Як закрити підприємця, що потрібно для закриття ФОП і на що слід звернути увагу при ліквідації.

Як закрити підприємця, що потрібно для закриття ФОП і на що слід звернути увагу при ліквідації.

Пропонована стаття буде корисна тим підприємцям, які вирішили припинити свою діяльність і замислюються про закриття підприємця. Як свідчить наша практика, кожен підприємець, який прийшов до нас замовити послугу ліквідації, виявляється не готовими до проходження процедури закриття. Наші фахівці спочатку проводили підготовчі роботи і тільки після цього починали процедуру закриття.

Процедура закриття - це індивідуальний шлях кожного підприємця. Шлях, пов'язаний з оббиванням порогів, збором ряду документів і довідок, поясненнями із співробітниками податкової служби.

Матеріали по темі:

Податкова політика стосовно підприємців заснована на тому, що їх рідко перевіряє податкова служба в процесі діяльності, коли виявлені помилки можна усунути і не допускати в майбутньому. Підприємців перевіряють наприкінці діяльності, коли всі помилки вже допущені і пізно виправляти, перебуваючи на перевірці.

Але про це не знають підприємці, і на жаль дізнаються, коли самі виявляються на перевірці.

Процес закриття тривалий і складний, заснований на нерівних силах сторін. Більш детально про ліквідацію підприємця Ви можете дізнатись у статті "Закриття підприємців". Підприємець зазвичай не в змозі змагатися з співробітниками відділу аудиту податкової через недостатню обізнаність з процедурою закриття, відсутністю належного рівня підготовки, незнання «вивертів» перевіряючих.

Результатом перевірки зазвичай стають численні штрафні санкції, які часто бувають у кілька разів більше, ніж сума виявленої помилки. Багатьох штрафних санкцій можна було б уникнути, якби підприємці належним чином готувалися до перевірки до ліквідації.

Підготовка до перевірки - складний і копіткий процес. На жаль, багато підприємців не приділяють цьому належного часу. А ті, хто готуються до перевірки, не знають чому приділити належну увагу.

При підготовці ми рекомендуємо звернути увагу на наступні моменти:

1. Наявність квитанцій або чеків на виручку, отриману готівкою

Поширеним порушенням є відсутність у підприємців чеків та квитанцій на отриману готівкою виручку. Багато хто вважає, що якщо чек не просить покупець, то чек взагалі не потрібно оформляти. На жаль, це помилка. Платіжний документ (чек або квитанція) на отримані готівкові кошти підприємцем на єдиному податку, повинні бути виписані в будь-якому випадку при отриманні готівки. Підприємець на загальній системі при отриманні готівки зобов'язаний надати чек касового апарату ( РРО). Невидача чека може спричинити нарахування штрафних санкцій від 1 грн. до п'ятикратного штрафу від суми невиданого чека. Фактично у кожного четвертого підприємця не оформляються правильно платіжні документи на отримання готівкової виручки. Обов'язкові реквізити чеку Ви можете дізнатись у статті "Підприємцям на замітку. Які реквізити повинні бути вказані на вашому товарному чеку?"

Практична порада: перед початком процедури ліквідації слід перевірити наявність всіх виписаних чеків і квитанцій. Перевірити правильність заповнення платіжних документів.

2. Правильність заповнення книги доходів підприємця

Поширеними помилками підприємців є наступні:

  • незаповнена книга доходів підприємця. Деякі підприємці йдуть на перевірку при ліквідації з незаповненою книгою, вважаючи, що її перевіряти не будуть, і порожня книга не має значення, тому що вони вже закриваються;
  • невиправлені помилки в книзі або виправлені невірним способом ( наведені рукою, не закреслені і т.д.)
  • часто в книзі відсутні підбиті підсумки по отриманії виручці;
  • наявність чеків, що лежать разом з документацією, які з різних причин не були включені в книгу.

Зазначені вище недоробки, на перший погляд здаються нешкідливими: «хто не помиляється». Але такі помилки трактуються співробітниками податкової служби як неоприбуткування виручки і тягнуть штрафні санкції. Наслідки виявлення помилок можуть бути самими різними. Може бути донараховано єдиний податок, штраф і пеня через виявлення неврахованої виручки. А може бути втрата права перебування на єдиному податку, при перевищенні ліміту виручки відповідної групи з неминучими наслідками переходу на єдиний податок за більшою ставкою або на загальну систему оподаткування. Значними можуть виявитися розміри податку з доходів фізичних осіб, якщо через помилку ( необлікованої виручки) вас переведуть на загальну систему заднім числом ( наприклад пару років тому).

