Відповідальність та штрафи для підприємця на єдиному податку

"Принади" єдиного податку.

Очевидно, що нововведення єдиного податку 2012 потребують часу для детального вивчення і осмислення. Існує багато питань, на яких поки немає офіційних роз'яснень податкової служби. Проте, підприємці здійснюють діяльність і так чи інакше несуть відповідальність як платники єдиного податку. Без сумніву, відповідальність підприємців істотно змінилася. Саме темі відповідальності і присвячена дана стаття з метою надання практичної допомоги підприємцям.

Відповідальність підприємців можна класифікувати залежно від правопорушення:

 

 • Відповідальність за несплату у встановлений термін єдиного податку : платники єдиного податку 1 і 2 груп сплачують штраф у розмірі 50 % від ставки єдиного податку (п. 122.1 Податкового Кодексу України (далі ПКУ);
 • Несплата податку протягом двох послідовних кварталів : тягне за собою позбавлення права працювати на єдиному податку з 1 числа місяця, наступного за податковим ( звітним ) періодом, у якому погашено такий податковий борг ;
 • Несвоєчасне подання звітності (декларації єдиноподатника ): штраф у розмірі 170 грн. за перше неподання або несвоєчасне ненадання. При повторному скоєнні правопорушення протягом року, штраф накладається у розмірі 1020 грн. за кожне таке неподання або несвоєчасне подання звітності ( п.300.1 ПКУ).
 • Відповідальність за порушення правил здійснення діяльності на єдиному податку ( п. 293.4 та 293.5 ПКУ) :
  • За використання негрошових форм розрахунків ( підприємцям дозволені тільки грошові - готівкові і безготівкові розрахунки ) : з сум, за якими порушено форму розрахунків підприємці сплачують єдиний податок за підвищеною ставкою 15%, а також позбавляються статусу платника єдиного податку. Прикладом порушення може служити використання підприємцем у своїй діяльності бартеру або взаємозаліку зустрічного боргу. Щоб уникнути порушення підприємець повинен знати, що розрахунки у нього з будь-яким постачальником і покупцем повинні бути тільки в грошових коштах. Звертаємо увагу: слід обережно здійснювати платежі з використанням електронних грошей (наприклад, WebMoney ). Щоб не втратити право бути на єдиному податку, рекомендовано не реєструватися в системі ( WebMoney ) і не проводити ніяких операцій з гаманцем. У такому випадку рекомендовано вдаватися до фінансових посередників, які будуть зараховувати на розрахунковий рахунок підприємця гроші вже у національній валюті. Див. більш детальніше статтю «Єдиний податок і IT. Податковий кодекс про прийом платежів єдинником через систему WebМoney» в газеті «Приватний підприємець»
  • Здійснення діяльності, яка заборонена на єдиному податку: з сум доходу, отриманих від діяльності, яка заборонена єдинникам - підприємці сплачують єдиний податок за підвищеною ставкою 15 %, а також позбавляються права здійснення діяльності на єдиному податку. Звертаємо увагу: щоб не зробити дане правопорушення, потрібно уважно стежити за здійснюваним або планованим видом діяльності.
  • Здійснення діяльності, не зазначеної у Свідоцтві єдиноподатника: з сум доходу, отриманих від діяльності, яка не вказана у свідоцтві - підприємці сплачують єдиний податок за підвищеною ставкою 15 %, а також позбавляються права здійснення діяльності на єдиному податку. Звертаємо увагу : щоб уникнути вчинення правопорушення, потрібно уважно стежити за здійснюваним видом діяльності, відповідністю формулювань в договорах і первинної документації з покупцями товарів або послуг видах діяльності у свідоцтві платника єдиного податку.
  • Перевищення допустимого обсягу річного доходу: тягне для підприємця сплату 15 % єдиного податку з суми перевищення обсягу річного доходу а також втрату права бути платником єдиного податку, якщо до 20 числа підприємець не подасть заяву за власним бажанням про перехід на іншу групу, дозволену законодавством. Ризик перевищення обсягу можливий, якщо не включити в дохід безкоштовно отримані товари або заборгованість зі строком давності. Наприклад: підприємець торгує товаром, за яким немає оплати і прибуткових документів. Товар реалізовується і підприємцем показується дохід, значить підприємець підтверджує, що товар був у наявності і реалізовувався. І якщо на такий товар немає документів і оплати, значить - товар отримано безкоштовно, відповідно - він повинен бути включений у дохід. Якщо на 2 групі не включені суми не вплинуть на суму єдиного податку, то в 3 групі виникне недоплата до бюджету та штрафні санкції з пенею. Перевищення річного доходу спричинить втрату статусу платника єдиного податку та обов'язковий перехід на загальну систему оподаткування. Про загальній системі оподаткування можна прочитати в статті «Загальна система оподаткування відповідальність ризики штрафи». Рекомендуємо вже сьогодні потурбуватися про прибуткових документах, а не пускати ситуацію на самоплив.
  • Перевищення допустимої кількості найманих працівників: тягне позбавлення права бути платником єдиного податку;
  • Невідповідність вимогам організаційно - правових форм: тягне позбавлення права бути платником єдиного податку.

