X і Z звіти. Контрольна стрічка. Робота з РРО. Повернення. Поломка РРО. Ведення КОРО.

Попереднє програмування - це обо'язкова умова використання РРО

Згідно п. 11 статті 3 Закону про РРО суб'єкти господарювання зобов'язані проводити розрахункові операції через РРО тільки з використанням режиму попереднього програмування:

  • найменування;
  • цін товарів (послуг);
  • та обліку їх кількості - не програмується.

Необхідно забезпечити належний облік кількості реалізованих товарів через РРО, тобто касир повинен забезпечити, щоб в чеку було відображено кількість товару, який був проданий покупцеві.



Що таке фіскальний чек?

Фіскальний чек – розрахунковий документ, надрукований РРО при проведенні розрахунків за продані товари, послуги. Форма ФКЧ-1 приведена в Наказі МФУ від 21.01.2016 №13 Про затвердження Положення про форму та склад розрахункових документів, Порядку подання звітності, пов'язаної з використанням КОРО (РК), форми №3ВР-1 Звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (РК).

Фіскальний чек - особлива форма чека, яка надається покупцеві за допомогою РРО.

Інформація, яка проходить через РРО, зберігається в його фіскальної пам'яті, передається до органів ДПС через підключення до Інтернету, і не може бути змінена або видалена. Тому фіскальний чек приймається як доказ факту продажу / послуги, в т. ч. в суді.


Округлення в фіскальному чеку.
Інструкція від НБУ

Згідно Постанови Правління НБУ від 15.03.2018 р № 25:

  • під округленням загальної суми в чеку розуміють атематичну операцію, яка має на увазі зміни числа в бік збільшення або зменшення з відповідною точністю;
  • юридичні особи та ФОП з 01 липня 2018 р повинні проводити округлення загальних в чеку готівки сум розрахунків;
  • юридичні особи та ФОП з 01 липня 2018 р не повинні проводити округлення при безготівковому розрахунку.


Х-Отчет

Х-звіт - це денний звіт РРО без обнулення інформації пам'яті касового апарату, який дає можливість контролювати і звіряти наявну кількість грошей в РРО з проведеними документами.

Найчастіше його друкують тоді, коли відбувається зміна касирів, або на вимогу перевіряючих, щоб перевірити, чи відповідає сума, зазначена в Х-звіті, фактичній сумі в ящику РРО.

Важливо: X-звіт може бути сформований ТІЛЬКИ до формування Z-звіту.

Х-звіт - містить наступні дані з початку зміни до моменту його роздрукування:

  1. підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) за кожною ставкою ПДВ окремо;
  2. літерні позначення та відповідні ставки ПДВ у відсотках;
  3. суми ПДВ за кожною ставкою;
  4. підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги), продаж (надання) яких не підлягає обкладенню ПДВ;
  5. загальні підсумки розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) з розбивкою за формами оплати;
  6. підсумки розрахункових операцій та суми ПДВ по сумах коштів, виданих покупцям (споживачам послуг), якщо такий результат досягнуто не дорівнює нулю;
  7. суми готівки за операціями «службове внесення» та «службова видача»;
  8. дату і час роздруківки звіту.

Z-Звіт - фіскальний звітний чек

Z-звіт - це денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО.

Він використовується для оприбуткування готівки, прийнятої через РРО, а також для запобігання перевищення максимальної тривалості зміни і блокування РРО.

Ці звіти друкують щодня, крім днів, коли ФОП не використовує РРО взагалі і є відповідний наказ.

Такі звіти потрібно зберігати 1095 календарних днів з дати оформлення.


Округлення в Z-звіті

Згідно Постанови Правління НБУ від 15.03.2018 р № 25 в Z-звіті додані 2 рядки: Загальна вартість придбаних товарів (отриманих послуг) за чеком до округлення » і « округлена знижка/округлена надбавка ».

У загальну суму Z-звіту вказуються суми після округлення.


Нульовий Z-звіт не друкуємо, якщо:

  • Робочий день, РРО включений, але протягом дня не було жодної розрахункової операції.
  • Якщо за день по РРО проведені тільки «службове внесення» та «службова винос».
  • Якщо резервний РРО протягом дня не використовувався, то Z-звіт теж не друкуємо.

Не знаєте як працювати з Z-звітом та X-звітом, звертайтесь до наших спеціалістів, вони обо'зково допоможуть!


