Загальна система оподаткування: відповідальність, ризики, штрафи

2011 увійшов в історію України прийняттям Податкового Кодексу. Підприємці на єдиному податку весь рік очікували змін в оподаткуванні. Але вступили в дію вони тільки c 2012 р. Очевидне метання нашого уряду по відношенню до спрощеної системи оподаткування призвело до того, що багато «єдинників» стали замислюватися про перехід на загальну систему. Одні стали замислюватися і добровільно переходити на загальну систему, а інших - просто «викинули» з єдиного податку в законодавчому порядку. У більшості випадків, підприємці знають порядок оподаткування на єдиному податку, але опиняючись на загальній системі оподаткування не чітко уявляють, що саме їх чекає в новому статусі.

Саме порівнянню спрощеної системи оподаткування і загальної системи оподаткування (Далі ЗСО) присвячена ця стаття.

 Як зменшити податок при здачі річної звітності підприємця на загальній системі оподаткування?. (Відео рекомендації)

Звертаємо увагу: на загальній системі оподаткування податкові платежі сплачуються щоквартально авансом. Авансові платежі сплачуються до бюджету частинами по 25% за квартал: до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада. Розрахунок авансових платежів підприємець проводить самостійно, виходячи з 100% суми податку з оподатковуваного доходу за минулий рік.

Остаточний розрахунок податку на доходи здійснюється в річній декларації, в якій враховується або переплата податку або його недоплата. Звертаємо увагу: з 2012 року декларація підприємців на ЗСО істотно змінилася і має ряд доповнень, які потрібно коректно заповнити щоб не допустити помилок у звітності. Особливою хитрістю у розрахунку податку на доходи може бути те, що підприємець самостійно може включити до витрат для зменшення податку ті витрати, що не вважаються витратами з точки зору оподаткування на ЗСО. Звертаємо увагу, не всі витрати, понесені підприємцем на ЗСО можна включити до витрат для зменшення податку. І цьому аспекту потрібно приділяти особливу увагу. При виникненні сумнівів щодо тих чи інших витрат, радимо звернутися за консультацією до досвідченого бухгалтера або аудитора. Рекомендуємо підприємцям на ЗСО періодично консультуватися у бухгалтерів з питання, які ж саме витрати можна включити до витрат для зменшення оподатковуваного доходу.

Пропонуємо розглянути приклад

Припустимо, підприємець включив до витрат витрати з придбання товару на всю суму придбання (наприклад, 40 000 грн.). Придбаний товар за поточний рік повністю не реалізований. Припустимо, на кінець року залишився товар на складі на 15 000 грн. Якщо підприємець включить всю суму витрат до витрат у декларацію, то податок з доходів буде занижений на 2 700,0 грн. Крім того, ЄСВ буде не донараховано в сумі 3 300,0 грн. (15 000,0 грн. * 22%). Разом, загальна недоплата з податку на доходи складе 2 700,0 грн. і з ЄСВ складе 3 300,0 грн. По закінченню строків сплати податків до недоїмки додадуться штрафні санкції 20% і пеня 120% річних.

Якщо порівняти розрахунок єдиного податку, з розрахунком податку на доходи, то розрахунок єдиного податку звичайно більш простіше. Для 1 і 2 групи - це встановлена процентна ставка від мінімальної зарплати, а для 3 групи - процентна ставка від доходу.

Особливу увагу зверніть на той факт, що підприємці на ЄП і на ОСН, крім єдиного податку та податку з доходів, зобов'язані сплачувати до бюджету єдиний соціальний внесок (далі ЄСВ). ЄСВ сплачується за самого підприємця і за найманих працівників підприємця. ЄСВ за найманих працівників на обох системах оподаткування розраховується та сплачується однаково, тому цей аспект сплати ЄСВ у даній статті не розглядається. Зупинимося на розрахунку і сплати ЄСВ за самого підприємця на обох системах оподаткування, оскільки вони розраховуються і оплачуються по-різному.

Детальніше про спрощену систему оподаткування, (Далі ССО) читайте на окремій сторінці нашого сайту.

Для підприємців на ЄП основна ставка ЄСВ - 22%. Не залежно від суми отриманого доходу, сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску, який розраховується як 22% від мінімальної зарплати. Наприклад, за липень 2015 р. мінімальна сума ЄСВ становить 319 грн. (1 450 грн. Х 22%). Розмір ЄСВ залежить від мінімальної зарплати, тому потрібно відслідковувати зміни розміру мінімальної зарплати.

