Вилучення документів, мої права і права перевіряючих

Загальні підстави для вилучення документів податківцями

В ході проведення документальної планової виїзної перевірки підприємство представило працівникам податкової служби оригінали всіх документів. Співробітники податкової служби вимагають надати завірені копії та оригінали документів, але не дають ніякої інформації про виявлені правопорушення. Чи може підприємство відмовити надати копії і на яких підставах?

Податковий Кодекс України передбачає ряд правових норм, які зобов'язують надати копії документів, завірені і скріплені печаткою. Надання копій можливо в процесі проведення:

 Основні види перевірок читайте на окремій сторінці нашого сайту.

Податківці мають право надсилати платникам податків письмові запити щодо надання засвідчених належним чином копій документів на підставі пп.20.1.23 ст. 20 ПКУ у випадках виявлення порушення вимог податкового та іншого законодавства України. Зверніть увагу, подання копій обов'язково тільки щодо документів, пов'язаних з виявленим порушенням.

П. 85.8 ст. 85 ПКУ зазначено, що посадова особа податкового органу, яка здійснює перевірку, у випадках, передбачених ПКУ, має право отримувати копії завірених документів, що належать до предмета перевірки. У зазначеній правовій нормі не йдеться про надання копій документів та виявлених порушень, але отримання копій обмежена предметом перевірки.

Згідно п. 61. 3 ПКУ органи Служби безпеки України, внутрішніх справ, податкової міліції, прокуратури та їх службові (посадові) особи не можуть брати безпосередньої участі у проведенні перевірок, що здійснюються контролюючими органами, та проводити перевірки суб'єктів підприємницької діяльності з питань оподаткування.

Порядок надання копій документів передбачено п. 85.7 ст. 85 ПКУ. Отримання копій документів оформляється описом, який складається співробітниками податкової служби, копія якої вручається під підпис платнику податків. Якщо платник податків відмовляється від засвідчення або підписання, то оформляється відмітка про відмову від підписання.

Якщо платник податків відмовляється надати копії документів, то співробітники податкової служби на підставі п. 85.6 ст. 85 ПКУ складають акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови. В акті обов'язково зазначаються документи, копії яких просили надати.

Оригінали документів можуть вилучити тільки в рамках кримінально-процесуального закону (п. 85. 5 ПКУ). Запитувати оригінали документів "на винос", перевіряючі не мають права. Як варіант можна запропонувати їм ознайомитися з необхідними документами на місці.

Якщо ж документів взагалі не дали, навіть цілком обґрунтовано, то податківці вважатимуть, що у підприємства взагалі відсутня документація на дату складання звітності (п. 44. 6 ПКУ) з відповідними наслідками. Звичайно, після цього може настати ще і позапланова перевірка.

Рекомендуємо під час перевірки надавати документи для ознайомлення з актом приймання-передачі. Під час проведення перевірок органами податкової служби дозволено запитувати завірені копії документів, які підтверджують про порушення законодавства. До даної категорії п. 85. 4 ПКУ відносить фінансово-господарські, бухгалтерські та інші документи, які вказують на приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів (обов'язкових платежів). Отже, в цій ситуації підприємство має право відмовити в задоволенні вимоги про надання копій документів, але не на словах, а підготувавши письмову аргументовану відповідь.

Порядок та підстави вилучення копій документів регламентуються ст. 85.4 ПКУ: «При проведенні перевірок посадові особи органу державної податкової служби мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів (обов'язкових платежів), порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби». При цьому згідно ст. 85.5 ПКУ забороняється вилучення оригіналів первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, за винятком випадків, передбачених кримінально-процесуальним законом.

Вилучати копії документів можна тільки при проведенні перевірок. При цьому податкова міліція перевірок не проводить. Тому найчастіше спілкування з податковою міліцією полягає в наданні інформації на її письмові запити, які платник податків може підтверджувати копіями документів.  

