Закриття підприємств

Що таке ліквідація підприємства

Ліквідація підприємства - юридично означає виключення його з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (далі ЄДРПОУ), зняття з податкового обліку і повне припинення всіх вимог до цієї юридичної особи, його учасників і керівників.

Ліквідація - це одна з форм припинення діяльності юридичної особи. Цю послугу ми надаємо по всій Україні.

Ліквідація буває двох видів:

   • добровільна

   • примусова

Добровільна ліквідація або самоліквідація

Вона відбувається за рішенням учасників або органу юридичної особи, уповноваженого установчими документами приймати рішення про ліквідацію. Ліквідація можлива в наступних випадках:

 • закінчився термін, на який юридична особа була створена;
 • досягнута мета, для якої було створено підприємство;
 • наявність інших причин, що вимагають ліквідації юридичної особи.

Існують інші причини, які вимагають ліквідації юридичної особи.

Примусова ліквідація

Відбувається за рішенням суду внаслідок порушень, допущених при створення підприємства. Обов'язковою умовою порушення є те, що після реєстрації підприємства таке порушення усунути неможливо. Наприклад: вказівка в числі учасників померлого фізичної особи, усунена бути не може.

Один з поширених випадків примусової ліквідації - процедура банкрутства, передбачена Законом про банкрутство.

Проходження процедури ліквідації підприємства передбачає величезні витрати часу, така процедура може тривати від 6-ти до 8-ми місяців. Протягом усього періоду ліквідації, підприємству доведеться пройти кілька перевірок.

Процедура ліквідації починається з моменту прийняття рішення про ліквідацію. Залежно від організаційно-правової форми юридичної особи, Таке рішення приймають власник, учасники або орган юридичної особи, уповноважений на це установчими документами.

Закриття (ліквідація) підприємства шляхом самоліквідації, має три основних етапи:

 1. Прийняття рішення про припинення юридичної особи (приймають засновники, суд і т.д.);
 2. Призначення комісії з ліквідації юридичної особи - ліквідаційної комісії або ліквідатора (призначають засновники, суд або відповідний орган за погодженням з органами адміністрації);
 3. Внесення до Єдиного Державного реєстру запису про припинення юридичної особи (вносить державний реєстратор).

У комплекс послуг з ліквідації входить:

 • підготовка протоколу зборів засновників, рішення власника, статуту, а також інших необхідних для цього документів;
 • подача оголошення про припинення діяльності;
 • подача необхідних заяв у фонди соціального страхування, податкову службу;
 • проходження перевірок для зняття з обліку в фондах соціального страхування та податкової служби;
 • отримання всіх необхідних довідок, актів і документів від усіх соціальних фондів, податкової служби;
 • закриття розрахункових рахунків;
 • підготовка документів та подача в адміністрацію;
 • отримання повідомлення про виключення підприємства з державного реєстру.

Найчастіше самоліквідація підприємства, здійснюється шляхом залучення фахівців ззовні, які надають таку послугу від імені підприємства, що ліквідується і за його рахунок. Недоліком процедури самоліквідації є її тривалість. Особливо уповільнює процес здійснення обов'язкової перевірки підприємства перед ліквідацією податковими органами.

Практична складність полягає в тому, що підприємство ставлять у чергу на перевірку і цей процес може затягнутися на рік і більше. Деякі засновники намагаються це прискорити різними способами. Саме від терміновості і результатів перевірки, термінів подальшої ліквідації, залежить вартість таких послуг.

Ліквідація підприємства шляхом зміни засновників із заміною керівництва компанії

Зміна засновника на нового засновника із заміною керівництва компанії. Це найшвидший спосіб ліквідації підприємства, при якому міняють засновників, директора і головного бухгалтера. У такому випадку підприємство не ліквідується, а продовжує своє існування, але всі права, обов'язки і відповідальність делеговані іншим особам. За законодавством України відповідальність за діяльність організації несе Директор і Головний бухгалтер (або в деяких випадках і засновник ТОВ). Відповідно зміна керівництва забезпечує досягнення мети відносно недорого і в найближчий термін. Але головне - у даного способу ліквідації 100% легальність. Звичайно, якщо компанія не переоформлюється на безхатченка, особа, яка є засновником двадцяти компаній тощо. У такому випадку, фіктивність угоди очевидна.

Ліквідацію підприємства шляхом зміни засновників ще називають «експрес - ліквідацією». Про всі переваги і недоліки даного способу можна дізнатися у нас під час консультації.

Послуга реорганізації підприємства, при якій змінюють засновників і керівництво підприємства іноді використовується для подальшої (наступної) ліквідації (примусове закриття - банкрутство підприємства). До неї вдаються в тому випадку, коли з якихось причин побоюються перевірки підприємства і відповідальності або змушені припинити підприємницьку діяльність. Останнє, говорить або про якісь можливі мінімізаціії податків, приховуванні доходів, здійсненні заборонених видів діяльності або діяльності без відповідних документів і т.д.

Іноді засновниками призначають фізичних осіб, які мають певні можливості і «зв'язки». Ці зв'язки роблять можливим те, що підприємство якийсь час залишається під «заступництвом» нових засновників (його не перевіряють), а після - з часом, воно ліквідується.