Сплачується ЄСВ підприємцями на ЄП до 20 числа місяця, наступного за звітним. Наприклад, за березень - до 20 квітня, за жовтень - до 20 листопада і т.д.

Для підприємців на ОСО розрахунок ЄСВ здійснюється у відсотках, але не від мінімальної зарплати, а від оподатковуваного чистого доходу (Який обкладається на загальній системі за ставкою 22%). При будь-якому доході, сума ЄСВ не може бути менше, ніж розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано прибуток.

Сплачується ЄСВ підприємцями на ОСО протягом року у вигляді авансових платежів у розмірі 25% від річної суми ЄСВ. Річна сума ЄСВ розраховується від суми, визначеної податковими органами для сплати авансових внесків сум податку на доходи. Аванси ЄСВ сплачуються до 15 березня, 15 травня, 15 серпня і 15 листопада.

Наприклад, якщо оподатковуваний дохід становить 10 000 грн., то річна сума ЄСВ становить 22% від 10 000 грн, тобто 2 200 грн. Сума щоквартального платежу становитиме - 550 грн. Остаточний розрахунок ЄСВ здійснюється в річній декларації, в якій враховується або його переплата або недоплата.

Оптимізація сплати ЄСВ

Якщо підприємець не отримав у звітному місяці доходу або отримав збитки, то ЄСВ за цей місяць не сплачується. Немає чистого доходу, немає бази нарахування єдиного соціального внеску. Відповідно розмір ЄСВ за цей місяць дорівнює нулю. Виходячи з останньої обставини, деякі підприємці оптимізують сплату ЄСВ. Намагаються максимально отримати дохід в одному місяці, щоб інші місяці залишилися без оподатковуваного доходу, тоді не доведеться платити ЄСВ.

Припустимо підприємець у першому кварталі отримав чистий дохід:

  • у січні - 10 000,00 грн.,
  • у лютому - 10 000,00 грн.,
  • у березні - 10 000,00 грн.

Єдиний соціальний внесок за кожен місяць першого кварталу становить 10 000,00 * 22% = 2 200,0 грн.
При розрахунку ЄСВ за результатами року підприємець заплатить за перший квартал 2 200,0 * 3 = 6 600,0 грн.

Для зручності, порівняння Єдиного податку та Загальної системи наведені в таблиці.

Найменування

Єдиний податок (ЄП)

Загальна система (ОСН)

Ставка оподаткування (10%, 20%) - від мінімальної з/п (3-5%) - від обороту 18%
База оподаткування Мінімальна зарплата або оборот, помножений на ставку оподаткування Оподатковуваний дохід, помножений на ставку оподаткування
Терміни сплати податку До 20 числа поточного місяця Щокварталу
Термін подачі звітності Щокварталу Один раз на рік
Обмеження розміру виручки 300 тис. грн., 1,5 млн. грн. або 5 млн. грн. Не обмежений
Ведення доходів у книзі Обов'язково Обов'язково
Ведення витрат у книзі Не передбачено з 2012 р. Обов'язково
Ставка ЄСВ 22% 22%
Порядок розрахунку ЄСВ Мінімальна зарплата, помножена на ставку ЄСВ Оподатковуваний дохід, помножений на ставку ЄСВ, але не менше мінімального внеску ЄСВ, з урахуванням максимального розміру ЄСВ

 

З аналізу очевидно, що розрахунок єдиного податку та ЄСВ на єдиному податку спрощений у порівнянні із загальною системою оподаткування. Істотну роль в оподаткуванні підприємця на ОСН грають витрати підприємця, які можна включити до витрат з метою зменшення оподатковуваного доходу. До витрат слід ставитися з належною увагою, оскільки не всі витрати можуть зменшити оподатковуваний дохід. На практиці підприємці дуже часто зменшують доходи фактичними витратами, які є витратами підприємця, але за законодавством не можуть бути включені до зменшення оподатковуваного доходу. Крім того, найчастіше підприємець не зберігає документацію за витратами або не приділяє оформленню й схоронності належної уваги.

Про зникнення і наслідки відсутності або вилучення документів читайте на окремій сторінці.

Оскільки декларація про доходи складається один раз у році, то зазвичай підприємці звертаються за допомогою з аналізу витрат в кінці року перед складанням декларації, що не завжди ефективно. Складність полягає в тому, що наприкінці року зазвичай виявляється, що витрати є, але в витрати їх включити не можна. По проходженню часу складно, а зазвичай неможливо виправити ситуацію. Рекомендуємо звертатися до фахівців щоквартально, щоб своєчасно прораховувати податок на доходи за кожен квартал. Краще прогнозувати податкові витрати, ніж потім намагатися їх мінімізувати. Використовуйте податкове планування і Ви зможете заощадити зароблене й примножити.

