Все про застосування платіжних терміналів

Все що потрібно знати про платіжні термінали

  1. Коли і хто зобов'язаний застосовувати платіжні термінали.
  2. Коли термінали можна не використовувати.
  3. Кількість платіжних терміналів.
  4. Розрахунки через термінал: чи потрібен РРО?
  5. Відповідальність за незастосування платіжних терміналів.
  6. Єдиний податок і платіжні термінали.
  7. Висновок.

Коли необхідно застосовувати платіжні термінали?

Платіжний термінал - це електронний пристрій, призначений для ініціювання переказу з рахунка, у тому числі видачі готівки, отримання довідкової інформації і друкування документа за операцією із застосуванням спеціального платіжного засобу (СПЗ).

Спеціальний платіжний засіб - платіжна картка, мобільний платіжний інструмент, інший платіжний інструмент, що виконує функцію засобу ідентифікації, за допомогою якого держатель цього інструменту здійснює платіжні операції з рахунку платника або банку, а також інші операції, встановлені договором. У ситуації з платіжними терміналами це переважно банківські платіжні картки (БПК).

Хто зобов'язаний застосовувати платіжні термінали?

Згідно п. 1.32 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 р № 2346-III:

«14.7. Торговці, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг і які відповідно до закону повинні використовувати реєстратори розрахункових операцій, зобов'язані забезпечити можливість здійснення держателями спеціальних платіжних засобів розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням цих спеціальних платіжних засобів (як мінімум трьох міжнародних та / або внутрішньодержавних платіжних систем) ».

На виконання цих норм було прийнято постанову КМУ «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів» від 29.09.2010 р № 878 (далі - постанова № 878) , в якому встановлені терміни обов'язкового переходу на застосування платіжних терміналів суб'єктами господарювання, що здійснюють діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг, які відповідно до закону використовують реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО).

Встановити платіжні термінали повинні ті продавці, які:

 1. Умова 1 - здійснюють діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг;
 2. Умова 2 - згідно із Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р № 265/95-ВР (далі - Закон про РРО) зобов'язані застосовувати РРО.

Крім виконання цих двох умов, слід враховувати норми п. 1 постанови № 878 :

 1. Суб'єкти господарювання, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення від 25 до 100 тис. чоловік;
 2. Суб'єкти малого підприємництва, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення понад 100 тис. чоловік.

Коли термінали можна НЕ використовувати?

Не зобов'язані застосовувати платіжні термінали наступні особи:

 • суб'єкти господарювання, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення менше 25 тис. чоловік;
 • заклади громадського харчування закритого типу, які обслуговують певний контингент споживачів, зокрема особовий склад Збройних Сил та інших військових формувань, студентів, учнів та викладачів вищих, професійно-технічних, загальноосвітніх навчальних закладів, працівників промислових підприємств;
 • підприємства торгівлі з торговою площею до 20 кв. м (крім автозаправних станцій).
 • суб'єкти господарювання, звільнені від використання РРО, зокрема, зазначені в ст. 9 Закону про РРО.

Скільки потрібно платіжних терміналів

Кількість платіжних терміналів відповідно до постанови № 878 повинна становити не менше ніж 50% кількості РРО, а при використанні одного РРО повинен бути один платіжний термінал.

Законодавством не передбачено механізму розрахунку мінімальної кількості платіжних терміналів. За логікою враховуватися повинні РРО, встановлені одним суб'єктом господарювання в одному пункті продажу товарів, громадського харчування та послуг.

Розрахунки через термінал: чи потрібен РРО

Чи потрібно застосовувати РРО при здійсненні розрахунків через платіжний термінал (із застосуванням платіжних карток), які обов'язкові реквізити при цьому повинен містити фіскальний касовий чек і чи вважається сліп (квитанція) розрахунковим документом?

При розрахунках у безготівковій формі із застосуванням платіжних карток (з використанням платіжного терміналу, з'єднаного з РРО, суб'єкт господарювання повинен здійснювати розрахункові операції через належним чином зареєстрований РРО з роздрукуванням відповідних документів.

У разі застосування при проведенні розрахунків з використанням платіжної картки платіжного терміналу, з'єднаного або поєднаного з РРО, касовий чек повинен додатково містити такі обов'язкові реквізити:

 • реквізити платіжної картки (допустимі правилами безпеки платіжної системи), перед якими друкуються великі літери «ПК»;
 • напис «Код авт.» та код авторизації або інший код, що ідентифікує операцію в платіжній системі, крім випадків, коли правила розрахунків платіжної системи передбачають складання розрахункових документів із застосуванням платіжних карток без виконання процедур авторизації;
 • підпис касира та підпис держателя платіжної картки (якщо це передбачено правилами платіжної системи) в окремих рядках, перед якими друкуються відповідно написи «Касир» та «Держатель ПК».

Сліп в розумінні Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р № 265/95-ВР не є розрахунковим документом.

Яка відповідальність за незастосування платіжних терміналів

Прямої окремої норми за незастосування платіжних терміналів в законодавстві України не передбачено. В ході перевірок можуть застосувати адміністративний штраф за ст. 155 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р № 8073-X за порушення правил торгівлі до торговим працівникам і підприємцям в сумі від 17 до 170 грн. (При повторному протягом року порушенні - від 85 до 459 грн.).

Також перевіряючі з управління у справах захисту прав споживачів можуть винести припис про усунення порушення правил торгівлі - встановити платіжні термінали. Якщо таке розпорядження не буде виконано, то за ухилення від його своєчасного виконання перевіряючі зможуть оштрафувати посадових осіб і підприємців на суму від 17 до 306 грн.

