКУ фізична особа-підприємець - самозайнята особа - податковий агент щодо податку на доходи, які виплачує у грошовій або негрошовій формі фізичній особі. Якщо підприємець оплатив товар або послуги, придбані у іншого підприємця, то він має подати ф. 1ДФ і вказати в ній суму виплаченого доходу і за наявності - суму утриманого податку.

Щоб не утримувати податок з доходів, підприємцю потрібно отримати копії підтверджуючої документації, що підприємець сплачує податки самостійно. Такою документацією можуть бути копії свідоцтва про реєстрацію, виписки з єдиного державного реєстру фізичних та юридичних осіб, копія свідоцтва платника єдиного податку.

Чи законно продовження планової податкової перевірки підприємця?

Питання 12. Скажіть, будь ласка, чи є законним продовження планової податкової перевірки для підприємця? Наскільки правомірні дії перевіряючих органів?

Відповідь на питання 12. Тривалість і порядок продовження термінів проведення планових виїзних перевірок органами державної податкової служби визначені у ст. 77 ПКУ.

Тривалість планової перевірки для Вас, як підприємця - суб'єкта малого підприємництва не повинна перевищувати 10 робочих днів. Продовження термінів проведення перевірки, можливо, не більше ніж на 5 робочих днів.

Разом з тим, терміни проведення перевірки можуть бути перенесені у зв'язку з відновленням втрачених документів, а також у разі необхідності отримання документів у правоохоронних та інших органів у разі їх вилучення.

Оподаткування повернення авансу підприємцю платнику єдиного податку.

Питання 13. Підприємець на єдиному податку оплатив аванс за послуги юридичній особі. Послуги надані на меншу суму і частина передоплати юридична особа повертає підприємцю. Чи потрібно повернення авансу включати в оподатковуваний дохід?

Відповідь на питання 13. Повернення авансу, сплаченого підприємцем за послуги, включати в дохід не потрібно. Згідно ПКУ, не всі надходження підприємець повинен включати в дохід. Винятки з загального випадку вказані у п. 292 ПКУ. Так, згідно з ч. 5 п. 292 ПКУ доходом підприємця платника єдиного податку не вважаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару або послуг, якщо така ситуація виникла внаслідок повернення товару, розірвання договору або згідно листа про повернення коштів.

Як наслідок, якщо відсутній дохід, то сума повернення не записується до Книги доходів. Але не забудьте подбати про наявність листа про повернення коштів.

Як підприємцю підтвердити трудовий стаж?

Питання 14. Я здійснюю підприємницьку діяльність в якості приватного підприємця протягом останніх двадцяти років. Як мені зарахувати до трудового стажу час, коли я був зареєстрований приватним підприємцем. Чи потрібно мені самому вносити запис в трудову книжку?

Відповідь на питання 14. Час роботи осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, заснованою на приватній власності та виключно на їх роботі, зараховується до трудового стажу за наявності довідки з Пенсійного фонду України. (Порядок підтвердження трудового стажу для пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. № 637).

У Постанові № 637 йдеться, що трудовий стаж підтверджується на підставі довідки Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків для осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, заснованою на приватній власності та виключно на їх роботі, за період до 1 травня 1993 року.

Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності до 01.07.2000 р. зараховується до страхового стажу за умови надання документів про сплату страхових внесків. Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності з 01.07.2000 р. підтверджується даними персоніфікованого обліку.

Сам підприємець запис в трудову книжку не вносить і не має на це повноважень, а от запастися документацією для підтвердження стажу, Вам, як підприємцю просто необхідно.

Рекомендуємо Вам для підтвердження стажу, протягом якого Ви були підприємцем, отримати довідку з Пенсійного фонду про сплату страхових внесків (про яку написано вище). Керуючись практичним досвідом, для більшої підстраховки, радимо разом з отриманою довідкою, зберігати платіжні документи про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду. Якщо є можливість, проведіть звірку розрахунків з Пенсійним фондом. У такому випадку, Ви будете мати кілька шляхів, цілком законних (у тому числі через суд) для відстоювання свого трудового стажу.

Терміни здачі звітності підприємцем на єдиному податку 1-ї та 2-ї групи?

Питання 15. Я є підприємцем, платником єдиного податку 1-ї групи. Яку звітність я повинен здавати і в який термін?

Відповідь на питання 15. Згідно з п. 296.2 ПКУ платники єдиного податку 1-ї та 2-ї групи надають до органу податкової служби податкову декларацію платника єдиного податку у строк, передбачений для річного звітного періоду. У декларації відображається обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені згідно з п. 295.1 ПКУ. Річна податкова декларація надається, якщо платник єдиного податку не допустив перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного у п. 291.4 ПКУ або самостійно не перейшов на сплату єдиного податку за ставками, встановленими для платників 3 групи.

Якщо ж обсяг доходу перевищено або платник самостійно змінив групу платника єдиного податку, то відповідно до п. 296.5.1 ПКУ платники єдиного податку 1-ї та 2-ї групи надають до органу податкової служби податкові декларації у строки, встановлені для квартального податкового періоду. Платники єдиного податку 3 групи здають податкову звітність у строк, передбачений для квартального звітного періоду.

