Закон № 4834-VI та Закон № 4915-VI які зміни для Юридичних осіб

 

Літо 2012 р. виявилося «спекотним» в прямому і переносному сенсі цього слова. Цього літа вступив в дію Митний Кодекс України, низку Законів України, що вносять поправки до Податкового Кодексу України та як не дивно і в Митний Кодекс

«Про внесення змін до Податкового Кодексу України (далі за текстом ПКУ) щодо удосконалення деяких податкових норм» № 4834-VI від 24.05.2012 р. (далі за текстом - Закон № 4834), який набрав чинності з 1 липня 2012 року.

«Про внесення змін до Податкового та Митного кодексів України щодо узгодження їх окремих норм» № 4915-VI від 17.06.2012 р. (далі за текстом - Закон № 4915), який набрав чинності з 8 липня 2012 року.

Очевидно, що Законами внесені суттєві поправки до податкового кодексу. Законодавці змушені усувати прогалини законодавства. Кожна поправка до кодексу є наслідком життєвих нестиковок, суперечок між податковою службою та платниками податків, втрат платників податків через неспроможність чинного законодавства. Шкода, що з таким запізненням, ухвалюються потрібні зміни до кодексу. Як кажуть: «Краще пізно, ніж ніколи». Але поряд з «корисними» поправками, з'являються нові й нові питання і нестиковки. Мабуть, чекає довгий і нелегкий шлях податкового реформування. Сьогоднішні зміни, це не кінець митарства, а тільки початок. І чим більше поправок, тим важче платнику податків розібратися із змінами, тому ми, компанія «Аудит. Бухгалтерія. Аутсорсинг» в черговий раз спробуємо запропонувати до розгляду наші коментарі до прийнятих змін до Податкового кодексу.

Законом № 4834 внесено корективи практично в усі розділи ПКУ. Законом № 4915 внесено зміни переважно в розділ V, оскільки Закон № 4915 прийнято з метою узгодження та удосконалення норм ПКУ та Митного Кодексу України (далі за текстом МКУ). Нововведення безпосередньо стосуються ПДВ, тому про зміни, внесені Законом № 4915, мова піде в розділі ПДВ. А поки зупинимося на корективі Закону № 4834.

Для повної картини про зміни внесені в закон № 4834 -VI рекомендуємо так само прочитати статті:

Зміни до першого розділу кодексу менш помітні на загальному тлі нововведень, але від цього не менш значущі. В основному вони стосуються термінології, про що мова піде нижче.

Зміни до розділу ІІ ПКУ «Адміністрування податків та зборів...»

1. Податкова звітність

Закон № 4834 підкоригував формулювання ст. 46.6. ПКУ, яка раніше носила двояке трактування. Нововведення однозначно законодавчо закріпили нове формулювання ст. 46.6: «до визначення нових форм декларацій ( розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення». Сподіваємося, відтепер у платників податків не викликатиме сумнівів однозначність застосування статті.

Своєрідним коригуванням глави про податкову звітність стало усунення підписання звітності директором двічі ( при відсутності бухгалтера на підприємстві). Якщо раніше за відсутності на підприємстві посади бухгалтера, директор змушений був розписуватися в декларації двічі - за себе і за особу, відповідальну за ведення бухобліку, то з внесенням змін, директор може підписати звітність особисто за себе.

2. Податкові консультації та перевірки

Метою податкової консультації служить роз'яснення діючих норм податкового законодавства, а не зміна діючих або введення нових. Відповідно, узагальнюючі податкові консультації не можна розглядати як нормативно - правові акти, а тому немає необхідності їх оприлюднити саме в друкованому виданні. Відповідно, узагальнюючі консультації можуть бути опубліковані як в друкованих ресурсах, так і в Інтернет -ресурсах. Саме про можливість надання узагальнюючих податкових консультацій за допомогою Інернет - ресурсів мова йде в доповненні до ст. 56.2, прийнятому Законом № 4834. Безсумнівно, нововведення має плюси і мінуси. Хотілося б, щоб нововведення дозволило представникам податкової служби оперативно узагальнювати податкові консультації, щоб законодавство було зрозуміліше і простіше в застосуванні.

В області перевірок привабливим нововведенням можна відзначити той факт, що податкова служба з 1 Липня 2012 p втратила право вимагати пояснення від платників податків з питань, що виникають під час перевірок. Пояснення платники податків зможуть надавати тільки за бажанням.