Єдиний податок і платіжні термінали

Платники єдиного податку на 1, 2 або 3 групи, які використовують виключно безготівковий розрахунок у своїй діяльності, у яких дохід не перевищує 1 млн на рік - не зобов'язані використовувати РРО.

З огляду на те, що вони не зобов'язані застосовувати РРО, вони також не зобов'язані встановлювати платіжні термінали, навіть при здійснення діяльності в населених пунктах з чисельністю населення понад 100 тис. чоловік.

У разі застосування РРО підприємствами - єдиноподатниками, вони зобов'язані застосовувати платіжні термінали тільки при здійсненні діяльності в населених пунктах з чисельністю населення понад 100 тис. Чоловік.

Єдиноподатник, який звільнений від застосування РРО, за власним бажанням може встановити платіжний термінал, наприклад, для зручності своїх клієнтів при розрахунку. В такому випадку, не дивлячись на наявність платіжного терміналу, єдиноподатник не зобов'язаний встановлювати і РРО. Платіжний термінал - це всього лише спосіб заміни готівкових розрахунків безготівковими при здійсненні розрахунків за місцем знаходження терміналу.

Висновок: останнім часом використання платіжних терміналів стало актуально. Платіжні термінали є зручним засобом розрахунків готівкою за придбаний товар або послуги. Важливо розуміти взаємовідношення платіжного терміналу і РРО. Якщо РРО єдиноподатнику не обов'язково застосовувати, то і платіжний термінал можна не використовувати. Якщо підприємець зобов'язаний застосовувати РРО, то автоматично слід розрахувати кількість платіжних терміналів, яке необхідно використовувати.

Бажаємо всім вдалого бізнесу!


Якщо у Вас виникли питання, то Ви завжди можете звернутися до нас. З нашою новою послугою - online консультацій, ми можемо відповісти на всі Ваші питання по skype.

 

 

 

Останні новини
Розробка додатку «РРО в смартфоні» вже завершуєтьс...
Розробка додатку «РРО в смартфоні» вже завершується!

Розробка додатку «РРО в смартфоні»! Мінфін спільно з ДПС sp;]

Змінено підхід до граничного обсягу доходу «єдинни...
Змінено підхід до граничного обсягу доходу «єдинників» у 2020 році!

Первинне роз’яснення від ДПСУ Як тільки обсяги доходів «єдинників» було збільш [ ... ]

Як не платити ЄСВ, якщо Ви «сплячий» ФОП!...
Як не платити ЄСВ, якщо Ви «сплячий» ФОП!

Списання старих боргів! Якщо ФОП та фізособи, які здійснюють незалежну профдіял [ ... ]

Приват24, Liqpay, Fondy, потребують РРО!...
Приват24, Liqpay, Fondy, потребують РРО!

Розрахунки із застосуванням інтернет-еквайрингу Податківці нагадують, що прода [ ... ]

Нові правила подачі інформації про бенефіціарів!...
Нові правила подачі інформації про бенефіціарів!

Нові правила подачі інформації про кінцевих бенефіціарів!

Заява на реєстрацію РРО та штрафи по ЄСВ на каран...
Заява на реєстрацію РРО та штрафи по ЄСВ на карантині!

Як подати заяву по реєстрації РРО та штрафи по ЄСВ на карантині! Порядок реєстра [ ... ]

Перевірки на "карантині"!
Перевірки на

Мораторій на перевірки під час карантину! До ПКУ внесено зміни за

Єдиний рахунок в Україні!
Єдиний рахунок в Україні!

Єдиний рахунок для податків в Україні! Українців наступного року чекає цікаве н [ ... ]

Популярні публікації
РРО для ФОП з 2020 року, коли застосовувати, як пр...
РРО для ФОП з 2020 року, коли застосовувати, як працювати, та про які штрафи потрібно знати

З 2020 РОКУ, КОЛИ ФОП ЗАСТОСОВУВАТИ РРО, ЯК ПРАЦЮВАТИ З РРО, ТА ЯКІ ШТРАФИ ПРИ ВИКОРИ [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2020 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2020 рік

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2020 роціsp;]

Найняти співробітника або укласти ЦПД!...
Найняти співробітника або укласти ЦПД!

Кого найняти, співробітника, укласти договір з ФОП або укласти ЦПД (Цивільно-прав [ ... ]

Нові перевірки діють вже з 31 грудня!...
Нові перевірки діють вже з 31 грудня!

Новий порядок перевірок Держпраці діє з 31 грудня!!! nbsp;... ]

Як оформити співробітника і заощадити на податках?...
Як оформити співробітника і заощадити на податках?

Як краще оформити співробітника в 2019 році??
ника [ ... ]

Податківці ПОЗБАВЛЯЮТЬ ЄДИНОГО податку за будь-яки...

Податківці, анулюють ЄДИНИЙ податок, якщо є будь-який податковий БОРГ! Всім підпр [ ... ]

Фінансовий моніторинг для підприємця...
Фінансовий моніторинг для підприємця

Фін.Моніторінг.
гроші на картку? Як купити квартиру, машину і не заг [ ... ]

Коли потрібен РРО для Інтернет магазину?...
Коли потрібен РРО для Інтернет магазину?

КОЛИ ІНТЕРНЕТ МАГАЗИНУ НЕ УНИКНУТИ РРО? рібно з [ ... ]

Юрособам в 2020 році потрібно оновити іформацію пр...
Юрособам в 2020 році потрібно оновити іформацію про власників!

Інформацію про бенефіціарів в ЄДР слід оновити в 2020 році! Подання держреєстрато [ ... ]