Нові правила єдиного податку з 01 липня 2012р. Мораторій по штрафах. Кому потрібен такий мараторій

 

Ось і пройшло для підприємців - єдинників перше півріччя, яке змогло загострити спірні питання законодавства, показати нездатність Податкового кодексу України (далі по тексту ПКУ) з 1 січня 2012 регулювати всі життєві ситуації платників єдиного податку. Тому податковий кодекс був просто приречений на внесення змін з метою зменшення кількості спірних питань.

24 травня парламент на підставі законопроекту № 9661-д прийняв Закон України «Про внесення змін до Податкового Кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» № 4834-VI від 24.05.2012 р. (далі за текстом - Закон № 4834), який набув чинності з 1 липня 2012

При прийнятті закону особливо лютих обговорень і критики в пресі не спостерігалося, хоча на форумах в мережі Інтернет, фахівці активно висловлювали свою думку з планованим змінам. Завдяки цьому закону, з 1 липня 2012 єдинники будуть здійснювати свою діяльність практично за новими правилами. По даній темі , в даній статті представляємо свої коментарі, компанія «Аудит. Бухгалтерія. Аутсорсинг».

Закон об'єднав у собі практично два законопроекта , завдяки чому зачепив інтереси різних галузей : ювелірів, рекламників, туроператорів, імпортерів і т.д. Кожна поправка до кодексу є наслідком життєвих нестиковок, суперечок між податковою службою та платниками податків, втрат платників податків через неспроможність чинного законодавства. Шкода, що з таким запізненням, ухвалюються потрібні зміни до кодексу. Але вони від цього не стають менш значущими, тому ми в черговий раз спробуємо запропонувати до розгляду наші коментарі до прийнятих змін до Податкового кодексу.

Доходи і порядок їх визначення

Зміни до Податкового кодексу щодо доходу єдиноподатників можна класифікувати за такими напрямами:
• дата визначення доходу;
• дохід від безоплатно отриманих товарів (робіт , послуг);
• дохід від списання безнадійної кредиторської заборгованості;
• дохід юридичних осіб при зміні системи оподаткування.

Дата визначення доходу

Дата визначення доходу в різних ситуаціях часто обговорювалася платниками податків. Тому відповідні зміни з'явилися в ПКУ. Нормами Податкового кодексу закріплено, що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів такому платнику у грошовій (готівковій або безготівковій ) формі, дата підписання акта приймання - передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником ПДВ, та платника єдиного податку четвертої групи датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.

Кодекс доповнено новою нормою, відповідно до якої в суму доходу платника єдиного податку четвертої групи за звітний період включається вартість реалізованих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг), за які отримана попередня оплата ( аванс) у період сплати інших податків і зборів, визначених цим Кодексом.

Дохід від безкоштовно отриманих товарів (робіт, послуг)

Довгий час фахівці вважали, що в дохід в якості безкоштовно отриманого товару обов'язково ставити товар, за якими немає документації, але який реалізується. Логіка грунтувалася на тому, що раз товар реалізовується, то його наявність очевидно, а оскільки по ньому немає документації та оплати, то він подарований. Відтепер ситуація дозволена на законодавчому рівні.

Зміни, внесені до п. 292.3 ПКУ, свідчать, що в дохід включаються:


• товари (роботи, послуги), надані єдиноподатнику згідно письмовими договорами дарування та іншим письмовими договорами, укладеними відповідно до законодавства, які не передбачають грошової або іншої компенсації їх вартості чи їх повернення;
• товари, передані на відповідальне зберігання і використані єдиноподатником.

З одного боку, зміни підкоригували дану норму. З іншого боку, з'явилися нові питання: хіба заборонена усна форма договору? Як бути з доходом, якщо отримані цінності безкоштовно за усним договором? За якою ціною визначати дохід безкоштовно отриманого товару (робіт, послуг)? Зміни до кодексу не внесли ясність і не зміцнили на законодавчому рівні застосування звичайної ціни для спрощенців, на чому наполягають представники податкової служби (див. розділ 230.04, 240.04 Єдиної бази податкових знань). Мабуть, дані питання знову чекатимуть чергових змін.

Дохід від списання безнадійної кредиторської заборгованості

Згідно з пп. 292.3 НК до останніх змін, коментованих в даній статті, в дохід будь-якого ( незалежно від групи ) включалася сума кредиторської заборгованості з терміном позовної давності. Не можна не відзначити, що єдинникам складно достовірно визначити суму простроченої кредиторської заборгованості, оскільки вони звільнені від ведення обліку, а по Книзі доходів і витрат взаєморозрахунки з постачальниками і покупцями з визначенням суми заборгованості не враховуються. Відповідно, щоб виконати вимогу законодавства, підприємцю слід провести свого роду відновлення обліку ( рознести оплати, порівняти з поставками, вивести суми заборгованостей).

