Загальна система оподаткування: відповідальність, ризики, штрафи

2011 увійшов в історію України прийняттям Податкового Кодексу. Підприємці на єдиному податку весь рік очікували змін в оподаткуванні. Але вступили в дію вони тільки c 2012 р. Очевидне метання нашого уряду по відношенню до спрощеної системи оподаткування призвело до того, що багато «єдинників» стали замислюватися про перехід на загальну систему. Одні стали замислюватися і добровільно переходити на загальну систему, а інших - просто «викинули» з єдиного податку в законодавчому порядку. У більшості випадків, підприємці знають порядок оподаткування на єдиному податку, але опиняючись на загальній системі оподаткування не чітко уявляють, що саме їх чекає в новому статусі.

Саме порівнянню спрощеної системи оподаткування і загальної системи оподаткування (Далі ЗСО) присвячена ця стаття.

 Як зменшити податок при здачі річної звітності підприємця на загальній системі оподаткування?. (Відео рекомендації)

Звертаємо увагу: на загальній системі оподаткування податкові платежі сплачуються щоквартально авансом. Авансові платежі сплачуються до бюджету частинами по 25% за квартал: до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада. Розрахунок авансових платежів підприємець проводить самостійно, виходячи з 100% суми податку з оподатковуваного доходу за минулий рік.

Остаточний розрахунок податку на доходи здійснюється в річній декларації, в якій враховується або переплата податку або його недоплата. Звертаємо увагу: з 2012 року декларація підприємців на ЗСО істотно змінилася і має ряд доповнень, які потрібно коректно заповнити щоб не допустити помилок у звітності. Особливою хитрістю у розрахунку податку на доходи може бути те, що підприємець самостійно може включити до витрат для зменшення податку ті витрати, що не вважаються витратами з точки зору оподаткування на ЗСО. Звертаємо увагу, не всі витрати, понесені підприємцем на ЗСО можна включити до витрат для зменшення податку. І цьому аспекту потрібно приділяти особливу увагу. При виникненні сумнівів щодо тих чи інших витрат, радимо звернутися за консультацією до досвідченого бухгалтера або аудитора. Рекомендуємо підприємцям на ЗСО періодично консультуватися у бухгалтерів з питання, які ж саме витрати можна включити до витрат для зменшення оподатковуваного доходу.

Пропонуємо розглянути приклад

Припустимо, підприємець включив до витрат витрати з придбання товару на всю суму придбання (наприклад, 40 000 грн.). Придбаний товар за поточний рік повністю не реалізований. Припустимо, на кінець року залишився товар на складі на 15 000 грн. Якщо підприємець включить всю суму витрат до витрат у декларацію, то податок з доходів буде занижений на 2 700,0 грн. Крім того, ЄСВ буде не донараховано в сумі 3 300,0 грн. (15 000,0 грн. * 22%). Разом, загальна недоплата з податку на доходи складе 2 700,0 грн. і з ЄСВ складе 3 300,0 грн. По закінченню строків сплати податків до недоїмки додадуться штрафні санкції 20% і пеня 120% річних.

Якщо порівняти розрахунок єдиного податку, з розрахунком податку на доходи, то розрахунок єдиного податку звичайно більш простіше. Для 1 і 2 групи - це встановлена процентна ставка від мінімальної зарплати, а для 3 групи - процентна ставка від доходу.

Особливу увагу зверніть на той факт, що підприємці на ЄП і на ОСН, крім єдиного податку та податку з доходів, зобов'язані сплачувати до бюджету єдиний соціальний внесок (далі ЄСВ). ЄСВ сплачується за самого підприємця і за найманих працівників підприємця. ЄСВ за найманих працівників на обох системах оподаткування розраховується та сплачується однаково, тому цей аспект сплати ЄСВ у даній статті не розглядається. Зупинимося на розрахунку і сплати ЄСВ за самого підприємця на обох системах оподаткування, оскільки вони розраховуються і оплачуються по-різному.