Це не єдине нововведення в галузі перевірок. Зміни торкнулися актів документальної невиїзної перевірки та ряду інших питань, які сподіваємося, зможемо розглянути в окремій публікації.

3.Податкове повідомлення і податкова застава

Завдяки нововведенням, з 1 липня 2012 податкова служба має право направляти податкові повідомлення тільки за суми понад 20 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян (раніше ця сума дорівнювала 17 грн.). Якщо сума боргу платника податків менше затвердженої законом, то вона накопичується шляхом нарахування пені та по досягненню 340 грн. ( 20 неоподатковуваних мінімумів ), направляється платнику податків повідомлення.

За наявності у платника податків податкового боргу понад 340 грн. до нього застосовується податкова застава (до зазначеної суми - не застосовується). Законом № 4834 внесено коригування щодо підстави припинення податкової застави, зазначеного в п.п. 93.1.3. До змін підставою був названий факт прийняття відповідного рішення судом, що некоректно, тому що судове рішення обов'язкове для виконання тільки з моменту набрання чинності. Завдяки змінам, підставою вважається «набуття чинності відповідного рішення суду про припинення податкової застави у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства».

Нововведення в кодекс відтепер дозволяють платнику податків самостійно продати майно, яке перебуває у податковій заставі, за умови, що прийнято відповідне рішення про продаж майна. Для продажу необхідно окрему письмову згоду податкової служби. Згода не надається, якщо розглянутий продаж майна знижує платоспроможність платника податків. Всі грошові кошти від продажу заставного майна спрямовуються на погашення податкового боргу.

Зверніть увагу: якщо платнику податків надіслано податкове повідомлення, а після сума податкового боргу змінилася, то нове податкове повідомлення не надсилається.

4. Постановка на податковий облік

Порядок постановки на податковий облік зазнав кардинальних змін, але новий порядок вступить в дію тільки з 17 грудня 2012 одночасно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо взяття на облік юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 24.05.2012 р. № 4839 -VI.

Відстрочка вступу нововведень пов'язана з підготовкою до практичного впровадження нового порядку.

Нововведення свідчать, що взяття на податковий облік юридичних та фізичних осіб здійснюватиметься шляхом отримання виписки з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб (сьогодні виходить довідка 4 - ОПП).

Виписка з реєстру буде містити дані про взяття на облік в органі податкової служби, органі статистики та Пенсійному фонді України, а також дані про основний вид діяльності і т.д. Така виписка з Єдиного державного реєстру буде надаватися в банк при відкритті поточного чи іншого рахунку (п. 69.1 ПКУ). Очевидно, що за даними змінами, ще буде прийнято ряд нормативних актів відповідних державних служб і органів.

Зміни до розділу ІІІ ПКУ «Податок на прибуток»

1. Перенесення збитків минулих років

До найбільш істотних нововведень можна віднести зміни, що стосуються перенесення збитків минулих років з податку на прибуток. З можливістю перенесення збитків, що виникли до прийняття податкового кодексу, представники податкової служби не погоджувалися, дозволяли переносити тільки збитки «ери ПКУ».

Законом № 4834 внесено зміни до розділу XX «Перехідні положення» ПКУ. Нововведення визначають нову методику перенесення збитків, що утворилися станом на 01.01.2012 р. (з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування за 2010 рік). Якщо у платника податків за 2011 р. дохід склав 1 ( один) млн. грн., То такий платник податку може перенести збитки минулих років у загальному порядку - збитки, що виникли станом на 01.01.2012 р., включаються до витрат за підсумками I півріччя 2012 року і враховуватимуться до повного погашення такого від'ємного значення. Якщо у платника податків за 2011 р. дохід склав понад 1 (одного ) млн. грн., то такий платник податків збитки, що виникли станом на 01.01.2012 р., погашає протягом 4 років (у 2012 - 2015 рр.. ) Рівномірно по 25 % від суми виниклого від'ємного значення з запропонованої законодавцями схемою. Якщо за 2012-2015 рр.. сума збитків не погашається, то вона втрачається для платника податків остаточно. Можливо, дана позиція буде переглянута, але на сьогодні вона залишається в такому вигляді.

2. Включення загальновиробничих витрат до витрат у податковому обліку

Останні зміни торкнулися уточнення часу включення до витрат у податковому обліку нерозподілених постійних загальновиробничих витрат. Завдяки нововведенням, нерозподілені постійні загальновиробничі витрати дозволено включати до витрат у податковому обліку в періоді їх виникнення, без очікування періоду виникнення доходу.

