Звітність підприємця за єдиним податком

Як підприємцю відзвітувати за єдиним податком?

Якщо Ви підприємець на єдиному податку і самостійно здаєте звіти, тоді ця сторінка для Вас. Ми пропонуємо Вам ознайомитися з правилами заповнення Податкової декларації підприємця - платника єдиного податку (далі декларація).

Як здати річну звітність підприємцю на єдиному податку на 1-й і 2-й групі. (відео рекомендації)

 

Терміни здачі декларації підприємцем, платником єдиного податку.

У рамках чинного законодавства платники єдиного податку першої та другої групи, згідно зі ст. .. 296.2 ПКУ, надають у податкову службу податкову декларацію один раз на рік. Термін надання декларації протягом 60 календарних днів після закінчення звітного року (п. 49.18.3 ПКУ).

Платники єдиного податку 3 групи, відповідно до ст. .. 296.3 ПКУ, надають у податкову службу податкову декларацію у строки, передбачені для квартального звітного періоду, тобто протягом 40 днів по закінченню звітного кварталу.

Способи подачі декларації до податкової служби

Надати декларацію по єдиному податку в податкову службу Ви, як підприємець на єдиному податку, можете декількома способами:

  1. Доставити особисто;
  2. Передати за допомогою кур'єра. Правда, податківці все частіше відмовляються брати у нього декларацію;
  3. Відправити поштою з повідомленням про вручення та описом вкладеного. Така форма максимально зручна тим підприємцям, які зареєстровані в одному місті чи районі міста (наприклад, за адресою прописки), а працюють в іншому місці. Датою подання декларації в даному випадку буде день, зазначений на штемпелі поштового відділення. Відіслати декларацію поштою Ви можете не пізніше, ніж за 10 днів до кінцевого терміну здачі звітності за відповідний квартал. Наприклад, за 1 квартал - не пізніше 29 квітня;
  4. Надіслати електронною поштою - за умови наявності у підприємця електронного цифрового підпису. У такому випадку відправлення звітності, Ви огороджені від непотрібних і незаконних вимог податківців при здачі звітності - надати додаткову інформацію або копії документації. Ви можете здати з будь-якого населеного пункту, навіть де немає поштового відділення, головне - щоб був доступ до інтернету.

Порядок заповнення декларації платником єдиного податку

Форма декларації платника єдиного податку не залежить від групи платника єдиного податку та є однаковою для підприємців усіх груп. Але відрізняються форми декларацій платників єдиного податку фізичних осіб - та платників єдиного податку - юридичних осіб. Нижче ми розповімо про декларації для фізичних осіб підприємців.

Декларація складається з шести розділів.

У першому розділі підприємець зазначає загальні відомості про себе. Його заповнення не викличе особливих проблем.

З наступних трьох розділів заповнюється тільки один (в інших ставляться прочерки), який саме - залежить від групи, до якої належить підприємець:

  • ІІ розділ - 1 група;
  • ІІІ розділ - 2 група;
  • ІV розділ - 3 група;

У розділі V відображаються зобов'язання за єдиним податком. Розділ VI заповнюється тільки в тому випадку. Коли підприємцем виправляються помилки попередніх періодів.

Розглянемо більш докладно алгоритм заповнення декларації. На кожному полі декларації зупинятися не станемо, ознайомимося з найбільш важливими.

Розділ I

1. У полі «Тип податкової декларації» можна вибрати тип декларації:

  • «Звітна» - якщо декларація подається вперше за звітний період;
  • «Звітна нова» - якщо декларація за звітний період подається повторно до закінчення граничного терміну подання звітності з новими, виправленими показниками;
  • «Уточнюючий» - якщо декларація подається після закінчення терміну здачі звітності і в ній виправляються помилки за будь-який попередній період.

2. У полі «Реєстраційний номер облікової картки платники податків - ФІЗИЧНОЇ особини - підприємця» вказується ідентифікаційний код фізичної особи - підприємця.