Детальніше про спрощену систему оподаткування, (Далі ССО) читайте на окремій сторінці нашого сайту.

Для підприємців на ЄП основна ставка ЄСВ - 22%. Не залежно від суми отриманого доходу, сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску, який розраховується як 22% від мінімальної зарплати. Наприклад, за липень 2015 р. мінімальна сума ЄСВ становить 319 грн. (1 450 грн. Х 22%). Розмір ЄСВ залежить від мінімальної зарплати, тому потрібно відслідковувати зміни розміру мінімальної зарплати.

Сплачується ЄСВ підприємцями на ЄП до 20 числа місяця, наступного за звітним. Наприклад, за березень - до 20 квітня, за жовтень - до 20 листопада і т.д.

Для підприємців на ОСО розрахунок ЄСВ здійснюється у відсотках, але не від мінімальної зарплати, а від оподатковуваного чистого доходу (Який обкладається на загальній системі за ставкою 22%). При будь-якому доході, сума ЄСВ не може бути менше, ніж розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано прибуток.

Сплачується ЄСВ підприємцями на ОСО протягом року у вигляді авансових платежів у розмірі 25% від річної суми ЄСВ. Річна сума ЄСВ розраховується від суми, визначеної податковими органами для сплати авансових внесків сум податку на доходи. Аванси ЄСВ сплачуються до 15 березня, 15 травня, 15 серпня і 15 листопада.

Наприклад, якщо оподатковуваний дохід становить 10 000 грн., то річна сума ЄСВ становить 22% від 10 000 грн, тобто 2 200 грн. Сума щоквартального платежу становитиме - 550 грн. Остаточний розрахунок ЄСВ здійснюється в річній декларації, в якій враховується або його переплата або недоплата.

Оптимізація сплати ЄСВ

Якщо підприємець не отримав у звітному місяці доходу або отримав збитки, то ЄСВ за цей місяць не сплачується. Немає чистого доходу, немає бази нарахування єдиного соціального внеску. Відповідно розмір ЄСВ за цей місяць дорівнює нулю. Виходячи з останньої обставини, деякі підприємці оптимізують сплату ЄСВ. Намагаються максимально отримати дохід в одному місяці, щоб інші місяці залишилися без оподатковуваного доходу, тоді не доведеться платити ЄСВ.

Припустимо підприємець у першому кварталі отримав чистий дохід:

  • у січні - 10 000,00 грн.,
  • у лютому - 10 000,00 грн.,
  • у березні - 10 000,00 грн.

Єдиний соціальний внесок за кожен місяць першого кварталу становить 10 000,00 * 22% = 2 200,0 грн.
При розрахунку ЄСВ за результатами року підприємець заплатить за перший квартал 2 200,0 * 3 = 6 600,0 грн.

Для зручності, порівняння Єдиного податку та Загальної системи наведені в таблиці.

Найменування

Єдиний податок (ЄП)

Загальна система (ОСН)

Ставка оподаткування (10%, 20%) - від мінімальної з/п (3-5%) - від обороту 18%
База оподаткування Мінімальна зарплата або оборот, помножений на ставку оподаткування Оподатковуваний дохід, помножений на ставку оподаткування
Терміни сплати податку До 20 числа поточного місяця Щокварталу
Термін подачі звітності Щокварталу Один раз на рік
Обмеження розміру виручки 300 тис. грн., 1,5 млн. грн. або 5 млн. грн. Не обмежений
Ведення доходів у книзі Обов'язково Обов'язково
Ведення витрат у книзі Не передбачено з 2012 р. Обов'язково
Ставка ЄСВ 22% 22%
Порядок розрахунку ЄСВ Мінімальна зарплата, помножена на ставку ЄСВ Оподатковуваний дохід, помножений на ставку ЄСВ, але не менше мінімального внеску ЄСВ, з урахуванням максимального розміру ЄСВ