Порядок створення контрольної стрічки в ПРРО!

Наказом №477 затверджено:

1. Зміни до Вимог щодо створення контрольної стрічки в електронній формі. Цими Вимогами встановлюються критерії щодо створення контрольної стрічки в електронній формі:

  1. у програмних реєстраторах розрахункових операцій;
  2. вимоги до модемів, за допомогою яких РРО передаватимуть дані в електронній формі дротовими або бездротовими каналами зв'язку згідно з технологією, розробленою НБУ;
  3. у РРО для різних сфер застосування.

Також порядок функціонування Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій.

2. Ним встановлюється механізм функціонування Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій (СОД РРО) щодо отримання від РРО та ПРРО визначених законодавством даних та збереження таких даних у базі даних інформаційно-телекомунікаційної системи Державної податкової служби України.

Відповідно до нього, ПРРО має забезпечувати:

  • під час роботи в режимі офлайн присвоєння кожному створеному електронному розрахунковому документу та фіскальному звітному чеку фіскального номера з діапазону фіскальних номерів, сформованого фіскальним сервером контролюючого органу;
  • створення та зберігання контрольної стрічки на ПРРО у разі здійснення розрахункових операцій у режимі офлайн до передачі електронних розрахункових документів, електронних фіскальних звітних чеків до фіскального сервера. Така передача завершується отриманням від контролюючого органу підтвердження про доставку таких документів.

«Службовий внесок» / «Службовий винос»

Внесення або видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватися через РРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача»», якщо таке внесення чи видача не пов'язані із здійсненням розрахункових операцій (тобто НЕ ПОВ'ЯЗАНІ З ПОКУПКОЮ ТОВАРІВ ТА ПОСЛУГ-ЦЕ СЛУЖБОВІ ОПЕРАЦІЇ);

З цим пунктом потрібно обов'язково ретельно розібратися! Рекомендуємо Вам звернутися до наших фахівців, і Ви не допустите помилок в майбутньому!


Відкриття та закриття зміни РРО

Роботу касира на РРО протягом дня можна розбити на три основних етапи.

Перший етап: підготовка до зміни.

На цьому етапі касир виконує наступні дії:

  1. касир включає РРО;
  2. перевіряє правильність встановлених дати і часу, наявність підключення до мережі Інтернет;
  3. перевіряє наявність чекової та контрольної (для РРО, що друкують контрольну стрічку) стрічок, при необхідності ставить нову стрічку;
  4. перевіряє справність блокувальних пристроїв, пробиває «нульовий» (пробний) чек з метою перевірки чіткості та правильності реквізитів на чеку. Бажано пробити кілька нульових (пробних) чеків для того, щоб переконатися в чіткості і правильності друкування реквізитів на чеку, оскільки в подальшому це зробити буде неможливо. вводить суму розмінної монети, або суму коштів, залишену з попереднього дня (зміни), за допомогою операції «службове внесення».

Другий етап: операції протягом дня (зміни).

Протягом дня у касира є певний набір постійних операцій і операцій, які він робить при необхідності:

  • проводить через РРО розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) з роздрукуванням відповідних розрахункових документів (чеків);
  • особі, яка отримує товар (послуги), видає розрахунковий документ на повну суму проведеної операції. одночасно з видачею здачі або до його видачі.

Третій етап: закінчення зміни. Після закінчення зміни касир:

  • складає щоденний фіскальний звітний чек (Z-звіт) з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО;
  • роздруковує Z-звіт і вносить на його підставі запису в КОРО. Якщо ФОП працює стандартну зміну або день, то друкувати Z-звіт слід після закінчення кожної робочої зміни або робочого дня. Якщо ФОП працює цілодобово, то друкувати Z-звіт можна як після кожної зміни (коли змінюються працівники, при технологічному перерві), так і один раз в день, головне - щоб інтервал між друкуванням звітів не перевищував 24 годин;
  • на підставі даних фіскального звітного чека (Z-звіту) заповнює розділ 2 КОРО;
  • здає виручку в касу або інкасатору;
  • відключає РРО від мережі живлення.

Зміна касира при роботі з РРО

Зміна - період роботи РРО від першої розрахункової операції після оформлення Z-звіту до оформлення наступного Z-звіту за період роботи одного касира. У будь-якому випадку, протягом 24 годин повинен бути оформлений Z-звіт.