Щоб уникнути можливих помилок, ми рекомендуємо:

  • перед початком процедури ліквідації слід заповнити книгу, якщо вона не заповнювалася своєчасно;
  • звірити дати записів у книзі з датами банківських виписок, чеків, квитанцій;
  • видалити з документації зайві чеки і квитанції, які не записувалися в книзі;
  • видалити дублікати чеків та квитанцій заради усунення непорозумінь.

3. Наявність і правильність оформлення документації від постачальників

Багато підприємців, починаючи процедуру ліквідації, не мають необхідної первинної документації від постачальників. Однією з причин відсутності є той факт, що ціна придбання товару без оформлення документів значно нижче, ніж ціна товару з документацією. Концентруючись на отриманні доходу, підприємці сподіваються, що ситуація якось вирішиться сама собою.

Деякі підприємці не збирають документи, посилаючись на те, що вони не повинні вести облік, а значить, їм не потрібні і самі документи. Це помилка, ведення обліку підприємцем на єдиному податку не обов'язково, але наявність документів необхідно в силу ряду нормативних актів.

Причина відсутності може сильно вплинути на наслідки перевірки, тому підприємцю ще в процесі діяльності потрібно подбати про наявність документації. Практична порада: не сподівайтеся, що документи Вам не знадобляться. Їх у будь-якому випадку запросить відділ аудиту податкової служби при перевірці.

Своєчасно подбайте про наявність документації, для чого є кілька шляхів. Для вирішення даного питання, Ви можете звернутися в нашу компанію, і ми допоможемо вирішити Вашу ситуацію.

4. Недбалість в оформленні документації, наявність зайвих документів

Як свідчить наша практика, причиною нарахування деяких штрафних санкцій є наявність зайвих документів в документації підприємця, переданої на перевірку. Якби їх не було, штрафів можна було б уникнути. Наприклад, якщо підприємець купив канцтовари у іншого приватного підприємця, зберіг чек, але суму придбання не відобразив у звіті за формою 1ДФ, то при виявленні документа йому нарахують штраф за недостовірне надання даних за формою 1ДФ. Будь-яка розписка, залишена в документах, може свідчити про отримання грошей і може обернутися штрафом, якщо сума прибутків не буде оприбуткована в книзі підприємця.

Щоб зменшити ризики нарахування штрафних санкцій, ми рекомендуємо:

  • перед початком процедури ліквідації перевірити всю документацію, залишити тільки найнеобхіднішу, а решту видалити з папок з документацією;
  • прибрати непотрібні замітки і записки, записки на полях;
  • перевірити, чи вся документація включена у звітність. Якщо не вся, то подбати про здачу уточнюючих звітів.

5. Перевірка наявності та комплектності необхідної звітності

Це мабуть найважчий етап підготовки до перевірки. Як свідчить практика, кожен третій підприємець тільки на перевірці дізнається про те, що повинен був здати додаткову звітність (крім єдиного податку та єдиного соціального внеску). Це можуть побут звіти за формою 1ДФ, туристичного збору, земельному податку і т.д. Іноді перед перевіркою ще не пізно виправити ситуацію, але підприємець без аудиту просто про неї не знає. Не знає і не здогадується. Це може сказати тільки бухгалтер або аудитор.

З травня 2014 року, процедуру закриття підприємців було спрощено, завдяки закону  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців за заявницьким принципом». Тепер щоб закрити підприємця Вам знадобиться всього 1 день.

Що потрібно щоб закрити підприємця за один день:

  1. Фізична особа-підприємець або уповноважена ним особа надсилає державному реєстратору реєстраційну картку, в якій вказується про рішення припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем;
  2. При подачі документа для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності, складається опис, після чого, копія опису надсилається поштою заявнику з відміткою про дату надходження;
  3. В журналі обліку реєстраційних дій робиться відмітка з датою подачі підприємцем документа про припинення підприємницької діяльності;
  4. Державний реєстратор зобов'язаний не пізніше дня наступного від дати подання документа, внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем, в той же день заявник отримає повідомлення про внесення такого запису до реєстру.

