Казка для підприємців, - чи чого чекати підприємцям від спрощеної системи оподаткування в 2012 році.

Вже майже рік Україна живе за Податковим Кодексом, яким були внесені зміни до всіх податків. Особливим виключенням до теперішнього часу був єдиний податок, стосовно якого зміни були майже відсутні. Нарешті, 20 жовтня 2011 р. Верховна Рада прийняла Законопроект №8521 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності". .

Неможливо однозначно стверджувати, що заплановані зміни на краще, але безперечно є й позитивні зміни. Але як то кажуть в кожній казці є свій казковий «змій», а в кожній бочці з медом, ложка дьогтю. Бажаючи застерегти від того що в новому законі є багато моментів про які потрібно знати підприємцям на які треба звернути увагу щоб вирішити до нового року що їм робити, ми і написали цей матеріал.

Існуючої на сьогодні інформації не достатньо, аби мати відповіді на всі питання, але вже сьогодні можна мати впевненість про основні ключові аспекти змін. Саме про головні зміни та первинне ознайомлення з ними мова йтиме у цій статті.

Зміни заплановано впровадити з 01 січня 2012 р. Насамперед, нововведення полягає в тому, що суб’єктів спрощеної системи оподаткування розділили на декілька груп. Фізичних осіб-підприємців, залежно від специфіки діяльності, поділили на 3 групи (категорії), юридичних осіб на єдиному податку винесли в окрему групу, та для фізичних осіб підготували халепу:

  • до І та ІІ групи віднесли власників бізнесу, які надають послуги населенню (наприклад, перукарні, салони краси, майстерні, ринкові торговці, власники невеличких крамничок, та інші дрібні підприємці) які займають близько 65-70% від всіх підприємців на спрощеній системі оподаткування;
  • до ІІІ групи відокремили підприємців, які працюють з підприємцями та юридичними особами що оподатковуються на загальній системі оподаткування;
  • до ІV групи віднесли Юридичні особи платники податку на спрощеній системі оподаткування;
  • особливе відокремлене місце займають фізичні особи ( не підприємці), які при несистематичній реалізації продукції повинні отримувати короткотермінове свідоцтво платника.

Детально класифікація платників єдиного податку за нововведеннями наведена у Таблиці №1.

Таблиця №1.

Єдиний податок: фізичні особи

Група

Умови переходу

Праців-
ники

Види діяльності

Звітність

Обсяг
виручки 
в грн

Ставка 
податку

Термін
сплати

 Коротко-термінове свідоцтво

 - Несистематичний 
 продаж товарів; 
- не самозайнята особа; 
- продаж не більше 15 календарних днів на місяць та не більше 4 разів протягом календарного року.

 0

 продаж виробленої, переробленої продукції, речей, товарів, сумарна вартість яких не повинна одноразово перевищувати 25 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року

 --

 Одноразово не більше 
25 розмірів мінімальної заробітної плати

 За день ставка податку 
– 1% від мінімальної заробітної плати на 
1 січня звітного року

 До подання заяви на отримання свідоцтва

 I

 дохід протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему, не перевищує 
 150 розмірів мінімальної заробітної плати

 0

 роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг тільки населенню, «реміснича діяльність»

 Раз на рік

 150 000

 1-10% 
 мінімальної заробітної плати

 авансом не пізніше 20 числа поточного місяця

 II

 - дохід протягом календарного року, до переходу 
 - не перевищує
 1000 розмірів мінімальної заробітної плати; 
- до 10 працівників;

 0-10

 надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства;

 Раз на квартал

 1 000 000

 2-20% 
 мінімальної заробітної плати

 авансом не пізніше 20 числа поточного місяця

 III

 - дохід протягом календарного року, до переходу 
 - не перевищує 
 2000 розмірів мінімальної заробітної плати;
- до 10 працівників;

 0-10

 посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (гр. 70.31 КВЕД ДК 009:2005);

 Раз на квартал

 3 000 000

 5% 
 від доходу
 або 
 ПДВ+3% 
 від доходу

 протягом 10 днів після подання декларації

V

 - дохід протягом календарного року, до переходу 
 - не перевищує 
 20 000 000 грн.;
- до 20 працівників;

 0-20

 

