Оптимізаційні схеми та їх ризики застосування

Ризики при оптимізаційних схемах

Якщо при виборі послуги чи товару всім відомий підхід «ціна відповідає якості», а при виборі оптимізаційної схеми - керуйтеся принципом «вигода від оптимізації повинна відповідати ризику за оптимізацію».

Якщо є оптимізаційні схеми з різним ступенем ризику, то спробуємо їх класифікувати і визначити відповідний ризик при їх застосуванні на підприємстві. Так само наведемо приклад розрахунку схеми оптимізації для розуміння процесу прорахунку схем.

Всі шляхи оптимізації можна розділити на основні три групи:

Для розуміння процесу прорахунку схеми оптимізації наведемо приклад

 

1. Виведення грошових коштів з-під оподаткування.

Обов'язковою умовою схем даної групи є використання фіктивних договорів та фіктивних фірм. Часто залучаються номінальні директора та засновники для анонімності справжніх власників.

У більшості розглянутих схем грошові кошти виводяться з легального обігу, їх введення назад вважається «відмиванням доходів».

До схем цієї групи відносяться:

1.1. Схема, яка збільшує витрати оптимізатора за рахунок перерахування коштів на «сірі» та «чорні» фірми. Даний спосіб оптимізації:

  • збільшує витрати компанії та податковий кредит;
  • дозволяє отримати вільні готівкові кошти;
  • «завести» до обороту компанії, товари куплені за готівкові кошти.

Одним словом це називають «обналичкой» з використанням «фірм-одноденок», «конвертаційних центрів».

1.2. Схема щодо зменшення запасів в якості альтернативи для продаж.
Вона передбачає продаж запасів компанії за заниженою вартістю завдяки псування або фіктивному знищення запасів. При цьому запаси продаються за готівкові кошти.

1.3. Оптимізація, при якій перекидають податкові зобов'язання з однієї компанії на іншу.
Для її впровадження потрібна компанія, яка готова продати податковий кредит або витрати. Це може бути експортер, який не має права на відшкодування ПДВ.

Схеми по виведенню грошових коштів з-під оподаткування відрізняються підвищеним ризиком для оптимізатора. Ці схеми нелегальні, короткочасні і можуть бути швидко виявлені представниками фіскальних органів. Тим, хто економить через "отримання готівки", «конвертаційні центри», податківці як мінімум можуть донарахувати ПДВ і податок на прибуток. Як максимум - можна «заробити» кримінальне переслідування за ст. 212 Кримінального Кодексу України «Ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів)».

2. Переказ грошових коштів в область з меншим рівнем оподаткування.

Відмінність цього шляху оптимізації від попереднього в тому, що грошові кошти не виводяться з легального обігу і при необхідності можуть бути повернуті назад.

До схем цієї групи відносяться:

2.1. Переказ грошових коштів в інші країни - з меншим рівнем оподаткування. Звичайно, мова йде про офшори. Ця тема обширно і широко представлена в інтернеті, тому відволікатися від основної не станемо.

2.2. Переказ грошових коштів на інші підприємства з іншою системою оподаткування. Часто переклад здійснюють на підприємства зі спрощеною системою оподаткування (єдиний податок).

2.3. Переказ грошових коштів в інші сфери діяльності або на інші підприємства з пільговим оподаткуванням. До можливих сфер і суб'єктів переказу відносять сільське господарство, ІТ-технології, поліграфічна продукція, підприємства інвалідів і т.д. До таких схем потрібно ставитись з обережністю, оскільки переважно вони носять тимчасовий характер.

Цей шлях оптимізації менш ризикований, ніж попередній, хоча його не можна вважати бездоганним. За ступенем ризику його можна віднести до золотої середини - між схемою по виведенню коштів з-під оподаткування та схемою з відтермінування платежів. Виявити такі схеми можливо, коли у компанії угоди здійснюються на підставі фіктивних документів, коли недостатньо трудових ресурсів і майна, угоди ведуться за завищеними або заниженими цінами і т.д.

3. Відстрочка оплати податкових платежів - перенесення на наступні періоди.

Цей шлях оптимізації дозволяє регулювати податкове навантаження. Його використання призводить до зниження податкового навантаження найближчим часом, з подальшим збільшенням навантаження. Такий шлях можуть обрати тільки ті компанії, які займаються довгостроковим плануванням.