Самостійне виправлення підприємцем помилок у звітності

Питання 16. Прошу дати роз'яснення: що робити, якщо я підприємець, платник 2-ї групи, знайшов помилку в своїй податковій декларації? Чи потрібно її виправляти?

Відповідь на питання 16. Якщо підприємець, незалежно від групи, знайшов помилку в своєму зданої податкової декларації, то він може: або залишити помилку без змін, або виправити помилку шляхом подання уточнюючої декларації.

При виявленні помилки, ми рекомендуємо Вам у будь-якому випадку з'ясувати наслідки для Вас помилки в майбутньому. Залежно від виду помилки, Ви можете вибрати один з наступних варіантів вирішення ситуації:

  1. Якщо по виявлені помилки минув термін давності, то помилку можна залишити без виправлень, оскільки при перевірці недоїмку помилково співробітники податкової служби зобов'язані будуть списати як безнадійний борг. Звичайно, за своїм розсудом, підприємець може виправити виявлену помилку. Звертаємо увагу, якщо виправляється помилка за період, що перевірявся вже податковою службою, то податкова служба має право повторно перевірити перевірений період.
  2. Якщо помилка не тягне за собою появу недоїмки у підприємця (недоплати до бюджету), то помилку можна не поспішати виправляти. Спочатку слід оцінити ризики виправлення, а потім вирішувати чи варто «наводити красу» у звітності.
  3. Якщо ж помилка тягне недоїмку, то помилку треба виправляти негайно. Але найголовніше, як можна швидше слід доплатити встановлену недоїмку, тому що по ній кожен день підприємцю росте пеня.

Дії підприємця повинні бути наступні:

  • внести виправлення в звітність, Надавши до податкової служби уточнюючу декларацію;
  • сплатити до бюджету суму недоїмки і штрафні санкції;
  • розрахувати і сплатити до бюджету суму пені з недоїмки до бюджету.

Звертаємо увагу, якщо при виправленні помилки в декларації, Ви виявите факт перевищення максимального обсягу доходу для відповідної групи, то ви повинні: по-перше, розрахувати єдиний податок з урахуванням підвищеної ставки 15%, по-друге - подбати про перехід на загальну систему оподаткування з реєстрацією відповідної книги підприємця на загальній системі оподаткування. Особливо болісно, якщо така помилка виникає через кілька звітних періодів і у підприємця на момент виявлення такої ситуації не виявиться первинних документів, що підтверджують витрати.

Якщо Вам самостійно складно виправити виявлені помилки, то Ви завжди можете звернутися до фахівців, в т.ч. до співробітників нашої компанії «Аудит. Бухгалтерія. Аутсорсинг»
Вибір завжди залишається за Вами, можливо і Ви захочете приєднатися до підприємців, які давно користуються послугами кваліфікованих бухгалтерів.


Якщо у Вас виникли питання, то Ви завжди можете звернутися до нас. З нашою новою послугою - online консультацій, ми можемо відповісти на всі Ваші питання по skype.

Останні новини
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про...
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про доходи?

Який штраф, якщо не подати декларації про доходи?! Податкова декларація подаєтьс [ ... ]

Перереєстрація ПРРО, як здійснити?...
Перереєстрація ПРРО, як здійснити?

Перереєстрація ПРРО! Як інформує ДПС, відповідно до п. 8 розділу II Порядку реєстр [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 рок...
Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 року!

Зміни в проведенні податкових перевірок! ДПС повідомили, що Законом України від  [ ... ]

Коли не потрібно застосовувати РРО?...
Коли не потрібно застосовувати РРО?

Коли не потрібно РРО! Відповідно з пунктом 14 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 р. №265/9 [ ... ]

Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!...
Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!

Щиро вітаємо Вас з Новим 2022 роком та Різдвом Христовим! bsp;... ]

Порядок ведення товарного обліку для ФОП!...
Порядок ведення товарного обліку для ФОП!

Порядок ведення товарного обліку! Порядок набирає чинності через 10 днів з дня йо [ ... ]

ПРРО та як його вибрати?
ПРРО та як його вибрати?

ПРРО та як його вибрати? ПРРО є програмним реєстратором розрахункових операцій,  [ ... ]

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РР...
Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО до 2023 року!

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО! Вже з 2022 року всі платники [ ... ]

Популярні публікації
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2021 роціsp;]

Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при...
Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при перевірці за місцем реалізації товарів?

Штрафи за відсутність первинних документів! Відповідно частини другої t19" target="_blank" rel="noindex">статті 19  [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення...
Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення

Декларація ПДВ-2021! Процес заповнення декларації з ПДВ в Україні пов'язаний з мак [ ... ]

Як правильно вести Головну книгу?...
Як правильно вести Головну книгу?

Як вести Головну книгу? 21 липня 2021 року Міністерство фінансів України видало нак [ ... ]

Строки давності для застосування штрафів!...
Строки давності для застосування штрафів!

Строки давності штрафів! Граничним строком застосування штрафних санкцій (штра [ ... ]

Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!...
Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!

Нульова декларація з ПДВ 2021! З початку весни поточного року вступили в силу онов [ ... ]

Штрафи за трудовим законодавством 2021!...
Штрафи за трудовим законодавством 2021!

Штрафи за трудовим законодавством На законодавчому рівні в Україні від мінімал [ ... ]

Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!...
Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!

Штрафи за тіньових працівників! Держпраці розповідає, що заходи до притягнення  [ ... ]