 Раз на квартал

 20 000 000

 10% 
 від доходу
 або 
 ПДВ+7% 
 від доходу

 протягом 10 днів після подання декларації

єдиний податок: юридичні особи

 ІV

 - дохід протягом календарного року, до переходу 
 - не перевищує 
 5000 розмірів мінімальної заробітної плати;
 - до 50 працівників;

 0-50

 будь-якої організаційно-правової форми

 Раз на квартал

 5 000 000

 5% 
 від доходу
 або 
 ПДВ+3% 
 від доходу

 протягом 10 днів після подання декларації

 VІ

 - дохід протягом календарного року, до переходу 
 - не перевищує 
 20 000 000 грн.;
 - до 50 працівників;

 0-50

 будь-якої організаційно-правової форми

 Раз на квартал

 20 000 000

 10% 
 від доходу
 або 
 ПДВ+7% 
 від доходу

 протягом 10 днів після подання декларації

Зверніть увагу:

1. Для підприємців виробників власної продукції:

  • для виробників – спрощенців ІІІ та ІV групи, які реалізують виключно продукцію власного виробництва, встановлюються ставки податку у розмірі 50 відсотків основних ставок за категоріями (тобто 1,5% від обороту для тих, хто сплачує ПДВ, та 2,5% від обороту - для неплатників ПДВ).

2. Найголовнішими нововведеннями слід відзначити наступні:

  • дозволено відносити до витрат юридичним особам суми, перераховані суб'єктам – платникам на спрощеній системі оподаткування (цей пункт може викликати протиріччя, радимо ще раз подивитися Таблицю №1, та Таблицю №2 «Штрафні санкції для платників єдиного податку». );
  • введено фактичне обмеження спрощенців стосовно кола суб'єктів підприємництва, яким вони можуть надавати послуги. Затверджені наступні обмеження:
    • І група може надавати послуги лише населенню;
    • ІІ група може надавати послуги населенню, та суб'єктам, які є платниками єдиного податку. (Зверніть УВАГУ! Підприємцям та юридичним особам на єдиному податку.)
    • ІІІ група – може надавати послуги підприємцям, та юридичним особам на загальній системі оподаткування.

3. Нововведення, про які необхідно знати вже сьогодні:

  • В загальну річну суму доходу підприємців на спрощеній системі оподаткування не враховуються пасивні доходи: роялті, страхові виплати та відшкодування, відсотки, доходи від реалізації майна, дивіденди і т.п. Отже, надання впевненості завжди є позитивом.
  • Як і раніше, рішення про перехід на спрощену систему оподаткування може бути прийнято суб’єктом господарювання один раз протягом календарного року.
  • У разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, транспортного експедирування або за агентськими договорами - доходом є сума винагороди повіреного (агента). Нарешті, підприємцям на спрощеній системі дозволили враховувати лише власний дохід на рівні з підприємствами на спрощеній системі.
  • При здійсненні торгівлі з використанням торговельних автоматів чи іншого подібного обладнання, що не передбачає наявності реєстратора розрахункових операцій, датою отримання доходу визначається дата вилучення з таких торговельних апаратів та/або подібного обладнання грошової виручки.
  • При здійснення діяльності з використанням жетонів, карток та/або інших замінників грошового знаку, вираженого в грошовій одиниці України, датою отримання доходу затверджена дата продажу таких жетонів, карток та/або інших замінників грошового знаку, вираженого в грошовій одиниці України.
  • Книгу обліку доходів та витрат буде замінено на «Книгу обліку доходів». Отже, є надія, що обов'язок підраховувати витрати буде відмінений. Але, це не заважає податківцям вимагати відповіді про походження товару, наявність документації про придбання товару і т.і.
  • Свідоцтво платника єдиного податку запроваджується як БЕЗСТРОКОВЕ. Це майже єдиний позитив, що заслуговує на повагу до розробників.
  • Підприємці І та ІІ групи можуть стати платниками єдиного податку з першого числа найближчого місяця після отримання свідоцтва.
  • Зміна (доповнення або виключення) виду господарської діяльності, місця провадження діяльності, перехід до сплати податку за іншою ставкою, а також відмова від застосування спрощеної системи оподаткування можуть бути здійснені з початку нового календарного місяця ( за умови подання заяви не пізніше ніж за 10 днів до початку нового календарного місяця).
  • Новоствореним підприємцям для отримання свідоцтва платника податку з часу державної реєстрації, слід надати заяву до податкової не пізніше 10 календарних днів з дня державної реєстрації.
  • Якщо у підприємця І та ІІ групи відсутні наймані працівники, то він має право не сплачувати єдиний податок за один календарний місяць на протязі року Таке звільнення надане кожному підприємцю І та ІІ групи у якості «відпустки». Також, підприємець звільняється від сплати податку на час хвороби, але не більше ніж на 30 календарних днів. Інформація про відпустку чи хворобу (разом з листом непрацездатності) надається до податкових органів за місцем реєстрації разом із заявою у довільній формі.
  • Пенсіонери та інваліди, які отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, звільнені від сплати єдиного податку.
  • Нововведення зобов'язали податкових агентів (юридичних осіб та підприємців) звітувати до податкової служби про будь-які угоди та операції з продажу платникам єдиного податку чи про будь-які операції з придбання у платника єдиного податку товарів, послуг та робіт. Надавати інформацію агенти зобов'язані про всі операції більші ніж 50 тис грн.. Але побажання та тлумачення податківців ще не визначені, можливо цікавляча сума буде зменшена.
  • Ввели обмеження щодо перебування на спрощеній системі оподаткування нерезидентам, ювелірам, пунктам обміну валют, експортерам/імпортерам, продавцям підакцизних товарів, фінансистам, управлінцям, аудиторам, зв’язківцям, антикварам, організаторам гастролей і т.д. Детально інформація наведена нижче.

