Брифінг для підприємців. Головне про податки та звітність

Підприємцям! Відповіді про податки та звітність

Дана стаття пропонується в нестандартному форматі. Уявіть, що Ви випадково потрапили на брифінг, присвячений темі обліку та звітності підприємців. Брифінг побудований на наданні коротких відповідей на питання, що цікавлять багатьох підприємців. Ми впевнені, що відповіді виявляться для Вас цікавими та несподіваними. Якщо хтось захоче отримати більш детальну інформацію, звертайтеся - ми завжди раді допомогти.

 

Умовні позначення:

ПКУ Податковий Кодекс України
ЄСВ єдиний соціальний внесок (розмовний - єдиний внесок)
ЄП єдиний податок
ФОП фізична особа-підприємець
Книга підприємця книга доходів і витрат або книга доходів підприємця, яку він веде в залежності від групи і системи оподаткування
Звіт за формою 1ДФ  звіт за формою 1ДФ «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку»
Додаток Д5 звіту з ЄСВ звіт який здають підприємці з ЄСВ в кінці року: «Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску»
ПДФО податок з доходів фізичних осіб

Статті на схожу тему:

1. Чи має право податкова служба анулювати реєстрацію платника єдиного податку 1 або 2 групи, що надає послуги підприємствам?

Якщо під час проведення перевірки виявлено, що підприємець на єдиному податку  першої та другої групи надавав послуги підприємствам, податкова служба має право анулювати статус платника єдиного податку такого підприємця через порушення умов перебування на єдиному податку.

2. Чи може підприємець на єдиному податку зареєструвати підприємство і стати його засновником, продовжуючи здійснювати підприємницьку діяльність?

Законодавством не заборонено фізичній особі - підприємцю бути одночасно засновником підприємства (ТОВ, ПП).

3. Чи може підприємець на єдиному податку працювати у іншого приватного підприємця найманим працівником з вільним графіком роботи?

Підприємець має право працювати найманим працівником у іншого підприємця. При цьому отримана зарплата не включається до доходу платника єдиного податку та трудові права найманого працівника не обмежуються.

4. Як виправити помилку в книзі доходів підприємця?

Якщо книга ведеться в паперовому вигляді, то помилковий запис закреслюється і поряд вноситься правильний запис, яку підприємець повинен завірити своїм підписом із зазначенням «Виправленому вірити». Якщо книга ведеться в електронному вигляді, то закреслити запис не можна. Потрібно внести новий рядок з позитивним чи негативним значенням.

5. Я підприємець, займаюся продажем ювелірних виробів. На якій групі я можу працювати на спрощеній системі оподаткування?

Ви можете працювати на єдиному податку тільки в 3 групі без ПДВ (тобто за ставкою 4% відповідно).

6. Яка відповідальність підприємця за порушення податкового законодавства?

Відповідальність підприємця не обмежена певною сумою. Підприємець відповідає всім своїм майном, на яке може бути накладено стягнення відповідно до законодавства України.

7. Чи обов'язково реєструвати нову книгу доходів підприємця, якщо закінчилася колишня книга?

Всі книги доходів підприємця реєструються, незалежно від кількості книг. Кожна книга нумерується, прошивається і скріплюється печаткою податкової служби. Книга реєструється навіть за відсутності доходу у ФОП.

8. Чи потрібно ФОП на єдиному податку здавати звіт з ЄСВ - Додаток Д5, якщо підприємець пенсіонер?

Додаток Д5 звіту з ЄСВ здавати не потрібно, якщо підприємець пенсіонер за віком і протягом року він не був на загальній системі оподаткування.

9. Як показати в книзі доходи підприємця, одержані в іноземній валюті?

Виручку, отриману в іноземній валюті, відображають у книзі підприємця в гривневому еквіваленті за курсом НБУ на дату фактичного отримання валюти на рахунок підприємця.

10. Я виявив помилку в своїй звітності в першому і четвертому кварталах 2013р. Чи можу я виправити помилку після закінчення поточного кварталу - у декларації за 3 квартал 2014р.?

Слід виправити помилку відразу після виявлення, не чекаючи закінчення 3 кварталу 2014р. Виправлення помилок за різні квартали в одній декларації не передбачено законодавством. Необхідно подати до податкової служби уточнюючу декларацію окремо за кожний квартал, у якому виявлено помилку.