Останні новини
Розрахунки через LiqРау – і Ви автоматично втрачає...
Розрахунки через LiqРау – і Ви автоматично втрачаєте єдиний податок

Якщо Ви проводити розрахунки через LiqPay - податківці, анулюють ЄДИНИЙ податок! Всі [ ... ]

Фінансовий моніторинг для підприємця...
Фінансовий моніторинг для підприємця

Фін.Моніторінг.
гроші на картку? Як купити квартиру, машину і не заг [ ... ]

Як оформити співробітника і заощадити на податках?...
Як оформити співробітника і заощадити на податках?

Як краще оформити співробітника в 2019 році??
ника [ ... ]

Податківці ПОЗБАВЛЯЮТЬ ЄДИНОГО податку за будь-яки...

Податківці, анулюють ЄДИНИЙ податок, якщо є будь-який податковий БОРГ! Всім підпр [ ... ]

Найпростіший спосіб закриття підприємця...
Найпростіший спосіб закриття підприємця

Як закрити підприємця в 2017 році? Стаття призначена для тих підприємців, які вирі [ ... ]

З 4 січня НБУ заборонив розрахунки готівкою понад ...
З 4 січня НБУ заборонив розрахунки готівкою понад 50 тис.грн.

Починаючи з 4 січня 2017р. НБУ знизив граничну суму розрахунків готівкою для громад [ ... ]

Святкове печиво для ФОП, або які зміни за єдиним п...
Святкове печиво для ФОП, або які зміни за єдиним податком і ЄСВ у 2017 році чекають підприємців

Які зміни для ФОП у 2017 році по єдиному податку і ЄСВ? І кому з ФОП необхідно встанов [ ... ]

Нагадуємо Фіз. і Юр. Особам про нерухомість, РРО т...
Нагадуємо Фіз. і Юр. Особам про нерухомість, РРО та ЕЦП

При зміні ПІБ або адреси - чи потрібно перереєструвати договір, з податковою про  [ ... ]

Звітність підприємця при зміні групи єдиного подат...
Звітність підприємця при зміні групи єдиного податку або системи оподаткування

Зміна системи оподаткування або зміна групи єдиного податку часто призводять до  [ ... ]

Популярні публікації
Штрафи по єдиному податку
Штрафи по єдиному податку

Як уникнутиритичних ситуацій якщо Ви
trong> Дана стаття присвячен [ ... ]

Найпростіший спосіб закриття підприємця...
Найпростіший спосіб закриття підприємця

Як закрити підприємця в 2017 році? Стаття призначена для тих підприємців, які вирі [ ... ]

Звітність підприємця при зміні групи єдиного подат...
Звітність підприємця при зміні групи єдиного податку або системи оподаткування

Зміна системи оподаткування або зміна групи єдиного податку часто призводять до  [ ... ]

Святкове печиво для ФОП, або які зміни за єдиним п...
Святкове печиво для ФОП, або які зміни за єдиним податком і ЄСВ у 2017 році чекають підприємців

Які зміни для ФОП у 2017 році по єдиному податку і ЄСВ? І кому з ФОП необхідно встанов [ ... ]

З 4 січня НБУ заборонив розрахунки готівкою понад ...
З 4 січня НБУ заборонив розрахунки готівкою понад 50 тис.грн.

Починаючи з 4 січня 2017р. НБУ знизив граничну суму розрахунків готівкою для громад [ ... ]

Нагадуємо Фіз. і Юр. Особам про нерухомість, РРО т...
Нагадуємо Фіз. і Юр. Особам про нерухомість, РРО та ЕЦП

При зміні ПІБ або адреси - чи потрібно перереєструвати договір, з податковою про  [ ... ]

Плани на майбутнє та їх здійснення...
Плани на майбутнє та їх здійснення

ДПІ має право давати консультації виключно в усній формі

Податківці ПОЗБАВЛЯЮТЬ ЄДИНОГО податку за будь-яки...

Податківці, анулюють ЄДИНИЙ податок, якщо є будь-який податковий БОРГ! Всім підпр [ ... ]

Як оформити співробітника і заощадити на податках?...
Як оформити співробітника і заощадити на податках?

Як краще оформити співробітника в 2019 році??
ника [ ... ]