Все про застосування платіжних терміналів

Все що потрібно знати про платіжні термінали

  1. Коли і хто зобов'язаний застосовувати платіжні термінали.
  2. Коли термінали можна не використовувати.
  3. Кількість платіжних терміналів.
  4. Розрахунки через термінал: чи потрібен РРО?
  5. Відповідальність за незастосування платіжних терміналів.
  6. Єдиний податок і платіжні термінали.
  7. Висновок.

Коли необхідно застосовувати платіжні термінали?

Платіжний термінал - це електронний пристрій, призначений для ініціювання переказу з рахунка, у тому числі видачі готівки, отримання довідкової інформації і друкування документа за операцією із застосуванням спеціального платіжного засобу (СПЗ).

Спеціальний платіжний засіб - платіжна картка, мобільний платіжний інструмент, інший платіжний інструмент, що виконує функцію засобу ідентифікації, за допомогою якого держатель цього інструменту здійснює платіжні операції з рахунку платника або банку, а також інші операції, встановлені договором. У ситуації з платіжними терміналами це переважно банківські платіжні картки (БПК).

Хто зобов'язаний застосовувати платіжні термінали?

Згідно п. 1.32 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 р № 2346-III:

«14.7. Торговці, які здійснюють підприємницьку діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг і які відповідно до закону повинні використовувати реєстратори розрахункових операцій, зобов'язані забезпечити можливість здійснення держателями спеціальних платіжних засобів розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням цих спеціальних платіжних засобів (як мінімум трьох міжнародних та / або внутрішньодержавних платіжних систем) ».

На виконання цих норм було прийнято постанову КМУ «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів» від 29.09.2010 р № 878 (далі - постанова № 878) , в якому встановлені терміни обов'язкового переходу на застосування платіжних терміналів суб'єктами господарювання, що здійснюють діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг, які відповідно до закону використовують реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО).

Встановити платіжні термінали повинні ті продавці, які:

 1. Умова 1 - здійснюють діяльність у сфері продажу товарів, громадського харчування та послуг;
 2. Умова 2 - згідно із Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р № 265/95-ВР (далі - Закон про РРО) зобов'язані застосовувати РРО.

Крім виконання цих двох умов, слід враховувати норми п. 1 постанови № 878 :

 1. Суб'єкти господарювання, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення від 25 до 100 тис. чоловік;
 2. Суб'єкти малого підприємництва, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення понад 100 тис. чоловік.

Коли термінали можна НЕ використовувати?

Не зобов'язані застосовувати платіжні термінали наступні особи:

 • суб'єкти господарювання, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення менше 25 тис. чоловік;
 • заклади громадського харчування закритого типу, які обслуговують певний контингент споживачів, зокрема особовий склад Збройних Сил та інших військових формувань, студентів, учнів та викладачів вищих, професійно-технічних, загальноосвітніх навчальних закладів, працівників промислових підприємств;
 • підприємства торгівлі з торговою площею до 20 кв. м (крім автозаправних станцій).
 • суб'єкти господарювання, звільнені від використання РРО, зокрема, зазначені в ст. 9 Закону про РРО.

Скільки потрібно платіжних терміналів

Кількість платіжних терміналів відповідно до постанови № 878 повинна становити не менше ніж 50% кількості РРО, а при використанні одного РРО повинен бути один платіжний термінал.

Законодавством не передбачено механізму розрахунку мінімальної кількості платіжних терміналів. За логікою враховуватися повинні РРО, встановлені одним суб'єктом господарювання в одному пункті продажу товарів, громадського харчування та послуг.

Розрахунки через термінал: чи потрібен РРО

Чи потрібно застосовувати РРО при здійсненні розрахунків через платіжний термінал (із застосуванням платіжних карток), які обов'язкові реквізити при цьому повинен містити фіскальний касовий чек і чи вважається сліп (квитанція) розрахунковим документом?