4. Нововведеннями передбачено, що платники єдиного податку не є платниками наступних податків та зборів:

  • податку на прибуток підприємств;
  • податку на доходи фізичних осіб у частині доходів, що отримані в результаті господарської діяльності фізичної особи та оподатковані за спрощеною системою оподаткування;
  • податку на додану вартість з операцій з постачання товарів та послуг, місце надання яких розташоване на митній території України, крім платників, які вибрали систему оподаткування за ставкою 3 та 7 %;
  • земельного податку, крім податку за земельні ділянки, що не використовуються для ведення підприємницької діяльності;
  • збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності;
  • збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства.

5. Спрощена система оподаткування не поширюється на суб’єктів господарювання (юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців), які здійснюють:

  • діяльність з організації, проведення азартних ігор;
  • обмін іноземної валюти;
  • виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу пально-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива);
  • видобуток, промислове виробництво дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення;
  • видобуток, реалізацію корисних копалин;
  • діяльність у сфері фінансового посередництва;
  • діяльність з управління підприємствами;
  • діяльність з надання послуг пошти та зв’язку;
  • діяльність з продажу предметів мистецтва, колекціонування та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату;
  • діяльність з організації, проведення гастрольних заходів;
  • фізичних осіб — підприємців, які здійснюють технічні випробування та дослідження, діяльність у сфері аудиту;
  • фізичних осіб — підприємців, які надають в оренду земельні ділянки загальна площа яких перевищує 0,2 га, житлові приміщення загальна площа яких перевищує 100 кв. метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини загальна площа яких перевищує 300 кв. метрів;
  • страхових (перестрахових) брокерів, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстраторів цінних паперів;
  • суб’єктів господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25 відсотків;
  • представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;
  • фізичних та юридичних осіб — нерезидентів.

6. СВІДОЦТВО може бути анульоване у наступних випадках:

  • самостійна відмова платника від застосування спрощеної системи оподаткування;
  • припинення підприємницької діяльності;
  • виникнення податкової заборгованості із сплати податку протягом двох послідовних кварталів;
  • провадження господарської діяльності, на яку не поширюється дія цієї глави;
  • перевищення граничної чисельності найманих осіб;
  • перевищення граничного обсягу доходу для відповідної категорії особи, що оподатковується на спрощеній системі оподаткування;
  • застосування платником податку інших способів розрахунків, ніж готівкові чи безготівкові розрахунки.