Очевидно, що список відповідальності не можна назвати лояльним. Найтяжчим наслідком правопорушення може бути позбавлення статусу платника єдиного податку. Особливо важко, якщо така втрата статусу відбудеться заднім числом при перевірці. Про штрафні санкції для підприємців на єдиному податку детальніше читайте на сторінці Спрощена система оподаткування: відповідальність, ризики, штрафи.

Для прикладу розглянемо таку ситуацію.

Припустимо, підприємець був на єдиному податку в 2 групі весь 2012 рік з сплатою єдиного податку 20 % від мінімальної зарплати. У деклараціях до доходу підприємця включені такі суми: в 1 кварталі - 300 тис грн, у 2 кварталі - 240 тис грн, в 3 кварталі - 300 тис грн. (по 100 тис грн щомісяця). Припустимо, підприємець у другому кварталі надав послуги на єдиному податку, які не вказані в його свідоцтві платника єдиного податку (формулювання в первинній документації не відповідає виду діяльності, заявленої у свідоцтві ). Підтверджуючі документи з придбання у підприємця відсутні.

Згідно законодавства, не відповідність виду діяльності спричинить для підприємця втрату права бути платником єдиного податку. У прикладі - підприємець з 3 кварталу позбавляється права бути платником єдиного податку і стає платником на загальній системі оподаткування. Податкова служба нарахує підприємцю податок з доходів у розмірі 15-17 % від чистого доходу. І в цей момент особливо актуальним для підприємця стає наявність документації за витратами і придбання товару чи послуг. І якщо така документація відсутня, то доведеться платити податок не з чистого доходу, а з обороту. Згідно прикладу, якщо немає підтверджуючих витрати документів, щомісячний податок на доходи складе 15-17 % від 100 тис. грн. (орієнтовно 17 тис. грн). За квартал податок з доходів складе орієнтовно 50 тис. грн. Але це не всі наслідки : підприємцю доведеться ще сплатити ЄСВ 34,7 % від суми чистого доходу в межах 17 мінімальних заробітних плат за місяць ( орієнтовно 6 тис. грн на місяць, за квартал - 18 тис. грн). Разом підприємцю лише за 3 квартал буде донараховано 50 тис. грн податку з доходів та 18 тис. грн ЄСВ. Докладний порядок розрахунку податку на доходи та ЄСВ на загальній системі можна подивитися в статті «Загальна система оподаткування відповідальність ризики штрафи»

Так як перевірка буде по закінченню періоду і термінів оплати, то підприємцю ще доведеться сплатити штрафні санкції 10-20 % від суми недоплати до бюджету та пеню в розмірі 120% річних. Ось такі приблизні наслідки випадкового провадження діяльності, не зазначеної у свідоцтві платника єдиного податку.

І це тільки за один третій квартал. Важко уявити - які будуть наслідки, якщо правопорушення встановлять через два роки і за весь час дорахується податок на доходи та ЄСВ.

Підсумовуючи сказане, можна зробити висновок: щоб не потрапити в ситуацію, коли підприємець зобов'язаний перейти на загальну систему, потрібно:

  • стежити за формулюваннями в документації по реалізації ;
  • дотримуватися дозволеного законодавством кола покупців і замовників ;
  • стежити за обсягом доходу, чисельністю найманих працівників ;
  • своєчасно сплачувати єдиний податок;
  • подбати про прихідні документи, не відгороджуючись від ситуації ;
  • використовувати в діяльності тільки грошові розрахунки.
Останні новини
Розрахунки через LiqРау – і Ви автоматично втрачає...
Розрахунки через LiqРау – і Ви автоматично втрачаєте єдиний податок

Якщо Ви проводити розрахунки через LiqPay - податківці, анулюють ЄДИНИЙ податок! Всі [ ... ]

Фінансовий моніторинг для підприємця...
Фінансовий моніторинг для підприємця

Фін.Моніторінг.
гроші на картку? Як купити квартиру, машину і не заг [ ... ]

Як оформити співробітника і заощадити на податках?...
Як оформити співробітника і заощадити на податках?

