Законодавець, відгукнися! Погляд бухгалтера на Податковий кодекс та зміни до нього

 

20 місяців пройшло з прийняття Верховною Радою України найважливішого документа - Податкового кодексу України. Здавалося б, є тепер правила, за якими повинен працювати весь вітчизняний бізнес. Вивчай і дій. Тим не менш, створюється враження, що влада не зацікавлена в тому, щоб бізнес працював. Як інакше можна пояснити той факт, що за минулі 20 місяців Податковий Кодекс, 26 (двадцять шість!) разів отримував нову редакцію?

 

По матеріалах сайту - Украинский Бизнес Ресурс UBR

26 разів за 20 місяців лихоманить всі підприємства та всю бухгалтерію країни. 20 місяців ми билися з "паперовим валом" в надії якщо не перемогти, то хоча б не програти. І це не кінець фільму: на даний момент існує ще три редакції кодексу, які набудуть чинності пізніше. І сама ВРУ залишила "заділ" у вигляді нових законопроектів, які будуть продовжувати міняти цей незвичайний документ. Зауважимо, ВРУ, президент, прем'єр та інші чиновники, включаючи податкових інспекторів, регулярно ходять у відпустку, що гарантовано КЗоТом всім працюючим громадянам України. Але не бухгалтерам. Нас позбавили і сім'ї, і сну, і відпустки.

Також ми не можемо собі дозволити лікарняний, тому це може призвести до пропуску чергових змін, несвоєчасної реєстрації податкової накладної в єдиному реєстрі або несвоєчасному поданні електронної звітності. Так, так - і таке має місце бути у нас: при відправці звітності з 17 серпня, по якій граничний термін подання був 20-е, багато хто не зміг здати декларації через проблеми сервера ДПС, але й ці проблеми виявилися нашими. За заявою голови Державної податкової служби у м. Києві Ірини Носачової: "ДПС знає про проблеми і часті випадки несвоєчасної подачі звітів і накладаються за це штрафи, але ДПС над цим працює". На жаль, не необгрунтовані штрафи скасовує, а "лікує" сервер.

Ми зараз не згадуємо про введення форм звітності за два дні до граничного терміну їх подачі, і повної відсутності рекомендацій по їх заповненню. Не говоримо про подальшу скасування таких непотрібних нововведень, але отримання штрафів за нездачу такої "важливої" звітності, книг обліку, що з'являються у продажу через місяць після того, як в них вже потрібно вести облік і т.д. і т.п.

Бухгалтер, в даний момент, не займається своїм прямим обов'язком - веденням обліку та відображенням господарських операцій в регістрах обліку для складання звітності та сплати податків. Бухгалтер з минулого року займається "вивіренням" з лінійкою полів в податкових накладних, турбується про написання адреси "задом наперед", заміною хрестиків на рисочки, а потім - на нулики, тому саме ці реквізити в податковій накладній можуть позбавити підприємство копійчаних і / або мільйонних сум податкового кредиту. І перевірки податкової інспекції побудовані саме на таких способах "ухилення" від сплати податків.

Причому, ми зараз говорили тільки про один податок - ПДВ, але він поки ще не один. Чого варта постійна зміна переліку витрат, та ще й зі вступом цих змін, всупереч нормам юриспруденції - так званим "заднім числом". А також не загострювали увагу на широко вживаному понятті "податкове навантаження", суть якого полягає в тому, що державу не цікавить реальна ситуація на підприємстві - платник податків зобов'язаний поставити в декларації до сплати ту суму податку, яку хоче бачити інспектор. А якщо платник податків не згоден (у нього просто немає грошей, та й за "недостовірні" дані в декларації також штраф передбачений і неважливо - на чию сторону "помилився" платник податків), то йому "відключають газ / кисень": мається на увазі блокування подачі електронної звітності, що також призводить до штрафних санкцій.

Не згадуємо про такі податки як "збір за спеціальне водокористування" та "екологічний збір" (база для нарахування яких була необгрунтовано розширена органами податкової служби, всупереч трактуванням кодексу), суми податків за якими становлять до 1 гривні, але за їх адміністрування отримують чималі зарплати податкові інспектори, а штрафи, що накладаються на платників, які не здали навіть звіти з прочерками (тому діяли за визначенням кодексу і навіть науково-практичного коментаря під редакцією прем'єр-міністра Миколи Азарова) по них становили 170 і 1020 грн.

Нас також обурює те, що платник податків не має права, на думку ДПС, самостійно виправити помилки у формі 1ДФ - це "коштує" 510 і 1020 грн., А також не має можливості відкоригувати податкові накладні в єдиному реєстрі. Зате законодавець перекроює кодекс коли і як йому хочеться. Просимо зауважити - це все будні далеко не шахрайських фірм, це проблеми реально працюючих підприємств.

11 серпня 2012 взагалі поставлена жирна крапка на всіх наших надіях. Урядова команда "винайшла" закон, який виконати неможливо. Мова йде про абсолютно геніальний, з точки зору фіскальних органів, законі № 5083-VI "Про внесення змін до податкового кодексу України Щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністратівної реформи в Україні". Цей Закон був опублікований в газеті "Голос України" № 147 від 11.08.2012 року та набув чинності 12.08.2012.