Нововведення, внесені до ст. 292.3 ПКУ, насамперед, зменшили коло підприємців, які повинні відображати дохід від списання безнадійної кредиторської заборгованості. Так, з 01.07.2012 р. до них належать підприємці 3 групи, платники ПДВ. Звичайно, підприємцям за ставкою 3 % не менше проблематично, ніж підприємцям інших груп. Проте в рамках оподаткування ПДВ вони змушені вести облік, а тому їм вже простіше вирахувати суму заборгованості.

Звертаємо увагу, що не вся кредиторська заборгованість включається до доходу, а тільки та, за якою минув строк позовної давності. Незважаючи на прийняту редакцію норми кодексу, залишилося неврегульованим питання - яку суму включати до дохід - з ПДВ чи без ПДВ.

Добровільна зміна групи платником єдиного податку

До 1 липня 2012 підприємці могли змінити групу тільки в обов'язковому порядку, наприклад у разі перевищення, гранично допустимого доходу відповідної групи. У такому випадку підприємець, щоб уникнути анулювання свідоцтва, повинен протягом 20 днів по закінченню кварталу, в якому відбулося перевищення доходу, подати відповідну заяву до податкової служби. Законом № 4834 - VI від 24.05.2012 р. внесено зміни до п.п. 298.1.5 ПКУ, які дозволяють єдиноподатнику міняти групу добровільно. Такий перехід з групи в групу здійснюється за умови:


• своєчасної подачі заяви;
• дотримання вимог, що пред'являються до підприємця відповідної групи;
• відповідності обсягу доходу підприємця вимогам, що висуваються для групи, в яку він планує перейти (протягом попереднього календарного року, що випливає з п. 292.16 ПКУ, а також, очевидно, з початку року, в якому відбувається перехід);

Резюмуючи сказане, зазначимо, що з урахуванням останніх змін ПКУ, добровільний перехід з групи в групу можливий, незалежно від групи . При цьому підприємці 1 і 2 груп можуть при бажанні перейти до групи 3 відразу з отриманням свідоцтва ПДВ. Головна умова, щоб підприємець відповідав критеріям тієї групи, до якої він планує перейти.

Дозволена періодичність подання заяв та фактичних переходів на єдиний податок

Не секрет, що деяким підприємцям податкова служба відмовляла у придбанні статусу платника єдиного податку, у разі подання заяви на єдиний податок більше одного разу на рік . Ситуація вимагала коригування, оскільки допускала неоднозначне трактування. Нинішня редакція закріплює, що суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року. Вказівка на те, що платник може прийняти рішення про такий перехід лише раз у році, виключена. Тим самим, виключена прив'язка до кількості поданих заяв, враховується тільки фактична зміна системи оподаткування.

Єдиний податок і ПДВ

Багато писати про позитивні моменти отримання статусу платника ПДВ завдяки останнім змінам, мабуть вже пізно. Ця тема обговорюється давно. Тому тим підприємцям, які ще не знають про нововведення, повідомляємо, що з 01 липня 2012 р. все обмеження для добровільної ПДВ -реєстрації на законодавчому рівні зняті. Будь платник податків, що потрапляє під визначення суб'єкта, що має право стати платником ПДВ за наявності одного бажання та прийнятті відповідного рішення, може стати платником ПДВ. Для цього надається заяву про реєстрацію платником ПДВ не пізніше, ніж за 15 календарних днів до початку кварталу, в якому планується діяльність за ставкою 3 %. Зверніть увагу: посеред кварталу стати платником ПДВ неможливо.

Дохід від діяльності, не зазначеної у свідоцтві

Звертаємо увагу на зміни, внесені до підрозділу 8 розділу XX ПКУ. Законом № 4834 -VI від 24.05.2012 р. встановлено, що норми п.п. 2 п. 293.4 та абз . 7 п.п. 298.2.3 ПКУ у 2012 році не застосовуються. Іншими словами, упродовж 2012 р. при отриманні доходу підприємцем від виду діяльності, не вказаної у свідоцтві, ставка 15 % не застосовується і підприємець не втрачає статус платника єдиного податку.

Норма без сумніву позитивна, однак не ясна подальша доля ситуації. Норма не дозволяє відповісти на питання, чи можливе застосування до доходу підприємця, не вказаною у свідоцтві ставки 15 % в 2013 р.? Якщо оцінювати норму з точки зору сутності внесених змін, то ставка 15% не повинна застосовуватися . Але оскільки податкова служба не оприлюднила свою думку з даного питання, то доцільно все-таки не використовувати надану «пільгу», поки не з'являться відповідні роз'яснення офіційних органів.

