Законодавець, відгукнися! Погляд бухгалтера на Податковий кодекс та зміни до нього

 

20 місяців пройшло з прийняття Верховною Радою України найважливішого документа - Податкового кодексу України. Здавалося б, є тепер правила, за якими повинен працювати весь вітчизняний бізнес. Вивчай і дій. Тим не менш, створюється враження, що влада не зацікавлена в тому, щоб бізнес працював. Як інакше можна пояснити той факт, що за минулі 20 місяців Податковий Кодекс, 26 (двадцять шість!) разів отримував нову редакцію?

 

По матеріалах сайту - Украинский Бизнес Ресурс UBR

26 разів за 20 місяців лихоманить всі підприємства та всю бухгалтерію країни. 20 місяців ми билися з "паперовим валом" в надії якщо не перемогти, то хоча б не програти. І це не кінець фільму: на даний момент існує ще три редакції кодексу, які набудуть чинності пізніше. І сама ВРУ залишила "заділ" у вигляді нових законопроектів, які будуть продовжувати міняти цей незвичайний документ. Зауважимо, ВРУ, президент, прем'єр та інші чиновники, включаючи податкових інспекторів, регулярно ходять у відпустку, що гарантовано КЗоТом всім працюючим громадянам України. Але не бухгалтерам. Нас позбавили і сім'ї, і сну, і відпустки.

Також ми не можемо собі дозволити лікарняний, тому це може призвести до пропуску чергових змін, несвоєчасної реєстрації податкової накладної в єдиному реєстрі або несвоєчасному поданні електронної звітності. Так, так - і таке має місце бути у нас: при відправці звітності з 17 серпня, по якій граничний термін подання був 20-е, багато хто не зміг здати декларації через проблеми сервера ДПС, але й ці проблеми виявилися нашими. За заявою голови Державної податкової служби у м. Києві Ірини Носачової: "ДПС знає про проблеми і часті випадки несвоєчасної подачі звітів і накладаються за це штрафи, але ДПС над цим працює". На жаль, не необгрунтовані штрафи скасовує, а "лікує" сервер.

Ми зараз не згадуємо про введення форм звітності за два дні до граничного терміну їх подачі, і повної відсутності рекомендацій по їх заповненню. Не говоримо про подальшу скасування таких непотрібних нововведень, але отримання штрафів за нездачу такої "важливої" звітності, книг обліку, що з'являються у продажу через місяць після того, як в них вже потрібно вести облік і т.д. і т.п.

Бухгалтер, в даний момент, не займається своїм прямим обов'язком - веденням обліку та відображенням господарських операцій в регістрах обліку для складання звітності та сплати податків. Бухгалтер з минулого року займається "вивіренням" з лінійкою полів в податкових накладних, турбується про написання адреси "задом наперед", заміною хрестиків на рисочки, а потім - на нулики, тому саме ці реквізити в податковій накладній можуть позбавити підприємство копійчаних і / або мільйонних сум податкового кредиту. І перевірки податкової інспекції побудовані саме на таких способах "ухилення" від сплати податків.

Причому, ми зараз говорили тільки про один податок - ПДВ, але він поки ще не один. Чого варта постійна зміна переліку витрат, та ще й зі вступом цих змін, всупереч нормам юриспруденції - так званим "заднім числом". А також не загострювали увагу на широко вживаному понятті "податкове навантаження", суть якого полягає в тому, що державу не цікавить реальна ситуація на підприємстві - платник податків зобов'язаний поставити в декларації до сплати ту суму податку, яку хоче бачити інспектор. А якщо платник податків не згоден (у нього просто немає грошей, та й за "недостовірні" дані в декларації також штраф передбачений і неважливо - на чию сторону "помилився" платник податків), то йому "відключають газ / кисень": мається на увазі блокування подачі електронної звітності, що також призводить до штрафних санкцій.

Не згадуємо про такі податки як "збір за спеціальне водокористування" та "екологічний збір" (база для нарахування яких була необгрунтовано розширена органами податкової служби, всупереч трактуванням кодексу), суми податків за якими становлять до 1 гривні, але за їх адміністрування отримують чималі зарплати податкові інспектори, а штрафи, що накладаються на платників, які не здали навіть звіти з прочерками (тому діяли за визначенням кодексу і навіть науково-практичного коментаря під редакцією прем'єр-міністра Миколи Азарова) по них становили 170 і 1020 грн.

Нас також обурює те, що платник податків не має права, на думку ДПС, самостійно виправити помилки у формі 1ДФ - це "коштує" 510 і 1020 грн., А також не має можливості відкоригувати податкові накладні в єдиному реєстрі. Зате законодавець перекроює кодекс коли і як йому хочеться. Просимо зауважити - це все будні далеко не шахрайських фірм, це проблеми реально працюючих підприємств.

11 серпня 2012 взагалі поставлена жирна крапка на всіх наших надіях. Урядова команда "винайшла" закон, який виконати неможливо. Мова йде про абсолютно геніальний, з точки зору фіскальних органів, законі № 5083-VI "Про внесення змін до податкового кодексу України Щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністратівної реформи в Україні". Цей Закон був опублікований в газеті "Голос України" № 147 від 11.08.2012 року та набув чинності 12.08.2012.