При розрахунках у безготівковій формі із застосуванням платіжних карток (з використанням платіжного терміналу, з'єднаного з РРО, суб'єкт господарювання повинен здійснювати розрахункові операції через належним чином зареєстрований РРО з роздрукуванням відповідних документів.

У разі застосування при проведенні розрахунків з використанням платіжної картки платіжного терміналу, з'єднаного або поєднаного з РРО, касовий чек повинен додатково містити такі обов'язкові реквізити:

 • реквізити платіжної картки (допустимі правилами безпеки платіжної системи), перед якими друкуються великі літери «ПК»;
 • напис «Код авт.» та код авторизації або інший код, що ідентифікує операцію в платіжній системі, крім випадків, коли правила розрахунків платіжної системи передбачають складання розрахункових документів із застосуванням платіжних карток без виконання процедур авторизації;
 • підпис касира та підпис держателя платіжної картки (якщо це передбачено правилами платіжної системи) в окремих рядках, перед якими друкуються відповідно написи «Касир» та «Держатель ПК».

Сліп в розумінні Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 р № 265/95-ВР не є розрахунковим документом.

Яка відповідальність за незастосування платіжних терміналів

Прямої окремої норми за незастосування платіжних терміналів в законодавстві України не передбачено. В ході перевірок можуть застосувати адміністративний штраф за ст. 155 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р № 8073-X за порушення правил торгівлі до торговим працівникам і підприємцям в сумі від 17 до 170 грн. (При повторному протягом року порушенні - від 85 до 459 грн.).

Також перевіряючі з управління у справах захисту прав споживачів можуть винести припис про усунення порушення правил торгівлі - встановити платіжні термінали. Якщо таке розпорядження не буде виконано, то за ухилення від його своєчасного виконання перевіряючі зможуть оштрафувати посадових осіб і підприємців на суму від 17 до 306 грн.

Єдиний податок і платіжні термінали

Платники єдиного податку на 1, 2 або 3 групи, які використовують виключно безготівковий розрахунок у своїй діяльності, у яких дохід не перевищує 1 млн на рік - не зобов'язані використовувати РРО.

З огляду на те, що вони не зобов'язані застосовувати РРО, вони також не зобов'язані встановлювати платіжні термінали, навіть при здійснення діяльності в населених пунктах з чисельністю населення понад 100 тис. чоловік.

У разі застосування РРО підприємствами - єдиноподатниками, вони зобов'язані застосовувати платіжні термінали тільки при здійсненні діяльності в населених пунктах з чисельністю населення понад 100 тис. Чоловік.

Єдиноподатник, який звільнений від застосування РРО, за власним бажанням може встановити платіжний термінал, наприклад, для зручності своїх клієнтів при розрахунку. В такому випадку, не дивлячись на наявність платіжного терміналу, єдиноподатник не зобов'язаний встановлювати і РРО. Платіжний термінал - це всього лише спосіб заміни готівкових розрахунків безготівковими при здійсненні розрахунків за місцем знаходження терміналу.

Висновок: останнім часом використання платіжних терміналів стало актуально. Платіжні термінали є зручним засобом розрахунків готівкою за придбаний товар або послуги. Важливо розуміти взаємовідношення платіжного терміналу і РРО. Якщо РРО єдиноподатнику не обов'язково застосовувати, то і платіжний термінал можна не використовувати. Якщо підприємець зобов'язаний застосовувати РРО, то автоматично слід розрахувати кількість платіжних терміналів, яке необхідно використовувати.

Бажаємо всім вдалого бізнесу!


Якщо у Вас виникли питання, то Ви завжди можете звернутися до нас. З нашою новою послугою - online консультацій, ми можемо відповісти на всі Ваші питання по skype.

 

 

 

Останні новини
Розрахунки через LiqРау – і Ви автоматично втрачає...
Розрахунки через LiqРау – і Ви автоматично втрачаєте єдиний податок

Якщо Ви проводити розрахунки через LiqPay - податківці, анулюють ЄДИНИЙ податок! Всі [ ... ]

Фінансовий моніторинг для підприємця...
Фінансовий моніторинг для підприємця

Фін.Моніторінг.
гроші на картку? Як купити квартиру, машину і не заг [ ... ]

Як оформити співробітника і заощадити на податках?...
Як оформити співробітника і заощадити на податках?