Вид діяльності єдиноподатників 3 групи не фіксують у Свідоцтві

Ще одне цікаве нововведення, яке не можна не відзначити. Нова редакція п.п. 5 п. 298.3 ПКУ закріпила в ПКУ вимога до підприємців першої та другої груп у Заяві про перехід на єдиний податок вказувати обрані види господарської діяльності згідно з КВЕД -2010. Нагадуємо, що до кінця року в обов'язковому порядку всім суб'єктам підприємництва необхідно змінити КВЕД, згідно з довідником 2010, про що у нас на сайті дивіться окрему статтю.

З вищевикладеного випливає, що для підприємців 3 групи КВЕДи вже не мають значення. Відповідно, підприємці за ставкою 5 % і 3 % можуть здійснювати будь-який вид діяльності ( за винятком заборонених видів на єдиному податку) без ризику застосування ставки 15 % або втрати статусу платника єдиного податку. У підприємців 3 групи КВЕДи не будуть вказуватися у свідоцтві платника єдиного податку.

З вищевикладеного також випливає, що логічно припустити про найближчу зміну форми Заяви про застосування спрощеної системи оподаткування та Свідоцтва платника єдиного податку. Проте, за перший місяць після прийняття закону, запланованої зміни не обговорюється.

Зменшення кількості видів діяльності, заборонених на єдиному податку

Крім вищесказаного, нововведення торкнулися наступних видів діяльності:


• видобуток і реалізація корисних копалин;
• надання поштових послуг і послуг зв'язку ;
• здача житлових приміщень в оренду підприємцями
• торгівля ювелірними виробами.

Раніше займатися даними видами діяльності на єдиному податку було заборонено. Мабуть через стійкості лобіюють, внесені поправки в законодавство. Але лібералізація заборони не повсюдна і носить деякі обмеження і умови застосування. Зупинимося на них докладніше.

Постачання, торгівля ювелірними виробами

Довгий час підприємці, платники єдиного податку, діяльність яких пов'язана з ювелірними виробами, відстоювали своє право бути платниками єдиного податку. Вони не могли отримати статус єдинників, оскільки підпадали під обмеження, встановлені для діяльності з видобутку, виробництва, реалізації дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння згідно з пп. 291.5.1 статті 291 ПКУ, який не містив жодних винятків.

Завдяки змінам з 01 липня 2012 р. в абз. 4 п.п. 291.5.1 ПКУ заборона не поширюється на виробництво, постачання, продаж (реалізацію ) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. При цьому введено додаткове обмеження на підприємців. При здійсненні поставки, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, підприємці платники єдиного податку можуть бути тільки в 3 групі «єдинників» з дотриманням відповідних умов перебування в даній групі.

Видобуток і реалізація корисних копалин

З 01.07.2012 р. зі складу видів діяльності, які потрапляють під заборону на єдиному податку, виключена реалізація корисних копалин місцевого значення. Звертаємо увагу, зміни торкнулися тільки корисних копалин місцевого значення Відповідно, видобуток корисних копалин (як загальнодержавного, так і місцевого значення), а також їх реалізація ( лише у частині корисних копалин загальнодержавного значення), залишаються недозволеною розкішшю на єдиному податку. Незважаючи на те, що прив'язка до підвідомчості корисних копалин у ПКУ є, поділу між загальнодержавними і місцевими корисними копалинами в кодексі відсутнє. Для пошуку кордонів, мабуть потрібно звернутися до нормативних актів Кабінету Міністрів України.

На жаль, на законодавчому рівні залишається нез'ясованим питання: як бути з особами, які займаються видобутком корисних копалин без їх реалізації? Тим не менш, податкова служба в своїх роз'ясненнях не схильна до ліберального підходу.

На наш погляд, зміни в даному питанні не достатні і до кінця не внесли ясність. Заборона на видобуток / реалізацію корисних копалин стосується тільки тих копалин, які вказані в п.п. 14.1.91 ПКУ. Зокрема, щодо води, до таких належить тільки підземна вода. Звідси випливає, що заборона не стосується поверхневої води. Питання залишається за лаштунками сцени.

Надання поштових послуг і послуг зв'язку

Останніми змінами підприємцям дозволили займатися кур'єрською діяльністю на єдиному податку. Правда, як без обмежень. Одне, але залишили. Під заборону підпадає надання лише тих послуг, які підлягають ліцензуванню. Для визначення, які саме послуги ліцензуються, ми рекомендуємо звернутися до Закону про телекомунікації.

Здавання житлових приміщень в оренду підприємцями

Змінами підкориговано норма, що стосується пп. 291.5.3 ПКУ про здачу в оренду житлових приміщень. До змін в ній не конкретизировался термін, яку саме площу вважають в рамках 100 м2.

На сьогодні змінами внесли ясність: заборона для підприємців -єдиноподатників стосується приміщень та (або) їх частин, зданих в оренду, загальна площа яких перевищує 100 м2. Мабуть дана трактування передбачалася спочатку, проте довелося її додатково регламентувати.