Недолік переоформлення підприємства, при якому міняють засновників і керівництво підприємства полягає в тому, що юридична особа на визначений строк не закривається, а залишається під «заступництвом» нових засновників. В обох випадках, якщо хочуть закрити підприємство в силу уникнути відповідальності з тих чи інших правопорушень, то уповільнення процесу тільки погіршує становище. Зацікавлені особи піддають себе ризику на продовженні тривалого часу, поки фактично підприємство не закриється. Але головний мінус в тому, що старе керівництво потрапляє в залежність від «нових покровителів».

Ліквідація підприємства шляхом приєднання (створення нового об'єднаного підприємства)

Такий варіант ліквідації передбачає приєднання однієї юридичної особи, що ліквідується до іншої юридичної особи. Після реєстрації відповідного факту приєднання, ліквідоване підприємство припиняє своє існування - всі права і зобов'язання ліквідованого підприємства переходять до об'єднаного підприємству. Ліквідованим підприємство вважається після дати внесення запису до єдиного державного реєстру юридичних осіб.

Ліквідація підприємства шляхом приєднання займає за часом 3-4 місяці.

Ліквідація шляхом зміни засновника та директора, шляхом приєднання - відноситься до альтернативних видів ліквідації. Альтернативним методам ліквідації присвячена окрема сторінка нашого сайту, на якій Ви можете все вивчити детально. Знайомтеся і звертайтеся за послугою.

Ліквідація підприємства шляхом банкрутства

Для ліквідації "проблемних" підприємств часто використовують ліквідацію юридичної особи шляхом банкрутства.

"Проблемними" є підприємства з кредиторською заборгованістю: заборгованістю перед контрагентами і державним бюджетом (податкові зобов'язання, невиплата заробітної плати, заборгованість перед фондами страхування і т.д.).

Такий метод ліквідації не передбачає проходження перевірок, але він більш тривалий ніж ліквідація через зміну засновників. Банкрутство підприємства здійснюється не примусово, а добровільно (неофіційними рішенням фактичного власника). Юридична особа по закінченню банкрутства (4-6 місяців), знімають з Єдиного державного реєстру за рішенням господарського суду. У такому випадку притягти до відповідальності збанкрутіле підприємство вкрай складно, оскільки у нього немає ніяких коштів, фактично його існування припинено. Залучення до відповідальності зацікавлених осіб в якості окремих фізичних осіб також ускладнюється, оскільки необхідна документація здана в архів, а друк і інші документи знищені. Це єдиний спосіб закрити підприємство з максимальною гарантією.

Всі процедури закриття підприємств, про які ми розповіли, насамперед, є дорогими. Ми виступаючи в ролі Приватного Бухгалтера і Приватного Юриста радимо своєчасно законним шляхом вирішувати всі питання господарської діяльності, звертатися за консультаціями до фахівців компанії "Аудит. Бухгалтерія. Аутсорсинг". Звертаємо Вашу увагу, що економія на фахівцях невиправдана. Економія призводить до фінансових і тимчасових витратах, що в кінцевому підсумку позначається на іміджі підприємства.

Останні новини
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про...
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про доходи?

Який штраф, якщо не подати декларації про доходи?! Податкова декларація подаєтьс [ ... ]

Перереєстрація ПРРО, як здійснити?...
Перереєстрація ПРРО, як здійснити?

Перереєстрація ПРРО! Як інформує ДПС, відповідно до п. 8 розділу II Порядку реєстр [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 рок...
Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 року!

Зміни в проведенні податкових перевірок! ДПС повідомили, що Законом України від  [ ... ]

Коли не потрібно застосовувати РРО?...
Коли не потрібно застосовувати РРО?

Коли не потрібно РРО! Відповідно з пунктом 14 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 р. №265/9 [ ... ]

Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!...
Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!

Щиро вітаємо Вас з Новим 2022 роком та Різдвом Христовим! bsp;... ]

Порядок ведення товарного обліку для ФОП!...
Порядок ведення товарного обліку для ФОП!

Порядок ведення товарного обліку! Порядок набирає чинності через 10 днів з дня йо [ ... ]

ПРРО та як його вибрати?
ПРРО та як його вибрати?

ПРРО та як його вибрати? ПРРО є програмним реєстратором розрахункових операцій,  [ ... ]

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РР...
Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО до 2023 року!

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО! Вже з 2022 року всі платники [ ... ]

Популярні публікації
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2021 роціsp;]

Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при...
Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при перевірці за місцем реалізації товарів?

Штрафи за відсутність первинних документів! Відповідно частини другої t19" target="_blank" rel="noindex">статті 19  [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення...
Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення

Декларація ПДВ-2021! Процес заповнення декларації з ПДВ в Україні пов'язаний з мак [ ... ]

Як правильно вести Головну книгу?...
Як правильно вести Головну книгу?

Як вести Головну книгу? 21 липня 2021 року Міністерство фінансів України видало нак [ ... ]

Строки давності для застосування штрафів!...
Строки давності для застосування штрафів!

Строки давності штрафів! Граничним строком застосування штрафних санкцій (штра [ ... ]

Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!...
Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!

Нульова декларація з ПДВ 2021! З початку весни поточного року вступили в силу онов [ ... ]

Штрафи за трудовим законодавством 2021!...
Штрафи за трудовим законодавством 2021!

Штрафи за трудовим законодавством На законодавчому рівні в Україні від мінімал [ ... ]

Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!...
Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!

Штрафи за тіньових працівників! Держпраці розповідає, що заходи до притягнення  [ ... ]