Заповнення розрахункових документів при готівкових розрахунках

До нас звернувся бухгалтер Надія з питанням, який багатьох цікавить. Тому ми вирішили написати про це статтю. Питання полягає в наступному:

«Я працюю бухгалтером у фітнес клубі. Наші клієнти оплачують наші послуги готівкою, на що ми оформляємо прибуткові касові ордери (ПКО). Бувають випадки, коли клієнти відмовляються вказувати свої прізвище, ім'я та по батькові.

Питання: Чи дозволено законодавством, в графі «Прийнято від» в ПКО вказувати «Кінцевий споживач» без вказівки ф.і.о. платника?»

Питання заповнення розрахункових документів цікавить не тільки бухгалтерів підприємств, але й підприємців. Про що і піде мова в даній статті.

Просте запитання, але однозначну відповідь знайти важко. Поради щодо заповнення ПКО спірні і поверхневі. Керуватися слід, перш за все, Положенням про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженим Постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 р. (далі Положення № 637). Але про все по порядку.

З одного боку, в касовому ордері присутні обов'язкові реквізити, які потрібно заповнити в обов'язковому порядку (сума, дата і т.д.). З іншого боку, згідно з абз. 5 п. 3.10 Положення № 637, дозволяється залишити без заповнення поле «Прийнято від». Правда, тільки в тому випадку, коли ПКО виписується на загальну суму, наприклад при отриманні грошей в банку на виплату зарплати і оприбуткуванні їх у касі. Так як ця норма не стосується розглянутого випадку, то залишати порожнім поле «Прийнято від» ми не радимо. При податковій перевірці, відсутність зазначеного реквізиту в ПКО, можуть кваліфікувати як порушення порядку здійснення готівкових розрахунків за послуги. Сума штрафу за таке порушення згідно ст. 16315 і ст. 2342 Кодексу про адміністративні правопорушення України може становити 100 - 200 НМДГ (це від 1700 грн. до 3400 грн.).

У розглянутому випадку, якщо в графу «Прийнято від» в ПКО, вносити запис «Кінцевий споживач», то клієнт не отримує на руки розрахунковий документ, оскільки факт отримання грошей саме від того чи іншого клієнта не підтверджується (не підтверджується його ідентифікація за ф.і.о.). Таке оформлення документації тягне за собою порушення п. 1 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР (далі ЗУ про РРО). Згідно п. 1 ст. 9 Закону України про РРО № 265/95-ВР від 06.07.95 р.: право працювати без реєстратора розрахункових операцій (далі РРО) надано тим суб'єктам господарювання, які надають послуги та видають квитанції до ПКО. Такі дії співробітниками податкової служби можуть бути кваліфіковані як невидача розрахункового документа, що зобов'язує суб'єкт господарювання встановити РРО. Наслідки такої кваліфікації найрізноманітніші: від вимоги встановити РРО, до - нарахування штрафу в п'ятикратному розмірі від суми виручки, отриманої без застосування РРО. У абз. 2 п. 11 ст. 8 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.91 р. № 1023-XII також зазначений обов'язок видачі розрахункових документів клієнту.

Що стосується підприємців: то вони нарівні з підприємствами зобов'язані зареєструвати РРО та видавати касовий чек. Підприємці на єдиному податку звільнені від обов'язкової постановки на облік РРО та зобов'язані видавати кожен раз при отриманні готівки, розрахунковий документ із заповненими обов'язковими реквізитами. Докладніше про це читайте у статті ... "Чи обов'язково встановлювати РРО підприємцю на єдиному податку".

Право визначати форму і зміст розрахункових документів надано Державній податковій службі України (ст. 8 Закону про РРО). Докладніше про це читайте у статті ... "Які реквізити мають бути зазначені на вашому товарному чеку?". Так, співробітники податкової служби в 2000 р. затвердили наказом ДПАУ від 01.12.2000 р. № 614 Положення «Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі положення № 614). п. 2.1. Положення № 614 закріплено, що відсутність хоча б одного з обов'язкових реквізитів, неправильне оформлення, тягне невизнання розрахункового документа і констатується як порушення вимог ЗУ про РРО. Це стосується касових, товарних чеків, розрахункових квитанцій, проїзних та інших документів, об'єднаних Законом про РРО терміном "розрахунковий документ".

Які наслідки такого порушення у підприємців?