3. Витрати на спеціальний одяг і спеціальне харчування

Закон № 4834 уточнив, що в «податкові» витрати потрапляють витрати на забезпечення найманих працівників спеціальним (форменим ) одягом, взуттям , миючими та знезаражуючими засобами, засобами індивідуального захисту, а також продуктами спеціального харчування, не тільки затверджені Кабінетом Міністрів України, а й відповідно до галузевих норм безплатної видачі працівникам спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту. Оскільки перелік можливих норм для застосування розширений, то доцільно зайнятися пошуком, щоб законно включати витрати в податковому обліку.

4. Ремонт основних засобів у рамках 10 % ліміту

До внесення змін ремонт адміністративних, збутових та інших основних засобів відбивався в податковому обліку у витратах того періоду, в якому проводили ремонт. Тільки ремонт основних засобів, виробничого і загальновиробничого призначення, шляхом розподілу включався у виробничу собівартість і списувався у витрати лише після реалізації продукції. Як наслідок, виникали тимчасові податкові різниці.

Після коректування п. 146.12 ПКУ передбачає єдиний порядок списання ремонтних витрат, хоча через наявність 10% - го ліміту повної рівності бухгалтерських та податкових показників не досягти.

5. Курсові різниці, неприбуткові організації та інші зміни

Довгий час некоректне формулювання ст. 153.1 викликала обговорення методики розрахунку і різні домисли у відображенні в обліку операцій з придбання та купівлі іноземної валюти. Законом підкориговано положення щодо придбання та продажу іноземної валюти. Мабуть, це чергова спроба усунути недоробку, правда, поки не дуже успішна. Але це окрема тема для обговорення.

Завдяки нововведенням розширено список неприбуткових організацій. Виділено окремими пунктами в списку неприбуткових організацій - організації роботодавців та їх об'єднань, а також садівничі та гаражні кооперативи або суспільства. Відповідно, у даних підприємств автоматично змінюється порядок обліку.

Законом № 4834 підкоректовані статті про амортизацію створених нематеріальних активів, про виплати нерезидентам за рекламу. Звертаємо увагу, це не повний перелік змін, а тільки самі основні, щоб ознайомитися з нововведеннями.

Зміни до розділу ІV ПКУ «Податок c доходів фізичних осіб»

Закон № 4834 вніс зміни і в ІV розділ Податкового кодексу, відповідно зміни торкнулися фізичних осіб.

1. Перерахунок ПДФО.

Нововведеннями відкоректований порядок перерахунку ПДФО. Роботодавець при проведенні перерахунку ПДФО особам, у яких база оподаткування доходів у будь-якому місяці перевищила 10 - кратний розмір мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року, керується абзацом другим п. 167.1 ПКУ.

2. Звітність з ПДФО.

Змінено порядок подання до податкової служби декларації з ПДФО. Відтепер обов'язок подати декларацію закріплений у платника податків, який протягом звітного року одержував доходи у вигляді заробітної плати та винагород за цивільно - правовими договорами від двох і більше податкових агентів, при цьому загальна річна сума таких доходів перевищила 120 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.

3. Додаткове благо і неоподатковуваний дохід

Завдяки нововведенням, в неоподатковуваний дохід відтепер можна включати: індексацію пенсій; компенсаційні виплати в іноземній валюті працівникам дипломатичної служби; доходи від операцій з валютними цінностями (крім цінних паперів), пов'язаних з переходом права власності на такі валютні цінності, а також інвестиційний прибуток від операцій з борговими зобов'язаннями НБУ.

Зверніть увагу, до оподатковуваного доходу не включається вартість використання житла, інших об'єктів матеріального або нематеріального майна, що належить роботодавцю, наданих платнику податку у безоплатне користування, якщо таке надання зумовлене виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору ( контракту) чи передбачене нормами колективного договору. Іншими словами, дохід від використання житла та іншого майна, наданих працівнику в безплатне користування, не обкладається ПДФО при виконанні одночасно двох умов: майно належить роботодавцю на праві власності і надання в користування зумовлене виконанням платником податку трудової функції.

Зміни до розділу V ПКУ «Податок на додану вартість».

1. Податкова накладна: форма і термін реєстрації

Одним з важливих для кожного платника податків ПДВ стали зміни, які торкнулися податкових накладних. Відтепер, покупець може вибирати форму податкової накладної: паперову або електронну, якщо дана податкова накладна реєструється в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі за текстом ЄРПН ). Якщо надається електронна податкова накладна, то паперову становити не обов'язково. Якщо податкова накладна не реєструється в ЄРПН, то вона формується не залежно від побажання покупця - у паперовому вигляді.