11. Чи може податкова служба накласти стягнення за боргами підприємця (одного з подружжя) на майно обох?

Підприємець відповідає за своїми зобов'язаннями усім своїм особистим майном і часткою у праві спільної сумісної власності подружжя, яка належатиме їй при поділі цього майна. На майно другого чоловіка (не підприємцем) стягнення не покладається.

12. Чи може ФОП на єдиному податку відкрити інтернет-магазин з торгівлі товарами?

Інтернет-магазин може відкрити підприємець на будь-якій системі оподаткування, в т.ч. на єдиному податку. Обмеженням для платника єдиного податку є не наявність інтернет-магазину, а заборона на використання веб-мані при розрахунках.

13. Чи слід зменшити тривалість відпустки найманого працівника підприємця, якщо співробітник працює на умовах неповного робочого дня?

Працівник повинен отримати щорічну відпустку тривалістю не менше 24 календарних днів, оскільки ніяких обмежень трудового права працівника за умови роботи неповного робочого дня, законодавством не передбачено.

14. Як обкладати дохід, отриманий від виду діяльності, не внесеного до Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців?

Вид діяльності, якими буде займатися підприємець вказують в Єдиному реєстрі юросіб і фізосіб-підприємців. Дохід, отриманий від виду діяльності, не зазначеного в реєстрі вважається доходом громадянина, а не підприємця та оподатковується в загальному порядку за правилами для звичайних фізосіб - не підприємців (тобто за ставкою 18%).

15. Підприємець був платником єдиного податку в 1 кварталі поточного року, тимчасово припинив діяльність, і з 2 кварталу перейшов на загальну систему оподаткування. Чи може такий підприємець після відновлення діяльності з 4 кварталу поточного року стати знову платником єдиного податку?

Оскільки в поточному році підприємець вже скористався правом застосування спрощеної системи оподаткування, то повторно повернутися на єдиний податок такий платник до кінця року не має права. Перейти на єдиний податок він зможе з 01 січня наступного року.

16. Якщо підприємець на єдиному податку на 3 групі, отримує 2 рази на місяць оплату за послуги? Як заповнювати книгу доходів підприємця, коли дохід відсутній?

Книга доходів підприємця заповнюється тільки в ті дні, коли отримано дохід - загальною сумою доходу за день. В інші дні прочерки не ставляться.

17. Чи дозволено підприємцю на єдиному податку отримувати оплату за товар, використовуючи веб-мані?

Веб-мані не є коштами, а тому підприємцям на єдиному податку заборонено їх використовувати в якості платежу.

18. Який вид діяльності повинен бути у підприємця, якщо він здає приміщення в суборенду?

При здачі в суборенду в Єдиному реєстрі юросіб і фізосіб-підприємців має бути вказаний КВЕД 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна». Якщо підприємець є платником єдиного податку 2 групи, то такий КВЕД 68.20 має бути вказаний у нього в Реєстрі платників єдиного податку (або в свідоцтві по єдиному податку).

19. Я змушений з поточного кварталу перейти з єдиного податку на загальну систему оподаткування. Хто повинен нарахувати мені авансові внески з податку на доходи фізичних осіб?

Авансові внески з ПДФО Ви нараховуєте собі самостійно в декларації про майновий стан і доходи, яку складаєте і подаєте до податкової служби за перший квартал, в якому стали платником на загальній системі оподаткування.

20. Чи потрібно включати в дохід платника єдиного податку суму помилково надійшли на розрахунковий рахунок грошових коштів?

Якщо надійшли кошти не повернені до кінця звітного періоду, то вони включаються до доходу. Коли кошти будуть повернуті, можна відкоригувати дохід по сумі повернення, за умови наявності підтверджуючих документів.

21. Якщо найманий співробітник підприємця не з'являється на робочому місці, як можна його звільнити?

Розірвати трудовий договір з найманим працівником можна тільки в центрі зайнятості в присутності двох сторін. Припинити дію трудового договору без найманого працівника можна тільки через суд.

22. Я підприємець на єдиному податку 1 групи. З наступного кварталу планую взяти на роботу брата. Чи зможу продовжити діяльність в 1 групі?