4. У полі декларації «Види підприємницької діяльності, які здійснювалися у звітному періоді» платник податку вказує коди і назви видів діяльності, які здійснював у звітному періоді.

5. У полі «Фактична ЧИСЕЛЬНІСТЬ працівників у звітному періоді» зазначається кількість найманих працівників, які працювали у підприємця у звітному періоді за трудовими договорами.

Розділи ІІ-ІV

6. Підприємці 1-й і 2-ї груп у таблиці «Щомісячні Авансові Внески» показують суми єдиного податку, Які були сплачені в кожному місяці звітного періоду. Нова форма звітності не передбачає надавати у звітності інформацію про реквізити платіжних документів.

7. У полі «Сума доходу за звітний (податковий) період відповідно до статті 292 глави 1 розділу XIV Податковий кодекс України ...» (рядок 01 і 03) підприємець 1-й і 2-ї груп вказує суму доходу, отриманого підприємцем у звітному періоді.

Звертаємо увагу, що на зміну терміну «виручка», який був раніше у єдинників, прийшов термін «дохід», який включає в себе наступні складові:

  • виручку від реалізації товарів і послуг, отриманих протягом звітного періоду в грошовій формі (готівковій або безготівковій), матеріальній або нематеріальній, згідно зі ст. 292.3 ПКУ;
  • безкоштовно отримані товари та послуги, отримані у звітному періоді;

При цьому до доходу не включаються пасивні доходи. До пасивних доходів відносяться доходи, отримані у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхових виплат і компенсацій, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Порядок визначення суми доходу та його склад затверджено ст. 292 ПКУ.

Про позитивних і негативних нововведеннях за спрощеною системою оподаткування читайте тут.

Підприємці 3-ї групи заповнюють в декларації відведені саме для них рядки 05 і 06 розділу IV декларації з поділом на рядки в залежності від ставки оподаткування доходу.

8. У рядках 02, 04 і 07 «Сума доходу, що перевищує обсяги ...» відображається сума, яка перевищує величину граничного доходу, встановленого п. 291.4 Кодексу для платників кожної з 3-х груп на календарний рік. Йдеться про максимальні суми доходу, встановлених для кожної групи єдиного податку (300 тис. грн., 1,5 і 5 млн. грн).

Сплата 15% від такого доходу для підприємця не є найбільшою втратою. Більш обтяжливим наслідком є втрата підприємцем права залишатися на єдиному податку, яке змушує з наступного кварталу перейти на загальну систему оподаткування. Рекомендуємо підприємцям - особливу увагу приділяти формулюванні отриманого доходу, оскільки «раптова» втрата статусу платника єдиного податку може обернутися для підприємця несподіваними наслідками:

  • отримання статусу підприємця на загальній системі оподаткування;
  • необхідністю придбати і зареєструвати касовий апарат (якщо гроші приймаються готівкою);
  • необхідністю зареєструвати в податковій нову книгу для підприємців на загальній системі оподаткування;
  • необхідністю вираховування доходу для оподаткування податком на доходи за ставкою 18%, тобто необхідністю мати не просто документацію про витрати, а документацію про витрати, завдяки яким можна зменшити оподатковувані доходи підприємця;
  • необхідністю сплати ЄСВ за ставкою 22% від чистого доходу.

Розділ V «Визначення податкових зобов'язань на єдиному податку»

12. Цей розділ призначений для визначення кінцевої суми податкового зобов'язання підприємця на єдиному податку за звітний період. Цей розділ не заповнюється, якщо декларація подається добровільно за «нестандартний період». У рядку 08 відображається сума єдиного податку наростаючим підсумком з початку року. У рядку 13 декларації відображається сума єдиного податку за попередній період, а в рядку 14-податок, який потрібно заплатити за результатами звітного періоду.