Як краще оформити співробітника в 2019 році??
ника [ ... ]

Податківці ПОЗБАВЛЯЮТЬ ЄДИНОГО податку за будь-яки...

Податківці, анулюють ЄДИНИЙ податок, якщо є будь-який податковий БОРГ! Всім підпр [ ... ]

Найпростіший спосіб закриття підприємця...
Найпростіший спосіб закриття підприємця

Як закрити підприємця в 2017 році? Стаття призначена для тих підприємців, які вирі [ ... ]

З 4 січня НБУ заборонив розрахунки готівкою понад ...
З 4 січня НБУ заборонив розрахунки готівкою понад 50 тис.грн.

Починаючи з 4 січня 2017р. НБУ знизив граничну суму розрахунків готівкою для громад [ ... ]

Святкове печиво для ФОП, або які зміни за єдиним п...
Святкове печиво для ФОП, або які зміни за єдиним податком і ЄСВ у 2017 році чекають підприємців

Які зміни для ФОП у 2017 році по єдиному податку і ЄСВ? І кому з ФОП необхідно встанов [ ... ]

Нагадуємо Фіз. і Юр. Особам про нерухомість, РРО т...
Нагадуємо Фіз. і Юр. Особам про нерухомість, РРО та ЕЦП

При зміні ПІБ або адреси - чи потрібно перереєструвати договір, з податковою про  [ ... ]

Звітність підприємця при зміні групи єдиного подат...
Звітність підприємця при зміні групи єдиного податку або системи оподаткування

Зміна системи оподаткування або зміна групи єдиного податку часто призводять до  [ ... ]

Популярні публікації
Штрафи по єдиному податку
Штрафи по єдиному податку

Як уникнутиритичних ситуацій якщо Ви
trong> Дана стаття присвячен [ ... ]

Найпростіший спосіб закриття підприємця...
Найпростіший спосіб закриття підприємця

Як закрити підприємця в 2017 році? Стаття призначена для тих підприємців, які вирі [ ... ]

Звітність підприємця при зміні групи єдиного подат...
Звітність підприємця при зміні групи єдиного податку або системи оподаткування

Зміна системи оподаткування або зміна групи єдиного податку часто призводять до  [ ... ]

Святкове печиво для ФОП, або які зміни за єдиним п...
Святкове печиво для ФОП, або які зміни за єдиним податком і ЄСВ у 2017 році чекають підприємців

Які зміни для ФОП у 2017 році по єдиному податку і ЄСВ? І кому з ФОП необхідно встанов [ ... ]

З 4 січня НБУ заборонив розрахунки готівкою понад ...
З 4 січня НБУ заборонив розрахунки готівкою понад 50 тис.грн.

Починаючи з 4 січня 2017р. НБУ знизив граничну суму розрахунків готівкою для громад [ ... ]

Нагадуємо Фіз. і Юр. Особам про нерухомість, РРО т...
Нагадуємо Фіз. і Юр. Особам про нерухомість, РРО та ЕЦП

При зміні ПІБ або адреси - чи потрібно перереєструвати договір, з податковою про  [ ... ]

Податківці ПОЗБАВЛЯЮТЬ ЄДИНОГО податку за будь-яки...

Податківці, анулюють ЄДИНИЙ податок, якщо є будь-який податковий БОРГ! Всім підпр [ ... ]

Як оформити співробітника і заощадити на податках?...
Як оформити співробітника і заощадити на податках?

Як краще оформити співробітника в 2019 році??
ника [ ... ]

Розрахунки через LiqРау – і Ви автоматично втрачає...
Розрахунки через LiqРау – і Ви автоматично втрачаєте єдиний податок

Якщо Ви проводити розрахунки через LiqPay - податківці, анулюють ЄДИНИЙ податок! Всі [ ... ]