Підприємцю на єдиному податку заборонено використовувати працю найманих працівників. Якщо Ви вирішите прийняти на роботу найманого працівника, Вам доведеться перейти у 2 групу платників єдиного податку або на загальну систему оподаткування.

23. Чи може підприємець на єдиному податку не платити ЄСВ за місяць, у якому він хворів і не здійснював діяльність?

Сплата ЄСВ не залежить від наявності діяльності або хвороби підприємця. Єдиний внесок сплачується в будь-якому випадку, поки підприємець є платником єдиного податку. ФОП може не платити ЄСВ тільки за умови, що є пенсіонером за віком або інвалідом.

24. Як я повинен розрахувати авансові внески з податку на доходи фізичних осіб, якщо я тільки зареєстрований і не маю доходу?

Сума авансових внесків з ПДФО, яку потрібно платити в наступних кварталах до кінця року, дорівнює 100% суми ПДФО, розрахованого від чистого оподатковуваного доходу, отриманого за перший квартал діяльності підприємця.

25. Як показати у звіті за формою 1ДФ суму доходу, виплаченого підприємцю?

Сума доходу, виплачена підприємцю, відображається у звіті за формою 1ДФ з ознакою доходу 157, як дохід, виплачений самозайнятій особі.

26. Яка відповідальність у підприємця 2 групи, якщо він надав послуги підприємству на загальній системі оподаткування?

Якщо підприємець 2 групи надав послуги підприємству на загальній системі оподаткування, то він зобов'язаний з наступного кварталу перейти на загальну систему оподаткування. До доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, застосовується підвищена ставка єдиного податку в розмірі 15%.

27. Я є підприємцем на єдиному податку не платник ПДВ. Чи повинен я кредиторську заборгованість з терміном позовної давності включати в дохід у декларації з єдиного податку?

Для платників єдиного податку 1, 2 і 3 груп, які не є платниками ПДВ, кредиторська заборгованість з терміном позовної давності не включається до доходу при розрахунку єдиного податку. АЛЕ, такі суми по заборгованості включаються до доходу фізичної особи - громадянина (не підприємцем) за ставкою 15% -20%.

28. Кого з найманих працівників можна не враховувати при розрахунку чисельності найманих працівників, що дає право працювати на єдиному податку?

При розрахунку чисельності найманих працівників, що дає право працювати на єдиному податку, можна не враховувати співробітниць, що знаходяться в декретній відпустці або у відпустці по догляду за дитиною.

29. Чи обов'язково підприємцю, який здійснює роздрібну торгівлю, укладати письмові договори з постачальниками?

Наявність письмового договору з постачальником необов'язково. У ФОП можуть бути укладені усні договору щодо поставки. Головне, щоб були в наявності документи, що підтверджують факт придбання товару (накладні, товарні чеки тощо).

30. Чи повинен підприємець приймати на роботу інваліда, якщо у нього працює 8 найманих працівників?

Робоче місце для інваліда має бути створено, якщо у роботодавця працює від 7 до 25 найманих співробітників. У Вас повинен бути працевлаштований один інвалід.

31. Я як підприємець припинив свою діяльність (знятий з реєстрації) на початку 2014р. Влітку вирішив знову зайнятися підприємницькою діяльністю, чи можу я повторно зареєструватися підприємцем в кінці 2014р.?

Повторна реєстрація підприємцем не заборонена і її кількість не обмежена законодавством. Ви можете зареєструватися підприємцем вже наступного дня після реєстрації припинення діяльності.

32. Коли кредиторська заборгованість з терміном позовної давності включається до доходу в декларації з єдиного податку?

Кредиторська заборгованість з терміном позовної давності включається до доходу в декларації з єдиного податку тільки у платників ПДВ, тобто підприємців 3 групи за ставкою 3%.

33. Куди сплачувати податки і збори після зміни місця проживання підприємцем?

До взяття на облік у податковій службі за новим місцем проживання, податки сплачуються до податкової служби за попереднім місцем проживання (у цю ж податкову і здається звітність).

3. Я платник єдиного податку 3 групи. У 2 кварталі 2014р. не мав доходу і відповідно, не сплачую єдиний податок. Чи повинен я сплачувати єдиний соціальний внесок?

Платники єдиного податку сплачують ЄСВ, незалежно від наявності доходу.