Нововведеннями зменшено термін реєстрації податкових накладних в ЄРПН. З 1 липня 2012 податкову накладну потрібно зареєструвати протягом 15 календарних днів, наступних за днем її складання. Крім того, податкова накладна може бути надана покупцеві до реєстрації в ЄРПН, про що внесено зміни до п. 201.10 ПКУ.

2. Добровольне отримання статусу платника ПДВ, термін отримання свідоцтва

Однією з радісних новин стала зміна в п. 182.1 ПКУ. З 01 липня 2012 р. для отримання статусу платника ПДВ достатньо тільки одного бажання платника податків, усунені всі зайві обмеження. Для обов'язкової реєстрації платником ПДВ умови реєстрації та строки подання заяви не змінилися. Зменшено термін отримання свідоцтва платника ПДВ з 10 до 5 робочих днів. Мабуть дуже вигідно державі, щоб чисельність платників податків ПДВ значно збільшилася.

3. Нововведення в рамках анулювання ПДВ

Законом № 4834 затверджено дати анулювання ПДВ. Згідно, п. 184.2 ПКУ, анулювання реєстрації здійснюється на дату:

  • подання заяви платником податку або прийняття рішення органом державної податкової служби про анулювання реєстрації, якщо у свідоцтві про реєстрацію платника податку не був визначений граничний термін дії;
  • зазначену у судовому рішенні;
  • закінчення строку дії свідоцтва про реєстрацію платника податку;
  • передує дню втрати особою статусу платника податку на додану вартість.

Одним з найменш «радісних нововведень», слід зазначити введену обов'язковість включення в умовне постачання при анулюванні ПДВ послуг, за якими раніше декларувався податковий кредит і який залишився не використаним в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності. Тепер при плануванні анулювання свідоцтва ПДВ слід перевірити всі активи, в т.ч. послуги щодо використання у господарській діяльності і при необхідності відкоригувати.

4. Податковий кредит при зміні призначення використання товарів, послуг...

Завдяки нововведенням, дозволено відображати ( відновлювати ) податковий кредит платником податку при переході товарів, послуг з пільгових ( негосподарських ) операцій в оподатковувану діяльність або при переведенні невиробничих необоротних активів у виробничі. Причому кількість переходів і переказів не має значення. Підставою для відновлення податкового кредиту є бухгалтерська довідка. Безсумнівно «підвищилася» значимість бухгалтерської довідки в податковому обліку. Мабуть відтепер бухгалтерської довідки буде достатньо для включення до податкового кредиту сум ПДВ сплачених (нарахованих ) при придбанні товарів / послуг, необоротних активів, які раніше не використовувалися, але з певного моменту починають використовуватися в оподатковуваних операціях.

У статті розглянуті не всі нововведення ПДВ. Зміни торкнулися також питань розподілу вхідного ПДВ, особливостей обліку ПДВ у туристичній діяльності, «Металобрухтні» пільги, ПДВ у сільськогосподарській діяльності тощо

Очевидно, що Закон № 4834 вніс ряд істотних змін щодо питань, що стосуються як окремих платників податків, так і всіх платників податків ПДВ в цілому. Не менш значущі нововведення в розділ «ПДВ» податкового кодексу внесені Законом № 4915. Цей закон вніс поправки в цілий ряд термінів. Щоб уникнути двозначності і протиріччя термінології податкового та митного кодексів, в ПКУ законодавці дали посилання, що терміни, що стосуються митниці трактуються, згідно МКУ. До таких відносяться такі терміни, як магазин безмитної торгівлі, митні режими, міжнародне експрес - відправлення, міжнародне поштове відправлення і ряд інших термінів.

Законом № 4915 внесено зміни до ст. 190 ПКУ, якими на законодавчому рівні закріплено, що базою оподаткування ПДВ для товарів, що ввозяться на митну територію України, є договірна ( контрактна) вартість, але не нижче митної вартості цих товарів, визначеної відповідно до розділу III МКУ, з урахуванням мита та акцизного податку, які підлягають сплаті та включаються до ціни товарів.