Розділ VІ «Визначення податкових зобов'язань у зв'язку з виправлення самостійно виявленості помилок»

13. Даний розділ заповнюється тільки в тому випадку, якщо підприємець виправляє помилку в раніше поданій декларації. Згідно з п. 50.1 ПКУ самостійно виявлена помилка в декларації може бути виправлена двома способами:

  • в поточній декларації або наданням уточнюючої декларації за відповідний період. Якщо помилка призвела до недоплати податку, то підприємцю необхідно сплатити штраф: в розмірі 3% від недоплати при здачі уточнюючої декларації або 5% - при виправленні в поточній декларації. Крім штрафу сплачується пеня.
  • інша інформація про платника податків в кінці декларації не викличе труднощів при її заповненні, тому не будемо на ній детально зупинятися.

14. Очевидно, що заповнення декларації не викликає суттєвих ускладнень. Швидше за все складність полягає в самому порядку визначення загальної суми доходу, який потрібно вказувати в декларації. Саме правильно оформлена угода дозволяє не платити податок за підвищеною ставкою і не втратити право бути платником єдиного податку.

15. Стаття підготовлена у відповідність з останньою діючої формою Декларації платника єдиного податку - фізичної особи, яка передбачає заповнення звітності платниками 1, 2 і 3-ї груп.

Джерела даних про отриманий дохід. Книга обліку доходів підприємця

Джерелом і підставою для заповнення декларації є «Книга обліку доходів» для підприємців-платників єдиного податку. Наказом Мінфіну  затверджено нову форму та порядок ведення «Книги обліку доходів» (для підприємців 1, 2 і 3 групи, які не є платниками ПДВ), а також «Книги обліку доходів і витрат» - для підприємців 3 групи, платників ПДВ. Законодавством встановлено, що підприємці 1, 2, і 3 груп, які не платники ПДВ заповнюють в книзі тільки доходи, а платники ПДВ 3 групи - заповнюють і доходи і витрати. Книги реєструються в податковій службі безкоштовно.

Зупинимося докладніше на Книзі обліку доходів (далі - Книга), оскільки більшість підприємців ведуть її самостійно, а підприємцям - платникам ПДВ таку книгу найчастіше ведуть бухгалтера. У Книзі відображається фактично отримана сума доходу від здійснення діяльності сумарним підсумком за місяць, квартал, рік.

Книга обліку доходів заповнюється щодня - записується сума доходів, отриманих за день, далі сума за місяць, квартал і наростаючим підсумком - за рік.

Звертаємо увагу - при внесенні змін, виправлення помилок - необхідно закреслити невірно зазначену суму, написати поруч правильну суму і поставити свій підпис. Якщо ця вимога не дотримується підприємцем, то адміністративного штрафу не уникнути.

Порядок заповнення Книги обліку доходів підприємця

Платник єдиного податку заносить до Книги відомості в такому порядку:

У графі 1 указується дата запису.

У графах 2-7 відображається дохід від провадження господарської діяльності, яка обкладається за ставками, встановленими відповідно до п. 293.2 та пп. 2 п. 293.3 ст. 293 глави 1 розділу ХIV Кодексу:

  • у графі 2 зазначається отримана сума коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги.
  • у графі 3 вказується сума повернутих коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги.
  • у графі 4 вказується скоригована сума доходу за продані товари, виконані роботи, надані послуги на суму повернутих коштів за продані товари, виконані роботи, надані послуги та розраховується як різниця граф 2 і 3.
  • у графі 5 вказується вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
  • у графі 6 відображається загальна сума доходу як сума граф 4, 5 і 6.
  • у графах 7 і 8 відображаються відповідно вид та сума доходу, що оподатковується за ставкою 15% відповідно до пп. 2-4 п. 293.4 ст. 293 глави 1 розділу ХIV Кодексу.

Дані Книги використовуються платником податку для заповнення податкової декларації підприємця.

Книгу після заповнення останньої сторінки підприємець зобов'язаний зберігати три роки.