35. Чи може підприємець укласти господарський договір шляхом обміну листами, факсами?

Законодавство України дозволяє укласти договір шляхом обміну листами, факсами і т.д. Тільки за умови, що до даного типу договорів не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку його складання.

36. Який код доходу вказується у формі 1ДФ при виплаті доходу за оренду?

Якщо орендодавець звичайна фізична особа (громадянин), то вказується код доходу 106 при оренді нерухомого майна та 102 - при оренді рухомого майна. Якщо орендодавець є підприємцем, то вказується код доходу 157.

37. Яка сума по кредиторської заборгованості зі строком позовної давності включається до доходу платника єдиного податку?

У дохід включається загальна сума заборгованості з терміном позовної давності, тобто вся сума з ПДВ.

38. Чи можна найманому працівнику підприємця, платити заробітну плату 1 раз на місяць?

Заробітна плата повинна виплачуватися не рідше двох разів на місяць, при цьому період між виплатами повинен бути не більше 16 календарних днів після закінчення періоду, за який проводять виплату.

39. Я підприємець на 2 групі єдиного податку надав послугу підприємству. Мені сказали, що я не мав права надавати послугу на єдиному податку. Як мені бути далі?

З'ясуйте, на якій системі оподаткування підприємство, якому Ви надали послугу. Якщо воно на єдиному податку, то можете продовжувати працювати у 2 групі єдиного податку. Якщо підприємство не є платником єдиного податку, то Вам потрібно перейти в 3 групу платників єдиного податку або на загальну систему оподаткування.

40. Зобов'язаний підприємець мати печатку і розрахунковий рахунок?

Підприємцю не обов'язково мати розрахунковий рахунок і печатку.

41. Чи повинен підприємець - на загальній системі здавати декларацію про майновий стан і доходи, якщо у нього відсутні доходи?

Декларація про майновий стан і доходи подається до податкової служби незалежно від наявності доходів у підприємця.

42. Чи можна книгу підприємця на загальній системі вести в електронному вигляді, наприклад в таблиці Excel?

Книгу підприємця можна вести тільки в двох форматах: в паперовому вигляді (ведення паперової книги) та в електронному. Електронний формат має на увазі використання сервісу «Електронний кабінет платника податків» та сертифікатів ключів підприємця з персональним входом на сайт Міндоходів. Просто вести облік в електронній таблиці Excel мало. Співробітники податкової служби таку таблицю не вважатимуть офіційної Книгою в електронному форматі.

43. Зобов'язаний підприємець нараховувати ЄСВ на суму доходу, яку виплачує фізичній особі - не підприємців за оренду?

При виплаті оренди фізичній особі не підприємцю утримують тільки податок з доходів фізичних осіб, сума ЄСВ не нараховується.

44. Чи включається до доходу фізичної особи - підприємця - платника єдиного податку вартість безоплатно отриманих за усною домовленістю товарів (робіт, послуг)?

Безкоштовно отримані за усною домовленістю товари згідно п. 292.3 ПКУ не включаються до доходу підприємця на єдиному податку. Вони включаються в загальний річний оподатковуваний дохід фізичної особи, тому такий підприємець повинен подати до податкової служби річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, в якій розрахувати суму ПДФО за рік.

45. Які штрафні санкції передбачені для підприємця на єдиному податку, який вчасно не сплатив ЄСВ?

За несвоєчасну оплату ЄСВ передбачено штраф у розмірі 20% від своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

46. Зобов'язаний підприємець на єдиному податку при продажу товару видавати чек?

ФОП на єдиному податку при продажу товару обов'язково виписує товарний чек при продажу товару. Крім того, підприємець зобов'язаний видати чек покупцю на вимогу покупця.

47. Зобов'язаний підприємець на загальній системі оподаткування нараховувати ЄСВ за відсутності діяльності?

Об'єктом для нарахування ЄСВ є чистий дохід підприємця - загальносистемника. При відсутності чистого доходу ЄСВ не нараховується, хоча Додаток Д5 за рік все одно здається.

48. Скільки книг має бути у підприємця на загальній системі оподаткування, якщо готівкові у нього приймає три співробітника?

Незалежно від кількості співробітників, що приймають готівку кошти, у підприємця ведеться тільки одна книга. Коли вона закінчується, реєструється нова.