До схем цієї групи відносяться:

3.1. Незавершені операції з метою перенесення податкових зобов’язань
Мається на увазі заміну операцій, які тягнуть податкові зобов'язання, на операції, які не призводять до податкових зобов'язань. Наприклад: це може бути висновок договору зберігання, під реалізацію замість купівлі-продажу, з майбутнім оформленням продажу з урахуванням бажаної відстрочки податкових зобов'язань.

3.2. Здійснення операцій з подальшою їх відміною.
Цей спосіб використовують для збільшення податкового кредиту і витрат у кінці звітного періоду з подальшим поверненням операцій у наступних звітних періодах (коли з'являються відповідні ресурси).

3.3. Використання посередників для збільшення розриву в часі між діями контрагентів і виникненням податкових зобов'язань.
Мета цього шляху оптимізації - прив'язати наступ податкових зобов'язань до інформації, звітам, одержуваних від посередників. Тим самим вдається легально відстрочити наступ податкових зобов'язань. Цей спосіб має на увазі використання договорів доручення, комісії тощо

Головною характеристикою такого шляху оптимізації є найнижчий рівень ризиків серед інших схем оптимізації. Такі схеми виявити можна, якщо оптимізатор допустив наступні недоробки:

  • не потрудився приховати в часі окремі господарські операції з оптимізації;
  • не використовує різноманітність схем, а користується однією в єдиному форматі;
  • використовуються некоректно складені документи і т.п.

Але незважаючи ні на що у такого шляху менше ризиків завдяки своїй суті: оптимізатор не йде від податків, він їх переносить у часі на більш пізній термін.

І останнє питання, яке може виникнути після прочитання статті:

«Я зрозумів, що таке оптимізація, ознайомився з класифікацією і причинами невдач впровадження, але не на крок, не наблизився до заповітної мети - конкретного шляху оптимізації. Припустимо, я попередньо вибрав оптимальний для мене варіант - як його прорахувати? »

На якому з шляхів і схем оптимізації зупинитися - залежить від самого оптимізатора.

Перед початком оптимізації, необхідно з'ясувати - яка мета оптимізації: зниження загального податкового навантаження або витрат на сплату одного з податків? Після ознайомитися з класифікацією схем оптимізації, визначити ризик, допустимий для компанії і тільки після підбору конкретного шляхи оптимізації, Провести його прорахунки по цифрах компанії.

Приклад схеми оптимізації.

Для розуміння процесу проведення прорахунку наведемо приклад.

Приклад схеми оптимізації. Припустимо, компанія зупинилася на оптимізації шляхом переказу грошових коштів на інші підприємства з іншою системою оподаткування (меншим податковим навантаженням). Прикладом такої схеми може бути переказ грошових коштів із загальної системи оподаткування з ПДВ на підприємство з спрощеною системою оподаткування з ПДВ (єдиний податок).

Вихідні дані: Для розрахунку, компанія «О» надала такі дані:

Компанія займається оптовою купівлею-продажем товару.

  • Реалізація товару за рік становить 9 млн. грн. на рік (податкове зобов'язання з ПДВ -1 млн. 500 тис. грн.).
  • Весь товар купується з ПДВ. Собівартість реалізованого товару за рік становить 4 млн. 800 тис.грн. (Податковий кредит з ПДВ по товару - 800 тис.грн).
  • Витрати компанії за місяць з ПДВ становлять 300 тис.грн. (Податковий кредит з інших витрат - 50 тис.грн).
  • Витрати компанії за місяць без ПДВ, які включаються до витрат для зменшення податку на прибуток (зарплата, соціальні нарахування, амортизація та інші витрати) - 60 тис.грн.

Мета оптимізації - знизити податкове навантаження з податку на прибуток.

Розрахунок:

1. Спочатку розрахуємо, податкове навантаження компанії до оптимізації.
Податкове зобов'язання з ПДВ за місяць до оптимізації: 1500 - 800 - 50 = 650 тис.грн. Рахуємо, що всі податкові накладні оформлені вірно і зареєстровані в єдиному реєстрі податкових накладних.

2. Сума податку на прибуток до оптимізації в 2016 р.: (7500 - 4000 - 250 - 60) * 18% = 574,2 тис.грн.

Загальне податкове навантаження компанії «О» до оптимізації складає: 650 + 574,2 = 1 224,2 тис.грн.