На цьому процедура закінчена - по суті, зведена до одного дня. Але поки підприємець не пройде перевірки в контролюючих органах, він не знімається з обліку в податковій, пенсійному фонді (інших соціальних фондах). Зміни в порядок перевірок у зв'язку з таким закриттям не внесені. Відповідно, подача заяви держреєстратору послужить підставою для позапланової перевірки.

З викладеного вище, очевидно, що без попередньої перевірки не слід починати процедуру ліквідації. Потрібно обов'язково переконатися в тому, що Ваш підприємець готовий до процедури закриття. Для цього рекомендується провести попередній аудит документації та звітності. Наші фахівці готові допомогти кожному підприємцю підготуватися до процедури закриття.

Крім аудиту перед перевіркою, наші фахівці надають послуги із закриття підприємців. Ми можемо провести процедуру ліквідації підприємця від подачі документації до надання документа про зняття з обліку в державній адміністрації. Від Вас знадобиться довіреність і передача нам Вашої документації та звітності.

Звертаючись до нас, Ви переконаєтеся в компетенції наших співробітників і зможете з найбільшою вигодою для Вас підготуватися до перевірки, пройти успішно процедуру ліквідації. Звертайтеся. Будемо раді допомогти у вирішенні Ваших питань. Серйозний підхід і підготовка до закриття ніколи не стануть зайвими, Ви залишитеся у виграші.


Якщо у Вас виникли питання, то Ви завжди можете звернутися до нас. З нашою новою послугою - online консультацій, ми можемо відповісти на всі Ваші питання по skype.

Останні новини
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про...
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про доходи?

Який штраф, якщо не подати декларації про доходи?! Податкова декларація подаєтьс [ ... ]

Перереєстрація ПРРО, як здійснити?...
Перереєстрація ПРРО, як здійснити?

Перереєстрація ПРРО! Як інформує ДПС, відповідно до п. 8 розділу II Порядку реєстр [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 рок...
Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 року!

Зміни в проведенні податкових перевірок! ДПС повідомили, що Законом України від  [ ... ]

Коли не потрібно застосовувати РРО?...
Коли не потрібно застосовувати РРО?

Коли не потрібно РРО! Відповідно з пунктом 14 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 р. №265/9 [ ... ]

Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!...
Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!

Щиро вітаємо Вас з Новим 2022 роком та Різдвом Христовим! bsp;... ]

Порядок ведення товарного обліку для ФОП!...
Порядок ведення товарного обліку для ФОП!

Порядок ведення товарного обліку! Порядок набирає чинності через 10 днів з дня йо [ ... ]

ПРРО та як його вибрати?
ПРРО та як його вибрати?

ПРРО та як його вибрати? ПРРО є програмним реєстратором розрахункових операцій,  [ ... ]

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РР...
Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО до 2023 року!

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО! Вже з 2022 року всі платники [ ... ]

Популярні публікації
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2021 роціsp;]

Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при...
Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при перевірці за місцем реалізації товарів?

Штрафи за відсутність первинних документів! Відповідно частини другої t19" target="_blank" rel="noindex">статті 19  [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення...
Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення

Декларація ПДВ-2021! Процес заповнення декларації з ПДВ в Україні пов'язаний з мак [ ... ]

Як правильно вести Головну книгу?...
Як правильно вести Головну книгу?

Як вести Головну книгу? 21 липня 2021 року Міністерство фінансів України видало нак [ ... ]

Строки давності для застосування штрафів!...
Строки давності для застосування штрафів!

Строки давності штрафів! Граничним строком застосування штрафних санкцій (штра [ ... ]

Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!...
Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!

Нульова декларація з ПДВ 2021! З початку весни поточного року вступили в силу онов [ ... ]

Штрафи за трудовим законодавством 2021!...
Штрафи за трудовим законодавством 2021!

Штрафи за трудовим законодавством На законодавчому рівні в Україні від мінімал [ ... ]

Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!...
Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!

Штрафи за тіньових працівників! Держпраці розповідає, що заходи до притягнення  [ ... ]