Поправок, згубних для вітчизняного бізнесу, там не одна. Але є пункт, винесений головою профільного комітету Верховної Ради Віталієм Хомутинніком тільки на друге читання. Ось над ним (пунктом) і ламають голови підприємці всієї країни. Мова про новий реквізиті, який наші законодавці вирішили додати Уподатковому накладну, і без якого покупець позбавляється податкового кредиту, а має тільки податкові зобов'язання. Мова про номер і дату Вантажної митної декларації (ВМД) - одного з основних документів, що оформляються при переміщенні товарів через митний кордон.

Левова частка операцій купівлі-продажу проходить на умовах повної або часткової передоплати, тому, на момент виписки податкової накладної, номера та дати ВМД не існує в природі. Проблематичним є також і отримання цього номера на всі товари, отримані і не реалізовані до 11.08.12. Схоже, законодавця це не цікавить. Народні депутати потрудились прописати в законі норму, згідно з якою всі підзаконні акти повинні бути розроблені протягом 3-х місяців. І нікого не хвилює, що часу на реєстрацію "правильних" податкових накладних - всього 15 днів з дня виписки.

Минув тиждень з моменту опублікування закону. На всі питання, що відправляються в державні структури відповідь одна: "Відповіді на Ваші питання будуть надані після отримання відповідніх роз'яснень з боку Державної податкової служби України."

Останні двадцять місяців ми боролися з вітряними млинами тільки для того, щоб зрозуміти: нашій державі не цікаві закони. Надія зараз одна: можливо, восени головний законодавчий орган країни скасує ці нововведення, номери УКТ ЗЕД, номера ВМД ...

Автор: Світлана Мінаєва


 

Останні новини
Звітність по КІК, або звітність власників по Контр...
Звітність по КІК, або звітність власників по Контрольованим Іноземним Компаніям (КІК)

Звітність по КІК, або звітність власників по Контрольованим Іноземним Компаніям [ ... ]

Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про...
Який штраф Вас чекає якщо не подати декларації про доходи?

Який штраф, якщо не подати декларації про доходи?! Податкова декларація подаєтьс [ ... ]

Перереєстрація ПРРО, як здійснити?...
Перереєстрація ПРРО, як здійснити?

Перереєстрація ПРРО! Як інформує ДПС, відповідно до п. 8 розділу II Порядку реєстр [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 рок...
Зміни в проведенні податкових перевірок з 2022 року!

Зміни в проведенні податкових перевірок! ДПС повідомили, що Законом України від  [ ... ]

Коли не потрібно застосовувати РРО?...
Коли не потрібно застосовувати РРО?

Коли не потрібно РРО! Відповідно з пунктом 14 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 р. №265/9 [ ... ]

Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!...
Вітаємо з Новим Роком та Різдвом Христовим!

Щиро вітаємо Вас з Новим 2022 роком та Різдвом Христовим! bsp;... ]

Порядок ведення товарного обліку для ФОП!...
Порядок ведення товарного обліку для ФОП!

Порядок ведення товарного обліку! Порядок набирає чинності через 10 днів з дня йо [ ... ]

ПРРО та як його вибрати?
ПРРО та як його вибрати?

ПРРО та як його вибрати? ПРРО є програмним реєстратором розрахункових операцій,  [ ... ]

Популярні публікації
Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при...
Які наслідки, якщо відсутні первинні документи при перевірці за місцем реалізації товарів?

Штрафи за відсутність первинних документів! Відповідно частини другої t19" target="_blank" rel="noindex">статті 19  [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2022 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2022 роціsp;]

Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення...
Декларація ПДВ-2021 всі нюанси заповнення

Декларація ПДВ-2021! Процес заповнення декларації з ПДВ в Україні пов'язаний з мак [ ... ]

Як правильно вести Головну книгу?...
Як правильно вести Головну книгу?

Як вести Головну книгу? 21 липня 2021 року Міністерство фінансів України видало нак [ ... ]

Строки давності для застосування штрафів!...
Строки давності для застосування штрафів!

Строки давності штрафів! Граничним строком застосування штрафних санкцій (штра [ ... ]

Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!...
Заповнення нульової декларації з ПДВ 2021!

Нульова декларація з ПДВ 2021! З початку весни поточного року вступили в силу онов [ ... ]

Штрафи за трудовим законодавством 2021!...
Штрафи за трудовим законодавством 2021!

Штрафи за трудовим законодавством На законодавчому рівні в Україні від мінімал [ ... ]

Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!...
Штрафи за неофіційне працевлаштування працівників!

Штрафи за тіньових працівників! Держпраці розповідає, що заходи до притягнення  [ ... ]

Україна Єдиний податок 2021 рік!...
Україна Єдиний податок 2021 рік!

Загальна система для ФОП у 2021 році! В даній статті, ми наочно покажемо та розпові [ ... ]