 

ШТРАФНІ САНКЦІЇ ДЛЯ ПЛАТНИКІВ ЄДИНОГО ПОДАТКУ:

Таблиця №2

Порушення

До кого застосовується

Розмір штрафних санкцій за новою ставкою податку

Дії при порушенні

1

Застосування іншого способу розрахунків, ніж готівкові чи безготівкові

Платники I, II,  III та V груп

15% від суми, на яку проведені розрахунки з порушенням

Сплатити штраф, в подальшому не застосовувати

2

Застосування іншого способу розрахунків, ніж готівкові чи безготівкові

Платники ІV та VI груп

30% від суми, на яку проведені розрахунки з порушенням

Сплатити штраф, в подальшому не застосовувати

3

Здійснення операцій, на які не поширюється спрощена система оподаткування

Платники I, II,  III та V груп

15% від суми, на яку  здійснені операції з  порушенням

Сплатити штраф, перейти на загальну систему оподаткування

4

Здійснення операцій, на які не поширюється спрощена система оподаткування

Платники ІV та VI груп

30% від суми, на яку  здійснені операції з  порушенням

Сплатити штраф, перейти на загальну систему оподаткування

5

Здійснення діяльності, не зазначеної у свідоцтві платника єдиного податку

Платники І та ІІ груп

15% від суми, на яку  здійснені операції з  порушенням. При порушенні слід внести

Сплатити штраф, внести зміни до свідоцтва або перейти на загальну систему оподаткування

6

Перевищення граничного обсягу доходу

Платники І, ІІ та ІІІ груп

15% від суми, на яку перевищено граничний обсяг доходу

Сплатити штраф, внести зміни до свідоцтва (перейти в іншу категорію) або  перейти на загальну систему оподаткування

7

Перевищення граничного обсягу доходу

Платники V групи

15% від суми, на яку  здійснені операції з  порушенням

Сплатити штраф та перейти на загальну систему оподаткування

8

Перевищення граничного обсягу доходу

Платники ІVгрупи

30% від суми, на яку  здійснені операції з  порушенням

Сплатити штраф, перейти до VI групи або на загальну систему оподаткування

9

Перевищення граничного обсягу доходу

Платники VІ групи

30% від суми, на яку  здійснені операції з  порушенням

Сплатити штраф, перейти на загальну систему оподаткування

10

Продаж товарів без придбання короткотермінового свідоцтва, з порушенням терміну його дії чи продаж товарів, не зазначених у  свідоцтві

Платники, що отримують короткотермінове свідоцтво

Штраф 1-10 мінімумів доходів громадян,

повторно на протязі року 10-20 мінімумів доходів громадян.

 

 Як розцінити: «податкові канікули» чи «відступні»?

На період до 1 січня 2016 року фізичні особи — підприємці, які у 2011 році були зареєстровані платниками єдиного податку та втратили право перебувати на спрощеній системі оподаткування, будуть оподатковуватися податком на доходи фізичних осіб за ставкою 50 відсотків ставки, тобто 7,5%-8,5%.

Таке право надається фізичним особам — підприємцям за сукупністю таких умов:

  • здійснення виключно тих видів господарської діяльності, що провадились на спрощеній системі оподаткування;
  • річний обсяг доходу не перевищує 500 тис. грн.;
  • кількість осіб, що перебувають з такою фізичною особою — підприємцем у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб (включаючи членів сім`ї такої особи).

Іншими словами, якщо підприємець і надалі (до 2016 року) буде здійснювати діяльність у рамках положень, які існували до внесення змін у Податковий Кодекс (500 тис грн., 10 працівників), то такий підприємець матиме змогу платити податок на доходи у розмірі 50% від основної ставки.

Зауважимо, якщо платники податку, які застосовують «пільгові» норми, у будь-якому звітному періоді перестали відповідати хоча б одній з вищезазначених умов такі платники податку зобов’язані оподатковувати дохід, отриманий у такому звітному періоді, у загальному порядку.

Отже, враховуючи обмеження та вигнання з рядів платників на «спрощеній системі» нове «Пільгове право» дає можливість платити до 2016 року не 3-10% від доходу, а 7,5%-8,5%. Такі пільги в лапках отримали «вигнанці».