 

З аналізу очевидно, що розрахунок єдиного податку та ЄСВ на єдиному податку спрощений у порівнянні із загальною системою оподаткування. Істотну роль в оподаткуванні підприємця на ОСН грають витрати підприємця, які можна включити до витрат з метою зменшення оподатковуваного доходу. До витрат слід ставитися з належною увагою, оскільки не всі витрати можуть зменшити оподатковуваний дохід. На практиці підприємці дуже часто зменшують доходи фактичними витратами, які є витратами підприємця, але за законодавством не можуть бути включені до зменшення оподатковуваного доходу. Крім того, найчастіше підприємець не зберігає документацію за витратами або не приділяє оформленню й схоронності належної уваги.

Про зникнення і наслідки відсутності або вилучення документів читайте на окремій сторінці.

Оскільки декларація про доходи складається один раз у році, то зазвичай підприємці звертаються за допомогою з аналізу витрат в кінці року перед складанням декларації, що не завжди ефективно. Складність полягає в тому, що наприкінці року зазвичай виявляється, що витрати є, але в витрати їх включити не можна. По проходженню часу складно, а зазвичай неможливо виправити ситуацію. Рекомендуємо звертатися до фахівців щоквартально, щоб своєчасно прораховувати податок на доходи за кожен квартал. Краще прогнозувати податкові витрати, ніж потім намагатися їх мінімізувати. Використовуйте податкове планування і Ви зможете заощадити зароблене й примножити.

Останні новини
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про...
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про доходи?

Який штраф, якщо не подати декларації про доходи?! Податкова декларація подаєтьс [ ... ]

Перереєстрація ПРРО, як здійснити?...
Перереєстрація ПРРО, як здійснити?

Перереєстрація ПРРО! Як інформує ДПС, відповідно до п. 8 розділу II Порядку реєстр [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 рок...
Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 року!

Зміни в проведенні податкових перевірок! ДПС повідомили, що Законом України від  [ ... ]

Коли не потрібно застосовувати РРО?...
Коли не потрібно застосовувати РРО?

Коли не потрібно РРО! Відповідно з пунктом 14 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 р. №265/9 [ ... ]

Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!...
Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!

Щиро вітаємо Вас з Новим 2022 роком та Різдвом Христовим! bsp;... ]

Порядок ведення товарного обліку для ФОП!...
Порядок ведення товарного обліку для ФОП!

Порядок ведення товарного обліку! Порядок набирає чинності через 10 днів з дня йо [ ... ]

ПРРО та як його вибрати?
ПРРО та як його вибрати?

ПРРО та як його вибрати? ПРРО є програмним реєстратором розрахункових операцій,  [ ... ]

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РР...
Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО до 2023 року!

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО! Вже з 2022 року всі платники [ ... ]

Популярні публікації
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2021 роціsp;]

Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при...
Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при перевірці за місцем реалізації товарів?

Штрафи за відсутність первинних документів! Відповідно частини другої t19" target="_blank" rel="noindex">статті 19  [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення...
Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення

Декларація ПДВ-2021! Процес заповнення декларації з ПДВ в Україні пов'язаний з мак [ ... ]

Як правильно вести Головну книгу?...
Як правильно вести Головну книгу?

Як вести Головну книгу? 21 липня 2021 року Міністерство фінансів України видало нак [ ... ]

Строки давності для застосування штрафів!...
Строки давності для застосування штрафів!

Строки давності штрафів! Граничним строком застосування штрафних санкцій (штра [ ... ]

Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!...
Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!

Нульова декларація з ПДВ 2021! З початку весни поточного року вступили в силу онов [ ... ]

Штрафи за трудовим законодавством 2021!...
Штрафи за трудовим законодавством 2021!

Штрафи за трудовим законодавством На законодавчому рівні в Україні від мінімал [ ... ]

Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!...
Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!

Штрафи за тіньових працівників! Держпраці розповідає, що заходи до притягнення  [ ... ]