3. Компанія (далі по тексту компанія «О») планує провести оптимізацію шляхом утворення окремої компанії «єдиноподатника» за ставкою 3% + ПДВ.

Податки після оптимізації компанії «О» складуть:

Податкове зобов'язання з ПДВ за місяць до оптимізації: 1500 - 800 - 50 = 650 тис. грн.
Єдиний податок складе 7500 * 3% = 225 тис. грн.

Загальне податкове навантаження компанії «О» після оптимізації складає: 650 + 225 = 875 тис. грн.

НЕ вдаючись до кардинальних змін такий шлях оптимізації, дозволить заощадити 1224,2 - 875 = 349,2 тис. грн. Це приблизно на 35% зменшить податкове навантаження, яка була на загальній системі.

Для чого наведено приклад? Щоб показати, що сплановані дії, вчинені в межах правового поля законодавства - можуть оптимізувати податкове навантаження компанії або її окремих податків.

Звичайно, оптимізація завжди має ризики, завжди виникнуть питання в процесі її впровадження. Не можна зупинятися на одній схемі, її потрібно постійно вдосконалювати і пристосовувати до змін в законодавстві. Тим не менш, компанія здатна оптимізувати свої податки і бізнес-процеси в цілому. Без податкового планування не обійтися. Його ефективне і оптимальне застосування вимагає глибокого знання податкового законодавства, знання особливостей застосування податкових пільг, вміння відшукувати прогалини в законодавстві, знання систем оподаткування та інших нюансів законодавства.

Фахівці компанії «Аудит. Бухгалтерія. Аутсорсинг» проаналізували і вивчили Податковий Кодекс України з останніми змінами, вдосконалили «старі» легальні схеми оптимізації, розробили нові шляхи оптимізації.

 


Якщо у Вас виникли питання, то Ви завжди можете звернутися до нас. З нашою новою послугою - online консультацій, ми можемо відповісти на всі Ваші питання по skype.

Останні новини
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про...
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про доходи?

Який штраф, якщо не подати декларації про доходи?! Податкова декларація подаєтьс [ ... ]

Перереєстрація ПРРО, як здійснити?...
Перереєстрація ПРРО, як здійснити?

Перереєстрація ПРРО! Як інформує ДПС, відповідно до п. 8 розділу II Порядку реєстр [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 рок...
Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 року!

Зміни в проведенні податкових перевірок! ДПС повідомили, що Законом України від  [ ... ]

Коли не потрібно застосовувати РРО?...
Коли не потрібно застосовувати РРО?

Коли не потрібно РРО! Відповідно з пунктом 14 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 р. №265/9 [ ... ]

Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!...
Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!

Щиро вітаємо Вас з Новим 2022 роком та Різдвом Христовим! bsp;... ]

Порядок ведення товарного обліку для ФОП!...
Порядок ведення товарного обліку для ФОП!

Порядок ведення товарного обліку! Порядок набирає чинності через 10 днів з дня йо [ ... ]

ПРРО та як його вибрати?
ПРРО та як його вибрати?

ПРРО та як його вибрати? ПРРО є програмним реєстратором розрахункових операцій,  [ ... ]

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РР...
Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО до 2023 року!

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО! Вже з 2022 року всі платники [ ... ]

Популярні публікації
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2021 роціsp;]

Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при...
Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при перевірці за місцем реалізації товарів?

Штрафи за відсутність первинних документів! Відповідно частини другої t19" target="_blank" rel="noindex">статті 19  [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення...
Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення

Декларація ПДВ-2021! Процес заповнення декларації з ПДВ в Україні пов'язаний з мак [ ... ]

Як правильно вести Головну книгу?...
Як правильно вести Головну книгу?

Як вести Головну книгу? 21 липня 2021 року Міністерство фінансів України видало нак [ ... ]

Строки давності для застосування штрафів!...
Строки давності для застосування штрафів!

Строки давності штрафів! Граничним строком застосування штрафних санкцій (штра [ ... ]

Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!...
Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!

Нульова декларація з ПДВ 2021! З початку весни поточного року вступили в силу онов [ ... ]

Штрафи за трудовим законодавством 2021!...
Штрафи за трудовим законодавством 2021!

Штрафи за трудовим законодавством На законодавчому рівні в Україні від мінімал [ ... ]

Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!...
Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!

Штрафи за тіньових працівників! Держпраці розповідає, що заходи до притягнення  [ ... ]