Якщо підвести підсумок нововведенням, то можна зазначити наступне:

  • сутність єдиного податку дещо змінилась, оскільки він вже не є «єдиним» для підприємців з відносно однаковими умовами;
  • сутність спрощеної системи для платників ІІІ групи достатньо ускладнена, оскільки без бухгалтера обрахувати та здати звітність з ПДВ досить складно. Отже багатьом підприємцям з цієї категорії слід почати пошук бухгалтера, або ж самостійно вивчити відповідний розділ Податкового Кодексу з подальшим моніторингом відповідних змін у законодавстві;
  • зміни надали змогу підприємцям співпрацювати з юридичними особами та «враховуватися» до витрат, але «ціною» сплати податку у розмірі 3-10% від доходу;
  • «спрощенцям» збільшили максимальний розмір доходу за рік у розрізі категорій, але одночасно обмежили коло осіб, з якими можливо здійснювати підприємницьку діяльність та одночасно збільшили ставку податку;
  • звіт спрощенців завдяки нововведенням придбав статус «податкової декларації», отже тепер за його неподання податківці можуть застосувати штрафні санкції 1020 грн. за кожну другу та наступну ненадану декларацію.
  • законотворці відокремили нову когорту «пільговиків» зі сплатою податку за ставкою 7,5% (8,5%) у той час, коли інші платники, що залишились на спрощеній системі, мають право платити податок за ставкою 3-10%.

Отже, позитивні чи негативні зміни заплановані нововведеннями і чи сприятимуть вони розвитку підприємницької діяльності в країні, кожен може судити самостійно. Однак, так чи інакше, кожен з підприємців може вже сьогодні проаналізувати відповідні зміни у законодавстві та прийняти відповідні рішення.

 

 

Останні новини
Звітність по КІК, або звітність власників по Контр...
Звітність по КІК, або звітність власників по Контрольованим Іноземним Компаніям (КІК)

Звітність по КІК, або звітність власників по Контрольованим Іноземним Компаніям [ ... ]

Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про...
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про доходи?

Який штраф, якщо не подати декларації про доходи?! Податкова декларація подаєтьс [ ... ]

Перереєстрація ПРРО, як здійснити?...
Перереєстрація ПРРО, як здійснити?

Перереєстрація ПРРО! Як інформує ДПС, відповідно до п. 8 розділу II Порядку реєстр [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 рок...
Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 року!

Зміни в проведенні податкових перевірок! ДПС повідомили, що Законом України від  [ ... ]

Коли не потрібно застосовувати РРО?...
Коли не потрібно застосовувати РРО?

Коли не потрібно РРО! Відповідно з пунктом 14 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 р. №265/9 [ ... ]

Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!...
Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!

Щиро вітаємо Вас з Новим 2022 роком та Різдвом Христовим! bsp;... ]

Порядок ведення товарного обліку для ФОП!...
Порядок ведення товарного обліку для ФОП!

Порядок ведення товарного обліку! Порядок набирає чинності через 10 днів з дня йо [ ... ]

ПРРО та як його вибрати?
ПРРО та як його вибрати?

ПРРО та як його вибрати? ПРРО є програмним реєстратором розрахункових операцій,  [ ... ]

Популярні публікації
Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при...
Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при перевірці за місцем реалізації товарів?

Штрафи за відсутність первинних документів! Відповідно частини другої t19" target="_blank" rel="noindex">статті 19  [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення...
Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення

Декларація ПДВ-2021! Процес заповнення декларації з ПДВ в Україні пов'язаний з мак [ ... ]

Як правильно вести Головну книгу?...
Як правильно вести Головну книгу?

Як вести Головну книгу? 21 липня 2021 року Міністерство фінансів України видало нак [ ... ]

Строки давності для застосування штрафів!...
Строки давності для застосування штрафів!

Строки давності штрафів! Граничним строком застосування штрафних санкцій (штра [ ... ]

Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!...
Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!

Нульова декларація з ПДВ 2021! З початку весни поточного року вступили в силу онов [ ... ]

Штрафи за трудовим законодавством 2021!...
Штрафи за трудовим законодавством 2021!

Штрафи за трудовим законодавством На законодавчому рівні в Україні від мінімал [ ... ]

Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!...
Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!

Штрафи за тіньових працівників! Держпраці розповідає, що заходи до притягнення  [ ... ]

Україна Єдиний податок 2021 рік!...
Україна Єдиний податок 2021 рік!

Загальна система для ФОП у 2021 році! В даній статті, ми наочно покажемо та розпові [ ... ]