Згідно ст. 178 ПКУ, виїмка документації проводиться у випадках, коли є точні дані, що предмети чи документи, які мають значення для справи, знаходяться в певної особи чи в певному місці. Виїмка проводиться за вмотивованою постановою слідчого. Виїмка матеріальних носіїв секретної інформації та/або документів, що містять банківську таємницю, проводиться тільки за вмотивованою постановою судді і в порядку, погодженому з керівником відповідної установи.

Примусова виїмка із житла чи іншого володіння особи, виїмка документа виконавчого провадження, а також виїмка оригіналів первинних фінансово-господарських та/або бухгалтерських документів проводиться тільки за вмотивованою постановою судді, яка виноситься з додержанням порядку, встановленого частиною п'ятою статті 177 цього Кодексу.

Резюмуючи вищевикладене - особливе значення для платників податків має знання процедурних моментів самого процесу виїмки. Знання законодавства, особливо процедури виїмки, допоможе Вам вирішити питання правомірності вилучення копій або оригіналів документів. Бажано зберігати документацію в закритому приміщенні – не доступному для всіх без винятку працівників і сторонніх осіб. В такому випадку, зайва документація не потрапить на очі перевіряючих і не стане легкою здобиччю. Ви зможете в разі перевірки надати тільки запитані документи. Це дасть можливість зменшити ризик зникнення документу або його пошкодження.

Якщо Вам знадобиться наша допомога чи консультація по поточному питанні, компанія «Аудит Бухгалтерія Аутсорсинг» надасть допомогу і юридичну чи бухгалтерську консультації.

 

Останні новини
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про...
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про доходи?

Який штраф, якщо не подати декларації про доходи?! Податкова декларація подаєтьс [ ... ]

Перереєстрація ПРРО, як здійснити?...
Перереєстрація ПРРО, як здійснити?

Перереєстрація ПРРО! Як інформує ДПС, відповідно до п. 8 розділу II Порядку реєстр [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 рок...
Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 року!

Зміни в проведенні податкових перевірок! ДПС повідомили, що Законом України від  [ ... ]

Коли не потрібно застосовувати РРО?...
Коли не потрібно застосовувати РРО?

Коли не потрібно РРО! Відповідно з пунктом 14 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 р. №265/9 [ ... ]

Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!...
Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!

Щиро вітаємо Вас з Новим 2022 роком та Різдвом Христовим! bsp;... ]

Порядок ведення товарного обліку для ФОП!...
Порядок ведення товарного обліку для ФОП!

Порядок ведення товарного обліку! Порядок набирає чинності через 10 днів з дня йо [ ... ]

ПРРО та як його вибрати?
ПРРО та як його вибрати?

ПРРО та як його вибрати? ПРРО є програмним реєстратором розрахункових операцій,  [ ... ]

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РР...
Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО до 2023 року!

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО! Вже з 2022 року всі платники [ ... ]

Популярні публікації
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2021 роціsp;]

Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при...
Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при перевірці за місцем реалізації товарів?

Штрафи за відсутність первинних документів! Відповідно частини другої t19" target="_blank" rel="noindex">статті 19  [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення...
Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення

Декларація ПДВ-2021! Процес заповнення декларації з ПДВ в Україні пов'язаний з мак [ ... ]

Як правильно вести Головну книгу?...
Як правильно вести Головну книгу?

Як вести Головну книгу? 21 липня 2021 року Міністерство фінансів України видало нак [ ... ]

Строки давності для застосування штрафів!...
Строки давності для застосування штрафів!

Строки давності штрафів! Граничним строком застосування штрафних санкцій (штра [ ... ]

Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!...
Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!

Нульова декларація з ПДВ 2021! З початку весни поточного року вступили в силу онов [ ... ]

Штрафи за трудовим законодавством 2021!...
Штрафи за трудовим законодавством 2021!

Штрафи за трудовим законодавством На законодавчому рівні в Україні від мінімал [ ... ]

Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!...
Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!

Штрафи за тіньових працівників! Держпраці розповідає, що заходи до притягнення  [ ... ]