Порушення форми або змісту розрахункового документа податкові органи розцінюють як відсутність розрахункового документа з відповідними штрафними санкціями, згідно п. 1 ст. 17 Закону про РРО:

  • За порушення, вчинене вперше протягом календарного року, передбачено штраф у розмірі 1 грн.;
  • За повторне порушення - штраф у розмірі 100% вартості проданих товарів з порушенням ЗУ про РРО;
  • За кожне повторне порушення - штраф у п'ятикратному розмірі вартості реалізованих товарів і послуг з порушенням законодавства.

Більш докладно про штрафи для підприємців читайте в статтях:

Резюмуючи сказане, компанія «Аудит. Бухгалтерія. Аутсорсинг» не радить в графі «Прийнято від» в ПКО, вказувати «Кінцевий споживач», т. я. це може привести до штрафних санкцій. Краще переконати клієнта вказати свої реквізити, і тим самим уникнути штрафів. Це стосується не тільки заповнення прибуткових касових ордерів, а й усіх розрахункових документів, в т.ч. розрахункової документації підприємців.

Якщо у вас виникли питання, звертайтесь, компанія «Аудит. Бухгалтерія. Аутсорсинг» завжди готова надати консультації, допомогти вирішити виниклі питання. 

 

 

 

Останні новини
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2021 роціsp;]

З Різдвом Христовим!
З Різдвом Христовим!

З Різдвом Христовим! входить в хату,
буде багате.
 ... ]

В яких випадках при наданні послуг не застосовуєт...
 В яких випадках при наданні послуг не застосовується РРО?

РРО не застосовується! Вам не потрібно застосовувати реєстратор розрахункових  [ ... ]

Зміни для підприємців у 2021 році!...
Зміни для підприємців у 2021 році!

Нововведення 2021 року! Під кінець 2020 року ухвалено декілька законодавчих змін, що [ ... ]

Як перейти на Єдиний рахунок у 2021 році!...
Як перейти на Єдиний рахунок у 2021 році!

Перехід на Єдиний рахунок! у у підприємців можуть використову [ ... ]

З Новим Роком 2021!!!
З Новим Роком 2021!!!

З Новим Роком! вим, з новим щастям!
буде настрій.
bsp;[ ... ]

Нові трудові перевірки!
Нові трудові перевірки!

Трудові перевірки! Черговий законопроект щодо змін КЗпП розробили в Мінекономі [ ... ]

Увага! План-графік перевірок ДПС на 2021 рік!...
Увага! План-графік перевірок ДПС на 2021 рік!

План-графік перевірок ДПС на 2021 рік! 24 грудня 2020 року ДПСУ . ]

План перевірок ФСС на І квартал 2021 року затвердж...
План перевірок ФСС на І квартал 2021 року затверджено!

План перевірок ФСС! З березня 2019 року відновлено проведення планових перевірок  [ ... ]

Популярні публікації
РРО для ФОП з 2020 року, коли застосовувати, як пр...
РРО для ФОП з 2020 року, коли застосовувати, як працювати, та про які штрафи потрібно знати

З 2020 РОКУ, КОЛИ ФОП ЗАСТОСОВУВАТИ РРО, ЯК ПРАЦЮВАТИ З РРО, ТА ЯКІ ШТРАФИ ПРИ ВИКОРИ [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2020 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2020 рік

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2020 роціsp;]

Найняти співробітника або укласти ЦПД!...
Найняти співробітника або укласти ЦПД!

Кого найняти, співробітника, укласти договір з ФОП або укласти ЦПД (Цивільно-прав [ ... ]

Здача річної звітності 2020!
Здача річної звітності 2020!

Здача річної звітності! п помиляються, що здають звітність ті [ ... ]

Нові перевірки діють вже з 31 грудня!...
Нові перевірки діють вже з 31 грудня!

Новий порядок перевірок Держпраці діє з 31 грудня!!! nbsp;... ]

Як оформити співробітника і заощадити на податках?...
Як оформити співробітника і заощадити на податках?

Як краще оформити співробітника в 2019 році??
ника [ ... ]

Фінансовий моніторинг для підприємця...
Фінансовий моніторинг для підприємця

Фін.Моніторінг.
гроші на картку? Як купити квартиру, машину і не заг [ ... ]

Коли потрібен РРО для Інтернет магазину?...
Коли потрібен РРО для Інтернет магазину?

КОЛИ ІНТЕРНЕТ МАГАЗИНУ НЕ УНИКНУТИ РРО? рібно з [ ... ]

Юрособам в 2020 році потрібно оновити іформацію пр...
Юрособам в 2020 році потрібно оновити іформацію про власників!

Інформацію про бенефіціарів в ЄДР слід оновити в 2020 році! Подання держреєстрато [ ... ]