Дуже часто підприємці ставлять запитання: «а що робити зі старою книгою ф. 10? ». Стару книгу підприємець зобов'язаний офіційно анулювати в податковій і залишити на зберігання у себе протягом трьох років з дати останнього запису в ній.

Яка відповідальність передбачена за несвоєчасне надання декларації платником єдиного податку?

За неподання або несвоєчасне подання декларації єдиноподатника можуть притягнути до відповідальності згідно п. 120.1 ПКУ шляхом накладення штрафу в розмірі 170 грн. за кожне таке неподання або за несвоєчасне подання. При повторному вчиненні таких дій, якщо протягом року було застосовано штраф за таке порушення, штраф накладається у розмірі 1020 грн. за кожне таке неподання.

Детальніше про можливі штрафні санкції читайте тут.

Ми постаралися детально, в рамках дозволеного, розповісти про заповнення декларації платника єдиного податку. Сподіваємося, що наша стаття допоможе підприємцям при здачі звітності. Якщо виникнуть питання, Ви можете звертатися до наших фахівців за допомогою в підготовці та здачі звітності.

Вибір завжди залишається за Вами, можливо і Ви захочете приєднатися до підприємців, які давно користуються послугами кваліфікованих бухгалтерів. Звертайтеся, ми завжди допоможемо Вам скласти звітність або самостійно підготуємо і здамо Вашу звітність.


Якщо у Вас виникли питання, то Ви завжди можете звернутися до нас. З нашою новою послугою - online консультацій, ми можемо відповісти на всі Ваші питання по skype.


Читайте також:

 

Останні новини
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про...
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про доходи?

Який штраф, якщо не подати декларації про доходи?! Податкова декларація подаєтьс [ ... ]

Перереєстрація ПРРО, як здійснити?...
Перереєстрація ПРРО, як здійснити?

Перереєстрація ПРРО! Як інформує ДПС, відповідно до п. 8 розділу II Порядку реєстр [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 рок...
Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 року!

Зміни в проведенні податкових перевірок! ДПС повідомили, що Законом України від  [ ... ]

Коли не потрібно застосовувати РРО?...
Коли не потрібно застосовувати РРО?

Коли не потрібно РРО! Відповідно з пунктом 14 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 р. №265/9 [ ... ]

Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!...
Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!

Щиро вітаємо Вас з Новим 2022 роком та Різдвом Христовим! bsp;... ]

Порядок ведення товарного обліку для ФОП!...
Порядок ведення товарного обліку для ФОП!

Порядок ведення товарного обліку! Порядок набирає чинності через 10 днів з дня йо [ ... ]

ПРРО та як його вибрати?
ПРРО та як його вибрати?

ПРРО та як його вибрати? ПРРО є програмним реєстратором розрахункових операцій,  [ ... ]

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РР...
Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО до 2023 року!

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО! Вже з 2022 року всі платники [ ... ]

Популярні публікації
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2021 роціsp;]

Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при...
Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при перевірці за місцем реалізації товарів?

Штрафи за відсутність первинних документів! Відповідно частини другої t19" target="_blank" rel="noindex">статті 19  [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення...
Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення

Декларація ПДВ-2021! Процес заповнення декларації з ПДВ в Україні пов'язаний з мак [ ... ]

Як правильно вести Головну книгу?...
Як правильно вести Головну книгу?

Як вести Головну книгу? 21 липня 2021 року Міністерство фінансів України видало нак [ ... ]

Строки давності для застосування штрафів!...
Строки давності для застосування штрафів!

Строки давності штрафів! Граничним строком застосування штрафних санкцій (штра [ ... ]

Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!...
Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!

Нульова декларація з ПДВ 2021! З початку весни поточного року вступили в силу онов [ ... ]

Штрафи за трудовим законодавством 2021!...
Штрафи за трудовим законодавством 2021!

Штрафи за трудовим законодавством На законодавчому рівні в Україні від мінімал [ ... ]

Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!...
Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!

Штрафи за тіньових працівників! Держпраці розповідає, що заходи до притягнення  [ ... ]