Якщо ФОП працює цілодобово, то Z-звіт повинен друкуватися щодня після закінчення робочої зміни, але не пізніше 24 годин цього дня.

Також слід визначитися о котрій Ви відкриваєте зміну та закриваєте? Хто це буде робити?


Розмінна монета

Згідно Постанова НБУ №148, суб'єкти господарювання зобов'язані забезпечувати наявність розмінної монети для видачі здачі.

Контролюючі органи в ході перевірок звертають увагу на забезпечення постійної наявності в касі розмінної монети для видачі здачі. За недостатність розмінної монети для отримання покупцем здачі передбачений адміністративний штраф за ст. 1642 КпАП.

Штраф: перше порушення 136 - 255 грн., Повторне - 170 - 340 грн.


Повернення покупцю - готівковий і безготівковий

Повернення грошових коштів за товар, придбаний за готівкові кошти, повинен бути проведений тільки готівкою.

Повернення грошових коштів за товар, придбаний за безготівковим розрахунком (з використанням платіжної картки) - повинен здійснюватися на платіжну карту, яка використовувалася при покупці.

Повернення товару здійснюється відповідальною особою магазину - директором, заступником, касиром, відповідальною особою.

Для проведення операцій з повернення грошових коштів за товар покупець повинен пред'явити касиру (відповідальній особі):

  • Товар (який планує повернути);
  • Оригінал розрахункового документа (чек);
  • Оригінал документа, посвідчення особи (паспорт або водійські права).

Перед поверненням товару неналежної якості продавцю (виробнику) покупець повинен скласти і подати представнику продавця (виробника) заяву про повернення коштів за товар.

До заяви слід додати розрахунковий документ (фіскальний чек), який підтверджує оплату товару.

На підставі цих документів здійснюється повернення покупцеві грошей і отримання від нього товару.

Якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 гривень, то матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів.


У разі використання КОРО при поломці РРО необхідно:

  1. Заповнити графи 1-2 розділу 4 КОРО.
  2. Реалізовувати товар покупцеві за допомогою розрахункових квитанцій (РК).
  3. Звернутися в ЦСО, який повинен прийняти РРО разом з експлуатаційними документами, актом введення в експлуатацію та довідкою про опломбування. Представник ЦСО повинен зробити запис в КОРО та видати представнику користувача квитанцію, в якій зазначено характер несправності і дату прийняття РРО.
  4. Протягом 2-х робочих днів повідомити територіальний орган ДПС, в якому зареєстрований РРО.
  5. Представник ЦСО заповнює графи 3-5 розділу 4 КОРО (після ремонту). РРО повинен бути опломбований в установленому порядку. Користувачеві знову надається довідка про опломбування (ф. № 1 ЦСО), в якій вказується причина розпломбування та характер несправності.
  6. Заповнити графи 6 і 7 розділу 4 КОРО.

Алгоритм дій при використанні резервного РРО:

У разі роботи з резервним РРО необхідно виконати наступне:

  1. Взяти контрольну стрічку основного РРО.
  2. Ввести в резервний РРО суми розрахунків.
  3. Роздрукувати Z-звіт.
  4. Заповнити розділ 2 КОРО.
  5. Заповнити графи 1, 2 розділу 4 КОРО.
  6. Реалізувати товар покупцеві.
  7. Представник ЦСО заповнює графи 3-5 розділу 4 КОРО (після ремонту).
  8. Заповнити графи 6 і 7 розділу 4 КОРО.
  9. Провести операцію «службова видача».
  10. Надрукувати Z-звіт на резервному РРО.
  11. Заповнити розділ 2 КОРО.
  12. Оформити чек «службове внесення» в основному РРО.
  13. Провести гроші з резервного РРО до основного.
  14. Роздрукувати Z-звіт в кінці дня.

Час роботи без основного РРО обмежена: не більше 7 робочих днів у разі відключення електроенергії або на період ремонту, якщо РРО вийшов з ладу.

У разі поломки РРО центри сервісного обслуговування зобов'язані забезпечувати відновлення його роботи протягом 7 робочих днів (п. 2 ст. 14 Закону № 265).

У разі незабезпечення центром сервісного обслуговування гарантійного ремонту РРО не пізніше 7-го робочого дня з дня передачі в ремонт РРО, центр сервісного обслуговування повинен ввести в експлуатацію належним чином зареєстрований на підприємства резервний РРО (п. 9 розд. ІІІ Порядку про реєстрацію реєстраторів розрахункових операцій і книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.2016 р № 547).