Поправок, згубних для вітчизняного бізнесу, там не одна. Але є пункт, винесений головою профільного комітету Верховної Ради Віталієм Хомутинніком тільки на друге читання. Ось над ним (пунктом) і ламають голови підприємці всієї країни. Мова про новий реквізиті, який наші законодавці вирішили додати Уподатковому накладну, і без якого покупець позбавляється податкового кредиту, а має тільки податкові зобов'язання. Мова про номер і дату Вантажної митної декларації (ВМД) - одного з основних документів, що оформляються при переміщенні товарів через митний кордон.

Левова частка операцій купівлі-продажу проходить на умовах повної або часткової передоплати, тому, на момент виписки податкової накладної, номера та дати ВМД не існує в природі. Проблематичним є також і отримання цього номера на всі товари, отримані і не реалізовані до 11.08.12. Схоже, законодавця це не цікавить. Народні депутати потрудились прописати в законі норму, згідно з якою всі підзаконні акти повинні бути розроблені протягом 3-х місяців. І нікого не хвилює, що часу на реєстрацію "правильних" податкових накладних - всього 15 днів з дня виписки.

Минув тиждень з моменту опублікування закону. На всі питання, що відправляються в державні структури відповідь одна: "Відповіді на Ваші питання будуть надані після отримання відповідніх роз'яснень з боку Державної податкової служби України."

Останні двадцять місяців ми боролися з вітряними млинами тільки для того, щоб зрозуміти: нашій державі не цікаві закони. Надія зараз одна: можливо, восени головний законодавчий орган країни скасує ці нововведення, номери УКТ ЗЕД, номера ВМД ...

Автор: Світлана Мінаєва


 

Останні новини
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2021 рік!

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2021 роціsp;]

З Різдвом Христовим!
З Різдвом Христовим!

З Різдвом Христовим! входить в хату,
буде багате.
 ... ]

В яких випадках при наданні послуг не застосовуєт...
 В яких випадках при наданні послуг не застосовується РРО?

РРО не застосовується! Вам не потрібно застосовувати реєстратор розрахункових  [ ... ]

Зміни для підприємців у 2021 році!...
Зміни для підприємців у 2021 році!

Нововведення 2021 року! Під кінець 2020 року ухвалено декілька законодавчих змін, що [ ... ]

Як перейти на Єдиний рахунок у 2021 році!...
Як перейти на Єдиний рахунок у 2021 році!

Перехід на Єдиний рахунок! у у підприємців можуть використову [ ... ]

З Новим Роком 2021!!!
З Новим Роком 2021!!!

З Новим Роком! вим, з новим щастям!
буде настрій.
bsp;[ ... ]

Нові трудові перевірки!
Нові трудові перевірки!

Трудові перевірки! Черговий законопроект щодо змін КЗпП розробили в Мінекономі [ ... ]

Увага! План-графік перевірок ДПС на 2021 рік!...
Увага! План-графік перевірок ДПС на 2021 рік!

План-графік перевірок ДПС на 2021 рік! 24 грудня 2020 року ДПСУ . ]

План перевірок ФСС на І квартал 2021 року затвердж...
План перевірок ФСС на І квартал 2021 року затверджено!

План перевірок ФСС! З березня 2019 року відновлено проведення планових перевірок  [ ... ]

Популярні публікації
РРО для ФОП з 2020 року, коли застосовувати, як пр...
РРО для ФОП з 2020 року, коли застосовувати, як працювати, та про які штрафи потрібно знати

З 2020 РОКУ, КОЛИ ФОП ЗАСТОСОВУВАТИ РРО, ЯК ПРАЦЮВАТИ З РРО, ТА ЯКІ ШТРАФИ ПРИ ВИКОРИ [ ... ]

Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2020 р...
Календар платника єдиного податку та ЄСВ на 2020 рік

Ставки і терміни сплати ЄСВ, та єдиного податку в 2020 роціsp;]

Найняти співробітника або укласти ЦПД!...
Найняти співробітника або укласти ЦПД!

Кого найняти, співробітника, укласти договір з ФОП або укласти ЦПД (Цивільно-прав [ ... ]

Здача річної звітності 2020!
Здача річної звітності 2020!

Здача річної звітності! п помиляються, що здають звітність ті [ ... ]

Нові перевірки діють вже з 31 грудня!...
Нові перевірки діють вже з 31 грудня!

Новий порядок перевірок Держпраці діє з 31 грудня!!! nbsp;... ]

Як оформити співробітника і заощадити на податках?...
Як оформити співробітника і заощадити на податках?

Як краще оформити співробітника в 2019 році??
ника [ ... ]

Фінансовий моніторинг для підприємця...
Фінансовий моніторинг для підприємця

Фін.Моніторінг.
гроші на картку? Як купити квартиру, машину і не заг [ ... ]

Коли потрібен РРО для Інтернет магазину?...
Коли потрібен РРО для Інтернет магазину?

КОЛИ ІНТЕРНЕТ МАГАЗИНУ НЕ УНИКНУТИ РРО? рібно з [ ... ]

Юрособам в 2020 році потрібно оновити іформацію пр...
Юрособам в 2020 році потрібно оновити іформацію про власників!

Інформацію про бенефіціарів в ЄДР слід оновити в 2020 році! Подання держреєстрато [ ... ]