Але лідером серед нововведень, безсумнівно, можна назвати статтю 191 ПКУ, яка зазнала ряд істотних змін. Згідно останніх нововведень, не є об'єктом оподаткування ПДВ операції з:

  • ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України незалежно від обраного митного режиму товарів, митна вартість яких не перевищує еквівалент 100 євро ( пп. 196.1.16 ПКУ);
  • ввезення на митну територію України у несупроводжуваному багажі, на адресу одного одержувача в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях, на адресу одного одержувача протягом однієї доби у міжнародних експрес - відправленнях товарів, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 300 євро ( пп. 196.1.17 ПКУ);
  • ввезення на митну територію України фізичними особами у ручній поклажі та / або у супроводжуваному багажі товарів (крім підакцизних товарів та особистих речей), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, через пункти пропуску через державний кордон України, які відкриті для повітряного сполучення;
  • ввезення на митну територію України фізичними особами у ручній поклажі та / або у супроводжуваному багажі товарів (крім підакцизних товарів та особистих речей), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України ( пп. 196.1.18 ПКУ).

Що «радує», не так давно вступив в дію Митний Кодекс України, але в нього теж вже вносяться зміни. Зміни торкнулися:

  • строків та порядку тимчасового ввезення громадянами- нерезидентами транспортних засобів особистого користування на митну територію України;
  • правового регулювання щодо притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.

У статті розглянуті не всі зміни, які введені Законами № 4834 і № 4915. Приміром, крім зазначених вище нововведень, нововведення торкнулися майже всіх місцевих податків і зборів, екологічного податку, плати за землю та збору за спеціальне використання води. Сподіваємося нововведення з даних питань, ми зможемо розглянути в окремій публікації.

Підсумовуючи сказане, хочеться відзначити, що Закон № 4834 і Закон № 4915 не замінюють і не повторюють один одного, вони разом вносять поправки до чинного податкового кодексу. Слід визнати, що нововведення з одного боку позитивні, з іншого - м'яко кажучи «не зовсім», з третього - народжують нові недоробки, питання і ще раз питання. А по сему, мабуть це не остання і не передостання поправка до кодексу.

Останні новини
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про...
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про доходи?

Який штраф, якщо не подати декларації про доходи?! Податкова декларація подаєтьс [ ... ]

Перереєстрація ПРРО, як здійснити?...
Перереєстрація ПРРО, як здійснити?

Перереєстрація ПРРО! Як інформує ДПС, відповідно до п. 8 розділу II Порядку реєстр [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 рок...
Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 року!

Зміни в проведенні податкових перевірок! ДПС повідомили, що Законом України від  [ ... ]

Коли не потрібно застосовувати РРО?...
Коли не потрібно застосовувати РРО?

Коли не потрібно РРО! Відповідно з пунктом 14 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 р. №265/9 [ ... ]

Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!...
Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!

Щиро вітаємо Вас з Новим 2022 роком та Різдвом Христовим! bsp;... ]

Порядок ведення товарного обліку для ФОП!...
Порядок ведення товарного обліку для ФОП!

Порядок ведення товарного обліку! Порядок набирає чинності через 10 днів з дня йо [ ... ]

ПРРО та як його вибрати?
ПРРО та як його вибрати?

ПРРО та як його вибрати? ПРРО є програмним реєстратором розрахункових операцій,  [ ... ]

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РР...
Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО до 2023 року!

Пропонують відтермінувати тотальну фіскалізацію РРО! Вже з 2022 року всі платники [ ... ]

Популярні публікації
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2021 роціsp;]

Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при...
Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при перевірці за місцем реалізації товарів?

Штрафи за відсутність первинних документів! Відповідно частини другої t19" target="_blank" rel="noindex">статті 19  [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення...
Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення

Декларація ПДВ-2021! Процес заповнення декларації з ПДВ в Україні пов'язаний з мак [ ... ]

Як правильно вести Головну книгу?...
Як правильно вести Головну книгу?

Як вести Головну книгу? 21 липня 2021 року Міністерство фінансів України видало нак [ ... ]

Строки давності для застосування штрафів!...
Строки давності для застосування штрафів!

Строки давності штрафів! Граничним строком застосування штрафних санкцій (штра [ ... ]

Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!...
Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!

Нульова декларація з ПДВ 2021! З початку весни поточного року вступили в силу онов [ ... ]

Штрафи за трудовим законодавством 2021!...
Штрафи за трудовим законодавством 2021!

Штрафи за трудовим законодавством На законодавчому рівні в Україні від мінімал [ ... ]

Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!...
Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!

Штрафи за тіньових працівників! Держпраці розповідає, що заходи до притягнення  [ ... ]