Як краще оформити співробітника в 2019 році??
ника [ ... ]

Податківці ПОЗБАВЛЯЮТЬ ЄДИНОГО податку за будь-яки...

Податківці, анулюють ЄДИНИЙ податок, якщо є будь-який податковий БОРГ! Всім підпр [ ... ]

Найпростіший спосіб закриття підприємця...
Найпростіший спосіб закриття підприємця

Як закрити підприємця в 2017 році? Стаття призначена для тих підприємців, які вирі [ ... ]

З 4 січня НБУ заборонив розрахунки готівкою понад ...
З 4 січня НБУ заборонив розрахунки готівкою понад 50 тис.грн.

Починаючи з 4 січня 2017р. НБУ знизив граничну суму розрахунків готівкою для громад [ ... ]

Святкове печиво для ФОП, або які зміни за єдиним п...
Святкове печиво для ФОП, або які зміни за єдиним податком і ЄСВ у 2017 році чекають підприємців

Які зміни для ФОП у 2017 році по єдиному податку і ЄСВ? І кому з ФОП необхідно встанов [ ... ]

Нагадуємо Фіз. і Юр. Особам про нерухомість, РРО т...
Нагадуємо Фіз. і Юр. Особам про нерухомість, РРО та ЕЦП

При зміні ПІБ або адреси - чи потрібно перереєструвати договір, з податковою про  [ ... ]

Звітність підприємця при зміні групи єдиного подат...
Звітність підприємця при зміні групи єдиного податку або системи оподаткування

Зміна системи оподаткування або зміна групи єдиного податку часто призводять до  [ ... ]

Популярні публікації
Штрафи по єдиному податку
Штрафи по єдиному податку

Як уникнутиритичних ситуацій якщо Ви
trong> Дана стаття присвячен [ ... ]

Найпростіший спосіб закриття підприємця...
Найпростіший спосіб закриття підприємця

Як закрити підприємця в 2017 році? Стаття призначена для тих підприємців, які вирі [ ... ]

Звітність підприємця при зміні групи єдиного подат...
Звітність підприємця при зміні групи єдиного податку або системи оподаткування

Зміна системи оподаткування або зміна групи єдиного податку часто призводять до  [ ... ]

Святкове печиво для ФОП, або які зміни за єдиним п...
Святкове печиво для ФОП, або які зміни за єдиним податком і ЄСВ у 2017 році чекають підприємців

Які зміни для ФОП у 2017 році по єдиному податку і ЄСВ? І кому з ФОП необхідно встанов [ ... ]

З 4 січня НБУ заборонив розрахунки готівкою понад ...
З 4 січня НБУ заборонив розрахунки готівкою понад 50 тис.грн.

Починаючи з 4 січня 2017р. НБУ знизив граничну суму розрахунків готівкою для громад [ ... ]

Нагадуємо Фіз. і Юр. Особам про нерухомість, РРО т...
Нагадуємо Фіз. і Юр. Особам про нерухомість, РРО та ЕЦП

При зміні ПІБ або адреси - чи потрібно перереєструвати договір, з податковою про  [ ... ]

Податківці ПОЗБАВЛЯЮТЬ ЄДИНОГО податку за будь-яки...

Податківці, анулюють ЄДИНИЙ податок, якщо є будь-який податковий БОРГ! Всім підпр [ ... ]

Як оформити співробітника і заощадити на податках?...
Як оформити співробітника і заощадити на податках?

Як краще оформити співробітника в 2019 році??
ника [ ... ]

Розрахунки через LiqРау – і Ви автоматично втрачає...
Розрахунки через LiqРау – і Ви автоматично втрачаєте єдиний податок

Якщо Ви проводити розрахунки через LiqPay - податківці, анулюють ЄДИНИЙ податок! Всі [ ... ]