Електронний фіскальний чек

Це документ, створений ПРРО в момент проведення розрахункової операції та зареєстрований фіскальним сервером контролюючого органу з присвоєнням йому фіскального номера фіскальним сервером контролюючого органу або присвоєння йому фіскального номера з діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити розрахункового документа за встановленою формою.


Робота з електронним фіскальним чеком

Закон України «Про внесення змін до Закону України« Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг »та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» від 20.09.2019 р № 128-IX

З 01.08.2020 р електронний розрахунковий документ отримає рівноцінні права з паперовим своїм аналогом.

Суб'єкти господарювання будуть видавати покупцеві розрахунковий документ, створений в паперовій та/або електронній формі.

Електронний фіскальний чек може бути відтворений на дисплеї РРО або дисплеї пристрою, на якому встановлений ПРРО у вигляді QR-коду, з подальшим друком або відправкою на абонентський номер, електронну пошту.


Умови ведення Книги обліку розрахункових операцій (КОРО)

  • Дозволяється працювати і без КОРО, за умови, що при первинній реєстрації РРО потрібно про це вказати в заяві 1-РРО.
  • Використовується КОРО, коли немає світла або зламався РРО.
  • Якщо КОРО немає, то розрахункові операції проводити не можна, потрібно зупинити реалізацію товарів (послуг), (п. 1 гл. 1 розд. ІІ Порядку № 547).

2 види КОРО:

✔ КОРО на РРО

✔ КОРО на господарську одиницю

Не змогли розібратись з темою "РРО"? не знаєте що робити? Приходьте до нас на онлайн-консультацію, будемо раді допомогти!


Якщо у Вас виникли питання, то Ви завжди можете звернутися до нас. З нашою новою послугою - online консультацій, ми можемо відповісти на всі Ваші питання по skype.

Останні новини
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про...
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про доходи?

Який штраф, якщо не подати декларації про доходи?! Податкова декларація подаєтьс [ ... ]

Перереєстрація ПРРО, як здійснити?...
Перереєстрація ПРРО, як здійснити?

Перереєстрація ПРРО! Як інформує ДПС, відповідно до п. 8 розділу II Порядку реєстр [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 рок...
Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 року!

Зміни в проведенні податкових перевірок! ДПС повідомили, що Законом України від  [ ... ]

Коли не потрібно застосовувати РРО?...
Коли не потрібно застосовувати РРО?

Коли не потрібно РРО! Відповідно з пунктом 14 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 р. №265/9 [ ... ]

Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!...
Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!

Щиро вітаємо Вас з Новим 2022 роком та Різдвом Христовим! bsp;... ]

Порядок ведення товарного обліку для ФОП!...
Порядок ведення товарного обліку для ФОП!

Порядок ведення товарного обліку! Порядок набирає чинності через 10 днів з дня йо [ ... ]

ПРРО та як його вибрати?
ПРРО та як його вибрати?

ПРРО та як його вибрати? ПРРО є програмним реєстратором розрахункових операцій,  [ ... ]

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РР...
Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО до 2023 року!

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО! Вже з 2022 року всі платники [ ... ]

Популярні публікації
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2021 роціsp;]

Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при...
Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при перевірці за місцем реалізації товарів?

Штрафи за відсутність первинних документів! Відповідно частини другої t19" target="_blank" rel="noindex">статті 19  [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення...
Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення

Декларація ПДВ-2021! Процес заповнення декларації з ПДВ в Україні пов'язаний з мак [ ... ]

Як правильно вести Головну книгу?...
Як правильно вести Головну книгу?

Як вести Головну книгу? 21 липня 2021 року Міністерство фінансів України видало нак [ ... ]

Строки давності для застосування штрафів!...
Строки давності для застосування штрафів!

Строки давності штрафів! Граничним строком застосування штрафних санкцій (штра [ ... ]

Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!...
Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!

Нульова декларація з ПДВ 2021! З початку весни поточного року вступили в силу онов [ ... ]

Штрафи за трудовим законодавством 2021!...
Штрафи за трудовим законодавством 2021!

Штрафи за трудовим законодавством На законодавчому рівні в Україні від мінімал [ ... ]

Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!...
Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!

Штрафи за тіньових працівників! Держпраці розповідає, що заходи до притягнення  [ ... ]