49. Чи всі підприємці зобов'язані здавати звіт за формою 1ДФ щокварталу?

Звіт за формою 1ДФ здають тільки ті підприємці, які у звітному кварталі нараховували і / або виплачували дохід фізичним особам - не підприємець (громадянам), іншим підприємцям, найманим працівникам. Звіт не здається, якщо відсутні дані для заповнення звіту, тобто відповідний дохід не нараховувався і не виплачувався (іншими словами - нульові звіти не здаються).

50. Чи можна подати декларацію по єдиному податку ще раз, якщо виявив помилку в прізвищі?

Якщо термін здачі не закінчився, то при наявності помилок, подається звіт з позначкою «новий звітний».
Якщо термін подання декларації закінчений, то подається звіт «уточнюючий».

На підставі ст. 48.3 ПКУ, повне найменування платника є обов'язковим реквізитом. Воно повинно бути вказано точно так, як в реєстраційних документах. Відповідно ФОП (фізична особа-підприємець) потрібно вказувати "Фізична особа-підприємець Іванова Ірина Петрівна". Відсутність повного найменування може бути розцінено податківцями як неправильне заповнення (або відсутність) обов'язкового реквізиту. Згідно ст. 48.2. ПКУ декларація, в якій відсутні обов'язкові реквізити, не визнається декларацією (відповідно декларація вважається нездана декларацією). У такому випадку при невизнанні декларації, потрібно подати новий звіт як первинний із запізненням і отриманням штрафу.

Сподіваємося, представлені питання виявилися корисними, і знайшли свого читача. При виникненні нових питань, звертайтеся до наших фахівців. Ми завжди раді співпраці.

 


Якщо у Вас виникли питання, то Ви завжди можете звернутися до нас. З нашою новою послугою - online консультацій, ми можемо відповісти на всі Ваші питання по skype.

Останні новини
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про...
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про доходи?

Який штраф, якщо не подати декларації про доходи?! Податкова декларація подаєтьс [ ... ]

Перереєстрація ПРРО, як здійснити?...
Перереєстрація ПРРО, як здійснити?

Перереєстрація ПРРО! Як інформує ДПС, відповідно до п. 8 розділу II Порядку реєстр [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 рок...
Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 року!

Зміни в проведенні податкових перевірок! ДПС повідомили, що Законом України від  [ ... ]

Коли не потрібно застосовувати РРО?...
Коли не потрібно застосовувати РРО?

Коли не потрібно РРО! Відповідно з пунктом 14 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 р. №265/9 [ ... ]

Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!...
Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!

Щиро вітаємо Вас з Новим 2022 роком та Різдвом Христовим! bsp;... ]

Порядок ведення товарного обліку для ФОП!...
Порядок ведення товарного обліку для ФОП!

Порядок ведення товарного обліку! Порядок набирає чинності через 10 днів з дня йо [ ... ]

ПРРО та як його вибрати?
ПРРО та як його вибрати?

ПРРО та як його вибрати? ПРРО є програмним реєстратором розрахункових операцій,  [ ... ]

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РР...
Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО до 2023 року!

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО! Вже з 2022 року всі платники [ ... ]

Популярні публікації
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2021 роціsp;]

Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при...
Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при перевірці за місцем реалізації товарів?

Штрафи за відсутність первинних документів! Відповідно частини другої t19" target="_blank" rel="noindex">статті 19  [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення...
Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення

Декларація ПДВ-2021! Процес заповнення декларації з ПДВ в Україні пов'язаний з мак [ ... ]

Як правильно вести Головну книгу?...
Як правильно вести Головну книгу?

Як вести Головну книгу? 21 липня 2021 року Міністерство фінансів України видало нак [ ... ]

Строки давності для застосування штрафів!...
Строки давності для застосування штрафів!

Строки давності штрафів! Граничним строком застосування штрафних санкцій (штра [ ... ]

Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!...
Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!

Нульова декларація з ПДВ 2021! З початку весни поточного року вступили в силу онов [ ... ]

Штрафи за трудовим законодавством 2021!...
Штрафи за трудовим законодавством 2021!

Штрафи за трудовим законодавством На законодавчому рівні в Україні від мінімал [ ... ]

Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!...
Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!

Штрафи за тіньових працівників! Держпраці розповідає, що заходи до притягнення  [ ... ]