Викликає непорозуміння, чому зміни з даної теми торкнулися тільки одного актуального питання. Адже по ній залишається актуальним і невирішеним питання надання в оренду приміщень фізичною особою одночасно від імені підприємця і від імені громадянина. Мабуть рішення даного питання за замовчуванням збігається з думками податкової служби, інакше б законодавці пролили світло на ситуацію. На сьогодні залишається керуватися тільки узагальнюючої податкової консультації (див. № 136 від 20.02.2012 р.).

Ось такими цікавими, радісними і не дуже, можна назвати зміни липня. Нововведення торкнулися багатьох тем. Внесли ясність в частину норм податкового кодексу і поставили нові питання і нові нестиковки законодавства. А тому, ясної погоди не очікується. Між платниками податків та представниками податкової служби будуть виникати все нові спірні питання. Єдине, чому можна зрадіти - це того, що на період пошуку істини між сторонами, вводиться мораторій для підприємців платників єдиного податку.

Чи все пробачать підприємцям на єдиному податку разом зі штрафами?

Мораторій стосується застосування штрафних санкцій за порушення в 2012 році порядку обчислення, правильності заповнення податкових декларацій платниками єдиного податку. Звільнення діє незалежно від обраної групи платника. Звертаємо увагу, що мораторій не звільняє від нарахування пені на суму податкового боргу та від можливої втрати права статусу платника єдиного податку, оскільки такі зміни в правову основу не внесені. Так кому потрібен мораторій по штрафах, якщо при порушенні штрафу не нарахують, але платника податків переведуть на загальну систему оподаткування. Адже щодо втрати статусу платника єдиного податку, який передбачений при деяких порушеннях, у нововведеннях мораторію не сказано ні слова. Також вводиться мораторій на застосування адміністративної відповідальності за неправильне заповнення підприємцями на єдиному податку книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат за 2012 рік.

Слід зазначити, що мораторій поширюється лише на штрафні санкції, передбачені ПКУ за такі порушення, як заниження податкових зобов'язань щодо сплати єдиного податку, а також несплата або неповна сплата єдиного податку.

Очевидно, що не все так просто. На повну амністію сподіватися не варто, а по сему - рекомендуємо: звертайтеся в міру сил і можливостей, до фахівців.

Останні новини
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про...
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про доходи?

Який штраф, якщо не подати декларації про доходи?! Податкова декларація подаєтьс [ ... ]

Перереєстрація ПРРО, як здійснити?...
Перереєстрація ПРРО, як здійснити?

Перереєстрація ПРРО! Як інформує ДПС, відповідно до п. 8 розділу II Порядку реєстр [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 рок...
Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 року!

Зміни в проведенні податкових перевірок! ДПС повідомили, що Законом України від  [ ... ]

Коли не потрібно застосовувати РРО?...
Коли не потрібно застосовувати РРО?

Коли не потрібно РРО! Відповідно з пунктом 14 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 р. №265/9 [ ... ]

Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!...
Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!

Щиро вітаємо Вас з Новим 2022 роком та Різдвом Христовим! bsp;... ]

Порядок ведення товарного обліку для ФОП!...
Порядок ведення товарного обліку для ФОП!

Порядок ведення товарного обліку! Порядок набирає чинності через 10 днів з дня йо [ ... ]

ПРРО та як його вибрати?
ПРРО та як його вибрати?

ПРРО та як його вибрати? ПРРО є програмним реєстратором розрахункових операцій,  [ ... ]

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РР...
Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО до 2023 року!

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО! Вже з 2022 року всі платники [ ... ]

Популярні публікації
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2021 роціsp;]

Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при...
Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при перевірці за місцем реалізації товарів?

Штрафи за відсутність первинних документів! Відповідно частини другої t19" target="_blank" rel="noindex">статті 19  [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення...
Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення

Декларація ПДВ-2021! Процес заповнення декларації з ПДВ в Україні пов'язаний з мак [ ... ]

Як правильно вести Головну книгу?...
Як правильно вести Головну книгу?

Як вести Головну книгу? 21 липня 2021 року Міністерство фінансів України видало нак [ ... ]

Строки давності для застосування штрафів!...
Строки давності для застосування штрафів!

Строки давності штрафів! Граничним строком застосування штрафних санкцій (штра [ ... ]

Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!...
Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!

Нульова декларація з ПДВ 2021! З початку весни поточного року вступили в силу онов [ ... ]

Штрафи за трудовим законодавством 2021!...
Штрафи за трудовим законодавством 2021!

Штрафи за трудовим законодавством На законодавчому рівні в Україні від мінімал [ ... ]

Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!...
Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!

Штрафи за тіньових працівників! Держпраці розповідає, що заходи до притягнення  [ ... ]